"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Za 20 let bude žít v Berlíně 50% přistěhovalců

Autor: Olga Ryantová | Publikováno: 2.6.2006 | Rubrika: Multikulturalismus
Ilustrace

Berlín 2026: každé druhé dítě bude potomek přistěhovalců

Deník TAGESSPIEGEL má podle své novinářky Susanne Vieth-Entus k dispozici expertízu Gustava Lebharta vypracovanou v roce 2005 na žádost spolkové vlády, která se zabývá vývojem porodnosti Němců a cizinců v Berlíně v letech 1992-2002. Z expertízy vyplývá, že za 20 let bude každý druhý berlínský prvňák potomek imigrantů.

Podle slov autora expertízy, který nedávno promoval na Humboldtově Univerzitě v oboru výzkum migrace, bude při těchto podmínkách za 20 let zcela jistě pocházet polovina žáků v Berlíně z rodin imigrantů. Dnes je to každý čtvrtý. Lebhart také podotkl, že skutečný vývoj migrace v Berlíně byl „zamlžován“, statistici se většinou zaměřili pouze na údaj o státní příslušnosti jednotlivce. Tentokrát však byla státní příslušnost zkoumána podle původu rodičů.

Cílem expertízy bylo například zjistit míru porodnosti německých žen a imigrantek. Podle výsledků porodí průměrná německá matka 1,1 dítě, průměrná cizinka 1,7 a průměrná turecká matka 2,1, tedy dvojnásobek. Dalším faktorem je, že především Turkyně rodí o šest až sedm let dříve než Němky. Jejich generace následují rychleji. V Berlíně žije mezi cizinci podstatně více lidí ve věku zakládání rodin. V roce 2002 jim bylo v průměru 35 let (Němcům 42,2). Cizinci pod hranicí 30 let tvořili 40% (Němci 30%). V letech 1992 až 2002 se přistěhovalcům narodilo o 48 000 dětí více a Němcům o 133 000 dětí méně.

Turecký průvod Berlíně u příležitosti Mistrovství světa před čtyřmi lety
Turecký průvod Berlíně u příležitosti Mistrovství světa před čtyřmi lety

Díky změně zákona z doby vlády sociální demokracie mohou narozené děti přistěhovalců získat automaticky německé občanství. Nejpozději při zápisu do školy se pak ukazuje, že dítě neumí ani slovo německy. Administrativa senátu pro vzdělávání už delší dobu ale ověřuje vedle údaje v pasu i „rodný jazyk“. Dle svých zjištění doplňuje chybějící počet vyučujících s potřebnou jazykovou aprobací.

Podle Lebhartovy expertízy přišlo tento školní rok k zápisu 34% dětí přistěhovalců, což je více než třetina. Posun ve skladbě obyvatelstva je významný: před deseti lety mělo každé páté dítě přistěhovalecký původ. Následkem vysoké míry porodnosti, ale také např. trvalého nárůstu manželských párů a dalších příbuzných, lze říci, že tento více než třetinový podíl může stoupnout na 50%.

Již dnes například v některých čtvrtích v Berlíně, např. Kreuzberg, Wedding, Neuköln, navštěvuje místní školy až 80-90% tureckých a arabských dětí (pouze 5% Turků navštěvuje německá gymnázia).

Turecký svaz (Der Türkische Bund in Berlin-Brandenburg /TBB/ je nevládní organizace zastřešující 21 členských organizací a jednotlivců) navíc oznámil, že v Berlíně žijí asi tři čtvrtiny Turků (nejpočetnější skupina přistěhovalců) ze sociálně slabých vrstev (další třetina Turků žije na hranici chudoby).

Přesto se nezdá, že by senát vzal celou problematiku v úvahu. Aktuální prognóza senátu pro rozvoj města má k dispozici údaje o nárůstu cizinců v roce 2020 z 13,6 na pouhých 16,7. V této prognóze se odráží pouze státní příslušnost a nikoliv přistěhovalecký původ.

Podle demografa Lebharta by si úprava vstupních dat statistik vyžádala zásadní rozpočtové změny: „Stálo by to hodně peněz a bylo by nutné nabídnout mnoho různých integračních konceptů, pokud by se měl stát skutečný podíl migrantů tématem“. Lebhartovu expertízu by měl mít k dispozici také Rakouský statistický úřad.

Věřící muslimové při modlitbě v mešitě Turecko-islámské unie ústavu pro náboženství (DITIB) v Berlíně
Věřící muslimové při modlitbě v mešitě Turecko-islámské unie ústavu pro náboženství (DITIB) v Berlíně

Tagesspiegel, z němčiny přeložila Olga Ryantová

8023 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683