"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Iránsko-anglický exmuslim Alí Síná: Bojujte s netolerancí, ne s vírou

Autor: Ali Sina | Publikováno: 29.4.2016 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

Dr. Alí Síná z Faithfreedom.org dostal od čtenáře tento dopis:

 

Milý pane Síno,

rád bych se vás na něco upřímně zeptal: jak to, že lidé, kteří jsou dost chytří na to, aby prohlédli Mohamedovy lži, nedokáží pochopit, že všechna náboženství jsou jen různé verze té samé nepravdy? Vážně je tak těžké uvědomit si, že náboženství, která přežila do dnešní doby, i ta zaniklá, v něž jsme kdysi věřili, bez výjimky vymysleli lidé? Proč se někdo zříká islámu a přijímá jiný falešný, člověkem stvořený systém, který se tváří jako boží víra?

Prosím vás, přece se nebavíme o nějakých nevzdělaných buranech, kteří žijí někde v daleké vesnici odříznuté od civilizace. Mluvíme o zdánlivě chytrých lidech, co umějí pracovat s počítačem, psát čitelné věty a vcelku solidně se vyjadřovat. Proč nepoužívají mozek, když posuzují náboženská tvrzení? Podle mě bychom měli na tento nedostatek kritického uvažování ve věcech náboženství, které je ve společnosti dalekosáhle rozšířené, najít lék. Muslimové nejsou jediní, kdo se tohoto „nepřemýšlení“ dopouštějí.

Co se týká vašeho přesvědčení, že se konce islámu dočkáme ještě za našich životů, myslím, že jste příliš velký optimista. Jistě, islám zanikne, ale podle mě nejdřív za 500 až 1000 let. Islám se zhroutí spolu s ostatními náboženstvími, která jsou založená na nelogických iracionálních pohádkách a pouze oděná do odlišného hávu. Pokud to říkáte, protože nás chcete povzbudit, nic nenamítám. Není nic lepšího než slova útěchy, naděje a optimismu od někoho, komu věříme a koho zbožňujeme. Domnívám se ale, že i přesto musíme být realističtí, když se k podobným prohlášením uchylujeme.

Samozřejmě, islám může zaniknout za jediný den, ale aby se to stalo, musela by být Mekka okupována, Mohamedova mešita srovnána se zemí a Kába nenapravitelně zničena. Kdyby se něco takového odehrálo muslimům přímo před očima, možná by se probrali a pochopili, že se stali obětí podvodu.

Odpověď Alího Síny:

 

Pravda a lež jsou subjektivní záležitosti. Předpokládejme na chvíli, že něco jako pravda existuje. Má k ní každý přístup? Všichni lidé se narodili do nevědomosti. Jak rosteme a učíme se nové věci, naše chápání pravdy se rozšiřuje. Co jsme ještě včera pokládali za pravdu, se tak dnes nejeví a je pravděpodobné, že zítra budeme věřit v něco jiného.

Buňky, z nichž se skládá naše tělo, ustavičně umírají a jsou nahrazovány buňkami novými. To se děje bez ustání. Každých sedm let je takto nahrazeno celé naše tělo.

Stejně se mění i naše myšlenky. Každý den se naučíme něco nového, a následkem toho se naše mysl lehce mění. Změna to může být nepostřehnutelná, ale když se ohlédnete do minulosti, uvědomíte si, jak velkou vzdálenost jste urazil. Změna je nevyhnutelná. Nemění se jenom lidi, kteří se neučí. Změna je nezbytná u všech živých bytostí. Pouze zkameněliny a zkamenělé mysli se nemění.

Když tedy zmiňujete pravdu, o jaké pravdě mluvíte? O té, které jste věřil v šesti letech, nebo kterou jste vyzdvihoval v šestnácti? Věříte tomu, o čem jste byl přesvědčen v šesti a šestnácti, i dnes? Vaše pravda se měnila a bude se měnit, dokud budete naživu a učit se.

Garantuju vám, že kdyby existoval stroj času a já se mohl vrátit do doby před patnácti lety, abych se setkal se svým mladším já, pořádně bych se s ním pohádal a oba bychom byli jeden druhým zklamaní. Mladší já by mě litovalo pro mou bezbožnost a mně by zase bylo líto, že mladší já mrhá svým časem a věří na nesmysly.

Podle vás jsou „všechna náboženství jen různé verze té samé nepravdy“. Jak si ale můžeme být jistí, že máte pravdu nebo že ji mám já? Co považuju za pravdu, se měnilo a bude se to měnit dál. Co když zítra dojdu k závěru, že to, čemu dnes věřím, pravda není?

Problém podle mě není v tom, že lidé mají různou pravdu. Samozřejmě nejde, aby všechny názory byly pravdivé. Jelikož ale není možné shodnout se, která pravda je ta správná, navrhuji, abychom věc uzavřeli konstatováním, že se prostě neshodneme. Věřme, čemu chceme věřit, a nechme ostatní, ať si věří, čemu chtějí věřit oni. Vážně je jedno, kdo má pravdu, a kdo se mýlí. Důležité je, že spolu chceme žít v souladu, bez ohledu na své odlišné názory.

 

Psali jsme také:

Děsivé odhalení bývalého muslima: Pátá kolona spojenců islámu mezi námi

Jak muslimové skrývají svou agresivitu za obviňování druhých z perzekuce muslimů

Alí Síná: Mohamedova sekta

Čeští muslimové píši školám, aby je pozvaly šířit islám v rámci multikulturní výchovy!!

 

Polyteistické společnosti věří v rozmanitost „pravdy“. Každá skupina má vlastního boha, a přesto své názory vzájemně tolerují. Bojují spolu kvůli jiným věcem, ale náboženské rozepře jsou v polyteistických společenstvích něčím neslýchaným. Kvůli náboženství se začali lidé potýkat až s nástupem monoteismu. Tehdy se pravda stala monopolem jediné skupiny. Ve skutečnosti se však neshodnou ani monoteisté a každá skupina má vlastního pravého boha, jehož jménem vede válku a zabíjí ostatní.

Úpadek lidstva nastal s příchodem domněnky, že existuje pouze jeden bůh a pouze jedna pravda. Tato myšlenka připravila o život miliony. Měl-li bych jmenovat největší prokletí, které kdy lidstvo postihlo, jmenoval bych tento názor. Zlá není víra v Boha, nýbrž v monopol na pravdu. Lidé se nezabíjejí, protože věří v Boha, ale poněvadž se domnívají, že pravdu mají oni, kdežto všichni ostatní se pletou a zasluhují smrt.

Víra v monopol na pravdu není vyhrazena monoteistickým náboženstvím. Komunismus představuje vynikající ukázku ateistické doktríny. Protože však obsahoval náboženskou domněnku, že komunismus je jediným správným uspořádáním společnosti, komunisté zabíjeli a mučili miliony lidí, kteří s nimi nesouhlasili.

Problémem pro dnešní lidstvo není ani víra v Boha, ani nevíra v něj. Naším problémem je netolerance, názor, že existuje jen jedna pravda a že jen „my“ ji známe. Víra ve výlučnost pravdy je kořenem všeho zla, které lidstvo trápí.

Předpokládáme-li, že něco jako pravda existuje, musíme připustit, že já ani vy k ní nemáme přístup. Pravda je nekonečná, kdežto my jsme koneční. Nekonečno logicky nemůže být obsaženo a pochopeno konečnou bytostí.

Mám své vlastní názory, které se, mimochodem, neustále mění. Proto je nikde nezvěstuju. Dnes jim věřím, ale zítra už možná nebudu. Přiznávám se ke své nevědomosti. Vím, že nic nevím. Co bych tedy měl vlastně zvěstovat? Svou nevědomost?

Ne, tu šířit nehodlám. Nechávám lidi, ať si věří, čemu chtějí, a jejich volbu respektuji, i když mi připadá pošetilá a chybná.

Největší hloupost, k níž se lze uchýlit, je hádat se kvůli pravdě. Jak se můžeme hádat kvůli něčemu, co nemáme a nikdy mít nebudeme? „Pravda“ je asi tak skutečná jako císařovy nové šaty. Vyskytuje se leda v naší fantazii a představách. To, co vidíte a označujete za pravdu, je stejně falešné jako to, co za pravdu pokládá osoba vedle vás. Každý názor je chybný, včetně vašeho a mého. Taková je podstata názorů, protože kdyby byly pravdivé, byla by to fakta a ve fakta není třeba věřit. Fakta znáte.

Není nic zlejšího než snažit se bojovat s názory, s nimiž nesouhlasíme. Bojovat musíme s netolerancí. Ateisté umějí být stejně netolerantní jako věřící. Za předpokladu, že se jednoho dne dostanete k moci jako Stalin v SSSR, co byste udělal s těmi, kdo nesdílejí vaši verzi pravdy a chtějí věřit v to, co považujete za chybné a iracionální? Vnutíte jim své pojetí pravdy násilím? Co bychom podle vás měli udělat? Pronásledovat lidi, které vnímáte jako iracionální, a cenzurovat jejich texty, jako to dělali nebo stále dělají Mao, Stalin, Pol Pot, Castro a Kim Čong Il?

S vírou v Boha nemám žádný problém. Pokud lidem přináší blaženost, proč bych jim ji bral? Proč bych jim měl bránit? Víra v Boha je utěšuje. Bezpočtu lidí pomohla přemoct jejich vady. Narkomani a uživatelé škodlivých látek obecně překonali s pomocí Boha své problémy a začali znovu od začátku. Víra v Boha má nepopiratelné psychologické a emocionální výhody.

Tvrdíte, že všechna náboženství jsou různé verze té samé nepravdy. Vážně? Jsou všechna náboženství stejná? Takové tvrzení je velice nespravedlivé. Právě ono je tou největší nepravdou. Musíme-li bojovat s každou nepravdou, pak musíme bojovat i s tou vaší.

Pravda je taková, že náboženství nejsou jedno jako druhé. Santa Klaus a Drákula mají něco společného: oba jsou vymyšlení, tím však jejich podobnost končí. Santa je bodrý stařec, který dětem nosí dárky a dělá každému radost. Drákula pije svým obětem krev a přetváří je v oživlé mrtvoly. Copak tedy lze prohlašovat, že Santa Klaus a Drákula jsem jedno a to samé?

Věřit smyšlenkám není nic špatného. Co pokládáte za pravdu a čeho se tak usilovně držíte, je také smyšlenka. Víte toho o pravdě zrovna tak málo jako věřící. Nikdo z nás o pravdě nic neví. Kdybychom ji znali, nemuseli bychom se učit nic nového. Zlá je ve skutečnosti netolerance. Právě ji, ne smyšlenky musíme potlačovat a vymycovat. Ve chvíli, kdy uvěříte, že jste našel pravdu, a proto máte právo umlčet každého, kdo s vámi nesouhlasí, se stanete netolerantním.

Nebojuji s islámem proto, že je pomýlený, směšný a absurdní. Bojuji s ním proto, že je netolerantní. Je mi jedno, jestli jste muslim, fašista nebo komunista, zda v Boha věříte, nebo ne. Myslíte-li si, že jste našel pravdu, a proto jste netolerantní k lidem, kteří smýšlejí odlišně, jsem vaším nepřítelem číslo jedna.

Co se vašeho druhého dotazu týče, odpověď zní ne. Islám nepřežije dalších 500 až 1000 let, jak se domníváte. Jeho dny jsou sečteny. V několika krátkých desetiletích bude islám otázkou minulosti. Nezemřu-li předčasně, dožiju se jeho konce. Velice se pletete. Islám není totéž co ostatní náboženství, pouze v jiném hávu. Ostatní náboženství islám přežijí o stovky let. Pořád mají co nabídnout těm, kdo je vyznávají. Islám však nenabízí vůbec nic. Naživu ho udržuje strach z pekla, a tím to hasne. Islám je sekta založená na strachu. Jakmile tento strach zmizí a Alláhovi spadne strašidelná maska, muslimové svou víru hromadně opustí. Exodus z islámu již započal. Nabírá na rychlosti a brzy se promění v lavinu.

Na zázraky ale nevěřím. Nic se neděje samo o sobě. Musíme tomu napomoci. Bez vynalezení internetu by porážka islámu byla téměř nemožná. Díky internetu ale máme v ruce nástroj, s nímž islám rychle vymýtíme. Abychom zničili temnotu, potřebujeme jen světlo. Muslimové islám opouštějí a přidávají se k nám, aby s ním bojovali. Naše řady se rozrůstají exponenciální řadou.

Pamatujete si ještě Husajna, který se pokusil vrazit klín mezi mě a Roberta Spencera?

Přečtěte si tohle.

Konečně islám opustil.

Muslimové od islámu odcházejí každý den. Někteří nám o tom napíší, ale většina zůstává potichu. Většina islámských odpadlíků neví, že něco jako Faith Freedom International vůbec existuje. Jedno je ale jisté, a sice že islám zaniká rychleji než kterékoli jiné náboženství. Zanikne a vy se jeho konce dočkáte.

 

V českém jazyce již vyšly dvě knihy Alího Síny:

Stručný životopis zakladatele islámu

Jak porozumět Mohamedovi a muslimům

 

 

Klíčová slova: náboženství  | islamizace  | islám
3527 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď