"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Stále více Rusů věří v Nejvyššího

Autor: -bj- | Publikováno: 29.4.2016 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Reliogiozita Rusů za poslední čtvrtstoletí významně vzrostla, víra je in. Podle Všeruského centra průzkumu veřejného mínění (WCIOM) dnes počítají více než 2/3 občanů tak či onak s Boží pomocí, přičemž před 25 lety to byla sotva polovina. Nevěrců je pouhých 14% oproti 21% před čtvrt stoletím, ďábla a peklo coby realitu vnímá 40% lidí oproti tehdejším 25%. Stejně tak vzrostla víra v zázraky a předurčení Nejvyšším, jakož i názor, že by náboženství mělo požívat legislativní ochranu před hanobením. Letošní průzkum byl učiněn mezi 1600 respondenty z různých částí Ruské federace.
 
Křesťanskou náboženskou příslušností se netají ani prezident Putin; a to nikoli jen formální, ale např. ve veřejném televizním pořadu z patra diskutoval s patriarchou Kirillem hluboce lidské a existenciální otázky křesťanského duchovního poznání.
 
Rusko má konec konců křesťanství (byzantské provenience) hluboko ve své historii, tradici a psyché a v neposlední řadě i jazyce, který ve svém základu obsahuje celou škálu originálních slovanských (dávno již nevnímaných) pojmů z křesťanské duchovnosti, jako např. pro děkuji - známé spasíbo, tedy spasí Bog, tj. spasiž (tě) Bůh, (takže de facto pokud v ruštině děkujete, přinejmenším etymologicky mimoděk svoláváte na adresáta ultimativní vrchol lidského bytí, tedy spásu v Bohu), prosím – požalujsta, od zželeti se, ctnost –  dobrodětěľ, tj. konání dobra či dobrotolubije, tj. láska dobru, atd., atd.
 
Naopak západní svět je za poslední čtvrtstoletí charakteristický masivní dechristianizací, a protože „svaté místo prázdno nezůstává“, jsme svědky, jak se na místo křesťanství postupně intronizuje islám. Právě v křesťanském pohledu na svět a tradičních křesťanských hodnotách se dnes diametrálně od sebe rozchází evropské západní a východní myšlení a ideově-politický koncept.
 
zdroj:
http://wciom.ru/index.php?id=236&uid=115677
http://www.thebridge.ru/main/152825/
https://www.newsru.com/arch/religy/28apr2016/vciom.html
http://novosib-room.ru/rossiyane-stali-chashhe-rasschityvat-na-pomoshh-svyshe-71823/
http://www.ntv.ru/novosti/1625339/
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/islam-ma-tendenci-rust-a-ovladnout-pole-viry-vauje-novy-primas_381771.html

Klíčová slova: náboženství  | křesťanství  | Rusko
2120 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Totální selhání českých bezpečnostních složek v Ostravě? Jak by nás ubránili pří útoku islámských teroristů?!ČSSD s Českou televizí zneužívají tragedie v Ostravě k snaze omezit zbraně! Hajzlové bez citu!Imigranti: Už jedou!Imigrantské "děti" zlikvidovaly hasičeRozhodnutím o hidžábu to nekončí. Na pořadu je zákaz vánočních koled

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnostProdej kovů ze státních hmotných rezerv je naším bezpečnostním ohrožením.

euPortal.cz

ODS, lidovci, STAN, TOP 09, Piráti i ČSSD a ANO de facto prosazují cenzuru internetu a potlačení svobody slovaMusíme bránit svobodu a demokracii, proti těm, kteří chtějí státní orgány zneužívat pro potírání opozice a jiných názorů!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Mám pro premiéra Babiše dvě zprávyTa nejhrubší protiruská propaganda v České televizi... Aneb právo Krymu na odtržení od Ukrajiny

ParlamentniListy.cz

„Hnus v ČR, dělejte něco.“ Masakr v Ostravě: Generál Šándor o příčině, akčních filmech a nesmyslech, které padajíProč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími
Články autora
Průzkum
Je masová imigrační politika společensky toxická? Po letech tristních zkušeností s imigrační politikou v Evropě se ozývají hlasy veřejnosti i mnohých politiků, že má maligní společensky toxický a státně erozívní dopad. Je společensky toxická?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď