"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Vážné obvinění: Izrael pomáhá IS - jde o taktiku nepřítel mého nepřítele je mým přítelem?

Autor: Peter Markup | Publikováno: 28.3.2017 | Rubrika: Glosy
Ilustrace

Bylo by možná dobré, kdyby nás Izrael poučil, jaký že to cíl ničily jeho letouny cca 300 km od jeho hranic u syrské Palmýry? Historka, že se jednalo o náklad íránských zbraní, určených pro libanonský Hizbollah, který se v době útoku údajně nacházel na čáře dotyku s bojovníky tzv. Islámského státu, je nesmysl, kterému může věřit v tom lepším případě leda Jakub Janda s Helenou Langšádlovou.

Proto si dovolím stručné shrnutí. 1) Otázku "nedostatku ko-ordinace s RF" řeší zcela jasně předvolání designovaného velvyslance Korena na ruské MZV k vysvětlení tohoto počínání. Je velmi neobvyklé, aby velvyslanec, který ještě nepředal pověřovací listiny byl předvolán osobně pár dní po příjezdu do země k podání vysvětlení; 2) K otázce "legálnosti útoku Izraele" doporučuji Vaší pozornosti Chartu OSN, zejména její článek 2, odst. 4. Neexistuje jakékoli právo na vojenské zásahy na suveréním území druhého státu bez mandátu RB OSN. Dále mi není jasné, Petr Hampl , proč se domníváš, že by měla být Sýrie "islámským státem".

Zřízení země bylo od počátku její existence (od vyhnání Turků) čistě sekulární a jestliže tam dnes dělají bordel, je to vina nás všech, včetně Izraele. A to nechci zacházet do podrobností typu kolik teroristů Daeše bylo v poslední době ošetřeno v izraelských nemocnicích a kdo jim dodává zbraně a logistiku v oblasti města Džamla. Dále kdo že to podporuje Džabhat Fáteh aš-Šám a Ahrár aš-Šám v oblasti Kunejtry u samých izraelských hranic? Zkus si představit, že proti těmto teroristům zasahuje Sýrie nebo Rusko na území Izraele! Nebylo by to snad stejné, reciproční právo?

3) Několika slovy bych se rád pozastavil u tvrzení Izraele, že útočil proti "dodávce raketové techniky" Íránem hnutí Hizballah, kterou už zpochybnil Pavel Buzek. Kde by se tato technika vzala v oblasti Palmýry? Dovedete si představit, že by jí například Írán převezl přes všechna ta území, ovládaná kurdskými milicemi nebo Daešem? Nebo snad v Tijásu přistál íránský speciál? Myslíte, že Írán má zrovna teď, když mu šlape na krk Trump, extra náladu dávat mu záminku k dalšímu vyhrocení vztahů? Takže, záměrem, chapci: Fanděte, komu chcete (nijak zvlášť mi Izrael a priori nevadí), ale buďte objektivní. Tohle bylo za opravdu přes všechny čáry. Je to v zásadě taková židovská hra. Zkoušejí, co kdo vydrží tak dlouho, až se jim to občas vymkne z ruky. A pak se musíme všichni omlouvat ještě 70 let.

V okamžiku, kdy Sýrii opustil celý svět (včetně Ruska i Číny) byly však jedinou silou, která se postavila na jeho stranu ší'itské milice (ne nutně vždy POUZE Hizballáh), které jí pomohly odrazit agresi. Ten Írán a Hizballáh je už taková dosti obehraná karta, kterou vždycky někdo vytáhne, ale moc na ní ve skutečnosti nevěří. Ostřelování cílů v oblasti Palmýry nemůže mít logisticky ani operačně ani s Hizballáhem ani s Íránem nic společného. Tam bojují syrské a ruské jednotky proti Daeši. A je to právě izraelská pomoc teroristům, která je tu (a není to rozhodně první případ) za všemi čarami. To by si měli hoši v Tel Avivu hodně rychle uvědomit.

Four IASF F-16 aircraft were targeting Syrian Army operations near Palmyra, focused on terrorist presence at oil and gas fields, desperately needed by IS to keep its cash flow viable. They took-off from Israel at approximately 02:35 and entered the Syrian airspace at about 02:40 over the town of Al-Burayj. Syrian Air Defence Forces radar picked up the F-16, which called off the operation and were retreating, fearing a crash on Syrian territory. In this moment one of the aircraft was hit by S-200 anti-aircraft missile. The pilot was able to eject safely over Israeli territory. Another S-200 missile was shot down by Israeli Air Defence and its debris landed in northern part of Jordan.

Dále doporučujeme:

Politička KDU-ČSL vyhrožuje sociálkou rodičům, kteří nepošlou své dítě na multikulti akci

Eurabia - Mýtus nebo realita budoucnosti?

Klíčová slova: Izrael
2234 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Jsou imigranti hybridní zbraní? Litevská ministryně vnitra Bilotaiteová varovala, že imigranti jsou hybridní zbraní. EK přitakala.
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď