"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Poslouží vstřícnost k islámu demokracii?

Autor: Zdeněk Müller | Publikováno: 15.6.2009 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Projev amerického prezidenta Obamy přednesený v Káhiře minulý čtvrtek se vítá jako nový a svěží tón vnesený do napjatých vztahů Amerika versus muslimský svět. Naznačil snahu změnit dosavadní americkou strategii vůči hrozbě, před níž postavilo demokratický Západ11. září. Leč poslouží Obamova iniciativa nesoucí se ve znamení vstřícnosti k islámu demokracii? Pokud před několika týdny hovořil papež Benedikt XVI. ve Svaté zemi řečí politiky, promluvil v tomto případě americký prezident o politice prostřednictvím náboženského slovníku. A v tom vězí Achillova pata jinak hezky znějícího proslovu.

To, co se nepodařilo prezidentu Bushovi, podaří se nyní míšenci a polovičnímu muslimovi? Má k tomu, jak se zdá, hodně předpokladů. Je mladý a mimořádně schopný, usměvavý, dobře vypadá a vzbuzuje u mnohých pozitivní pocity. Vůči islámu a muslimskému světu jde Obamovi o totéž, o co šlo Bushovi. Nabídnout muslimům prosperitu výměnou za zřeknutí se násilí. Rozdílnost je ve zvolené cestě. Bush mával biblí a na islamistický fanatismus šel s válkou. Obama chce bojovat proti náboženskému fanatismu dialogem náboženství. Zbraně kontra dialog? Zní to sympatický a kdo může být proti. Ale… bude to fungovat? Samotná volba víry jako společného jazyka k dialogu Ameriky a „muslimského světa“ se mi nezdá být šťastná.

George Bush se rozhodl k válce v Iráku, protože „Bůh to žádal“. Obamův Bůh je větší pacifista, neboť „Bůh si přeje mír“, jak jsme od Obamy slyšeli. Nic proti tomu, tím lépe a jsme tomu rádi. Přesto ani takovéto laskavě znějící vzývání „Boha“ nás nezbavuje rizik. Pokud byl Bůh za vším, co se dosud stalo, znamená to, že dnes změnil názor? Anebo má teď Bílý dům nějakou novou linku, nějaký modernější a dokonalejší spojovací kanál do říše boží? Kdo nám ale řekne, že tímto telefonem slyší Washington Boha lépe než al-Káida?

Představme si jinou hypotézu, která s Bohem naopak vůbec nepočítá. Obamovi poradci prostě nenašli nejlepšího technika, který by zajistil dobře fungující linku mezi Washingtonem a Káhirou. V amfiteátru káhirské university se nejvíce tleskalo těm pasážím z projevu amerického prezidenta, kdy citoval „vznešený, božský korán“, qur´án karím. Bylo právě takové echo hlavním Obamovým cílem? Sotva. Anebo chtěl americký prezident v duchu americké tradice, která se na islámský závoj dívá přes prizma náboženské svobody, utvrdit naslouchající v názoru, že je třeba pojmenovat společného nepřítele? Nemálo muslimů ho přece už zná. Sekularizované země, které podobně jako kupříkladu Francie, Německo či Turecko „omezují muslimkám právo“ pokrývat si hlavu.  

Obamovi nelze vyčítat, že se snažil zastřít rozpory Ameriky a muslimského světa a položil důraz naopak na americko-muslimskou blízkost. Nutno se však ohradit vůči snahám sekularizaci odsuzovat či dokonce volat po jejím zastavení, snahám, které Obamův projev, jak ukazují první reakce v muslimském prostředí, povzbudil. Neboť je to právě sekularizace veřejného prostoru a nikoliv pouhý respekt k náboženské svobodě či k náboženskému pluralismu, co může rozbít ďábelský kruh, z něhož čerpá sílu fanatický náboženský fundamentalismus.

Uchylování se k Bohu v politice, jak dobře víme, zvýhodňuje ve Spojených státech náboženskou pravici. Podstatně silněji to funguje v muslimských zemích. Odvolávat se na islám ve snaze posloužit politice nikdy nepřivodí zánik fanatismu. Právě naopak. Pokud zůstává islám státním náboženstvím, nepřestanou se největší fundamentalisté vydávat za právoplatnou alternativu pokaždé, když se kterýkoliv muslimský stát, snažící se fungovat podle moderních pravidel, ocitne v krizi.

Demokratizovat muslimské země dříve, než budou skutečně sekularizovány, je proto riskantní. Máme příklady toho, jak islamismus těží ze sebemenšího demokratizačního vánku. Fronta islámské spásy v Alžírsku, Hamás v Gaze, Hizbulláh v Libanonu. Naopak Turecko ukazuje, že nejlépe se s problémem vypořádají tam, kde se nejprve sekularizuje a pak teprve demokratizuje. Když se v Turecku dostala k moci islamistická strana, musela se podřídit sekulární ústavě. Naopak v Egyptě, kde sekularizace slábne, by mohlo volební vítězství Muslimského bratrstva posloužit jako signál pro všechny, kteří sní o tom, jak ustavit v zemi islámskou teokracii demokratickým hlasováním. Jediným řešením je sekularizovat a poté demokratizovat, s tím, že k volbám nebudou připuštěny strany, které hodlají využít hlasování jen jako prostředek k ustavení jakékoliv diktatury, ať světské nebo náboženské.

Dialog lze jistě vést, pravda, se všemi aktéry ďábelského kruhu, ať se jedná o autokraty nebo teokraty. Ale za jediné podmínky – nezapomínat na ty, kteří jsou skutečnými spojenci demokratů. Ti nesní ani o autokracii, ani o teokracii. Demokraté nebudou v muslimských zemích nikdy dostatečně silní bez sekularizace. Proto je důležité oslovovat muslimský svět jazykem rozumu nikoliv jazykem náboženství. Kupodivu to pochopil německý papež a nikoliv ten, který se považuje za nejschopnějšího z amerických prezidentů. Ať už se jeví Obama a jeho „islámská politika“ jakkoliv sympaticky, Evropa nesmí připustit, aby ve vlně nadšeného obdivu zanikl hlas rozumu.

autor je filosof, historik, arabista a publicista, žije v Paříži

publikováno s laskavým svolením autora

http://muller.blog.iDNES.cz

 

3167 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Nová německá vláda již otevřeně deklaruje snahu vytvořit z EU Spojené státy evropské!Na zříceném britském bombardéru ve Středozemním moři jsou možná jaderné zbraněLukašenkova 5.kolona: německé neziskovky chtějí přijmout imigrantyPapamobil vpohodě, Zemanova kukaň bizarníŠvédsko: LGBT fanatici se tam snažili pomoci chemie měnit pohlaví dětí a těžce jim ublížili

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůPro Albrightovou bylo půl milionu mrtvých dětí přijatelnou cenou. A Havel podněcoval války USA proti nevinným, říká bývalý diplomat

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapilaCo Janda napáchal proti Rusku, napáchá teď proti Číně. Na vnitru budou mít pré, obává se Jaroslav Bašta
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď