"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Vyvražďování křesťanů a Arménu v Turecku začalo již v 19. století – poznejte historií, kterou chtějí Turci zapřít!

Autor: Lukáš Lhoťan | Publikováno: 7.6.2016 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Hromadné vyvražďování křesťanů pod nadvládou islámu je historickým faktem již od dob vzniku islámu. Taktéž po ustanovení Osmanské říše často docházelo k protikřesťanskému násilí. Na území tvořeném dnes Tureckem, Íránem, Irákem a Arménií se masakry odehrávaly pravidelně – velmi podrobně je popisují tzv. Arménské kroniky od jezera Van.
 
 O masakrech z konce 19. století se všeobecně hovoří jako o pogromech na Armény, ale to jen z toho důvodu, že Arméni byli mezi postiženými křesťany etnickou většinou. Muslimští pachatelé pogromů totiž vůbec nerozlišovali mezi etnickou příslušností svých obětí a stačilo jim jen to, že jsou křesťané. Po Arménech byli muslimským násilím nejvíce postiženi Asyřané během tzv. asyrské genocidy, o níž se ovšem u nás a celkově v Evropě příliš mnoho neví a nemluví. 
 

Hamídovy masakry

Předzvěstí arménské genocidy z dob první světové války jsou tzv. Hamídovy masakry z let 1894 až 1896, pojmenované po tehdejším vládci Osmanské říše Abdulhamídovi II. Při těchto masakrech bylo zavražděno zhruba 200 až 300 tisíc křesťanů, převážně Arménů. Rozsah a brutalita zvěrstev vedla k lokálním povstáním křesťanských obyvatel Osmanské říše. Tato povstání byla ovšem muslimskou vládou krvavě potlačena a utopena v krvi. V dobách Hamídových masakrů vznikly první zárodky arménských a asyrských národních i partyzánských hnutí, která se později stala základem pro obranu křesťanů před násilím ze strany muslimů.
 
Abdulhamíd II. (21. září 1842 – 10. února 1918) byl osmanský sultán a chalífa (tj. vládce) všech muslimů. Byl reformátorem Osmanské říše, ale také jedním z nejkrvavějších novověkých sultánů. Nese plnou odpovědnost za masakry Arménů, Řeků a dalších křesťanských národů spadajících pod osmanskou nadvládu. Vládl v letech 1876 až 1909 a byl sesazen revolucí tzv. mladoturků.
 
Ukázka z knihy Lukáše Lhoťana Arménský holocaust.
Obálka knihy o Arménském holocaustu
 

Klíčová slova: islamizace  | islám  | Turci  | džihád  | válka
3085 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď