"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Americký průzkum: V zemích střední a východní Evropy je křesťanství na vzestupu. Kromě Česka

Autor: -bj- | Publikováno: 20.5.2017 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Podle průzkumu amerického sociologického institutu Pew Research Center mezi obyvateli střední a východní Evropy je křesťanská víra, tedy vztah k Bohu jako původci a dárci bytí, v kurzu. Výjimkou je Česko (s odstupem za Estonskem), kde se k víře v Boha hlásí jen 29% lidí. Významně stoupá křesťanská religiozita v Rusku, kde se od pádu komunismu prakticky zdvojnásobila a překračuje 70%.
 
Trend nárůstu křesťanství v postkomunistických zemích nedává zapravdu lacinému a do jisté míry nečestnému v Česku přetřásanému tvrzení, že komunizmus křesťanství zdevastoval a vykořenil. V případě Česka je potřeba poctivě hledat příčiny spíše v dřívějších austrokatolicizmu a předchozí mnohasetleté germanizaci za podpory katolické církve, jak ukazují ještě předválečné studie a pojednání. Naopak, jak ukazuje příklad Polska, za komunistů měla církev u lidí větší vliv než po jejich pádu.
 
Křesťanská víra se totiž podle institutu Pew Research Center v zemích střední a východní Evropy úzce pojila a stále ještě těsně prolíná s národním cítěním a identitou. V případě austrokatolicizmu a germanizace tomu tak pochopitelně nebylo, a tak ač katolická církev v Českých zemích získala dlouhodobý politický vliv, prošustrovala srdce Čechů, aniž za to přinesla fundamentální a zadostičinící omluvu či pokání.
 
Dále studie potvrzuje známý fakt, kdy v národech konzervativního křesťanství v podobě katolictví a pravoslaví, je zavrhována homosexualita, feminizace, potraty, eutanázie, multikuturalizmus a další "hodnoty a výdobytky" neomarxistické leitkultury vnucované zhýralými bruselskými hejsky a jejich přisluhovači. Není tedy divu, že země EU, až na věrné výjimky (Maďarsko, Slovensko) se odřekly deklarovat jako zdroj své státoprávní existence křesťanské hodnoty, a naopak brojí proti nim a vedou cílenou dechristianizaci. Svébytnost takových zemí je  však již proto dávno v sázce; kdy jiné kultury a náboženství o překot a s řevnivostí sobě vlastní nečekají spořádaně ve frontě, ale invazivně zabírají a intronizují se na svaté místo, kterým ztumpachovělé poskřesťanské národy pohrdly.
 
Více k tématu doporučujeme tyto dvě knihy Lukáše Lhoťana:
 
zdroj:
 
 
 
Dále doporučujeme:

Z rakouských škol a školek přišly alarmující statistiky. Týkají se přistěhovalců a odpůrce multikulti rozpálí do běla

Eurabia - Mýtus nebo realita budoucnosti?

 

Klíčová slova: EU  | Česká republika  | křesťanství  | vlastenectví
2700 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď