"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

O ZODPOVĚDNOSTI PŘEDSTAVITELŮ KŘESŤANSKÝCH CÍRKVÍ ZA ZACHOVÁNÍ NAŠÍ CIVILIZACE

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 16.4.2016 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

O tragických událostech v Bruselu jsem se dozvěděl, když jsem končil tento článek. Doufejme, že tato nová tragédie pomůže konečně otevřít oči všem těm, kteří- ať už z jakéhokoli důvodu- odmítají vidět skutečnost, jaká opravdu je.

 

S velkým zájmem jsem četlOtevřený list věřících křesťanů k aktuální situaci v Evropě a České republice,“ uveřejněný zde 14. března 2016.

 

Měl jsem pocit, že tento text je něco jako odpověď na to, co jsem zde psal 11. března v článku „Bojkot, stažení investic a sankce,“ v reakci na článek Blahoslava Hájka „Jak se chovat k muslimům,“ uveřejněný 3. února v časopise Evangelický týdeník – Kostnické jiskry.

 

Zodpovědnost představitelů křesťanských církví za udržení naší civilizace

Zodpovědnost představitelů křesťanských církví za udržení naší civilizace se mi zdá zásadní. Biblické dědictví je základem, na kterém byla vybudována. Ať už se představitelé různých církví přeli mezi sebou jakkoli, ať už se chovali jakkoli vůči těm, z jejichž tradic jejich učení vzešlo, byli a stále jsou hlídači dědictví, na kterém naše civilizace stojí.

 

Samozřejmě, čím výše stojí představitel nějaké církve v její hierarchii, tím je jeho zodpovědnost větší.

 

Nyní jsem četl relativně nedávné prohlášení současného papeže Františka. Ten napsal 26. listopadu 2013: „V reakci na episody násilného fundamentalismu, které nás znepokojují, naše láska k opravdovým věřícím islámu nás musí vést k tomu, abychom se vyhnuli nenávistnému zevšeobecňování, poněvadž opravdový islám a adekvátní výklad Koránu se staví proti všemu násilí“ (Apoštolská výzva Evangelii gaudium, § 253).

 

V článku „Sur le vrai islam“ (O opravdovém islámu), uveřejněném v č. 149-jaro 2015 - francouzského časopisu Commentaire, Rémi Brague k tomu dodává: „Jak rozlišit mezi opravdovým islámem a tím, který jím není? Bylo by třeba mít kritéria, umožňující rozlišit mezi tím opravdovým a jeho padělkem. Kdo je kompetentní, kdo má právo určit tento rozdíl? Určitě to není papež! Jak bychom reagovali, kdyby si Dalaj-lama dovoloval rozlišovat mezi opravdovým a neopravdovým křesťanstvím?“

 

Také jsme psali

 

Nemyslím si, že je možné doufat, že ti dnešní Mnichované konflikt s muslimy odvrátí

O SELEKTIVNÍM CHARAKTERU NEPŘÁTELSTVÍ VŮČI NACIONALISMŮM

Paříž již není bezpečné evropské město, ale multikulturní islámská džungle!

Eurabia - mýtus nebo realita budoucnosti?

 

Je samozřejmé, že jenom muslimové mohou definovat, co je opravdový islám. Rémi Brague k tomu připomíná, že v islámu není nic, jako papež, koncil, nebo synodní sjezd. Všeobecný souhlas věřících, „idžmá“, byl tradičně pokládán za skutečný zdroj legitimity. Není ale organizován v nějaké instituci. V současnosti je za takový pokládán spíše souhlas „učenců“, doktorů muslimského zákona, jako ti, kteří vyučují na prestižní káhirské universitě Al- Azhar.

 

V každém případě, prorok Mohamed je pro muslimy příkladný. Muslimští historikové svědčí, že dal popravit stovky zajatců, že dal zavraždit mnoho svých odpůrců. Tak Ibn Tajmija, právník, který žil ve 14. století, říká, že je oprávněné praktikovat mučení, poněvadž Mohamed sám dal mučit pokladníka nepřátelského kmene, aby ho donutil říci, kde se nacházejí skryté peníze. Jestliže tak jednal muž vybraný Bohem a dokonalý, tak to opravňuje jednat podobně i jeho následovníky.

Ibn Išák sepsal Sirat Rasúl Alláh (Život Božího proroka), ve kterém je episoda, která může ospravedlnit současné sebevražedné atentátníky: Umajír be Humam jedl datle, když slyšel, že Mohamed slibuje vstup do ráje těm, kteří zemřou ve svatém boji. Zvolal: „Krásné, slavné! Mezi mnou a mým vstupem do ráje je jenom tato podmínka – být zabit nepřítelem v boji!“ A vrhl se sám na nepřátele a byl rychle zabit.

 

Jak si máme vysvětlit výše zmíněný projev papeže, ve kterém jasně vyzývá k zcela mylnému chápání tak závažné hrozby, jako je islám?

Jak si máme vysvětlit výše zmíněný projev papeže, ve kterém jasně vyzývá k zcela mylnému chápání tak závažné hrozby, jako je islám? Nebo, řečeno bez obalu, ve kterém zřejmě vědomě klame veřejnost.

 

Jistě, papež se cítí zodpovědným za bezpečí křesťanů, žijících vedle muslimů. Především tam, kde muslimové jsou ve většině. Ale i tam, kde jsou zatím v menšině, ale pravděpodobně budou ve většině poměrně brzy. Je též možné, že vnímá současnou agresivitu tolika muslimů jako reakci ne jejich situaci ve světě, ve kterém vedoucí postavení má zatím kapitalistický Západ.

 

Možná se papež domnívá, že si Západ toto vedoucí postavení dlouho neudrží

Možná se papež domnívá, že si Západ toto vedoucí postavení dlouho neudrží. Nízká porodnost ho nutí přijímat přistěhovalce, z nichž většina jsou muslimové. A pak, Západ nevzývá žádné hodnoty, kromě hmotného blahobytu. Jeho občané ho asi tedy nebudou bránit příliš chrabře. Papež si možná i klade otázku, zda ten materialistický Západ si vůbec zasluhuje být bráněn. Třeba si i myslí, že situace dhimi, podřízených občanů druhé kategorie muslimského chalifátu, je pro křesťany lepší, nežli být vystaveni svodům materialistického světa. A co se týče mas běžných občanů post-křesťanského Západu, třeba si i myslí, že když se od křesťanství odvrátili, tak si Boží trest zasluhují.

 

Je možné mi namítnout, že mám příliš bujnou fantasii. Je samozřejmě také možné si papežovo chování vykládat tak, že si prostě přeje, aby toho napětí a nenávisti bylo co nejméně. Třeba prostě doufá, že když nebudeme muslimům klást odpor, tak se i oni trochu umírní. Přeci jsme se učili, že máme milovat své nepřátele, že když nás udeří do jedné tváře, tak máme nastavit i tu druhou.

 

Víme, že tato slova byla psána v Evangeliu, když se Izraelité připravovali k národně- osvobozeneckému povstání proti pohanskému Římu. Víme také, že to povstání skončilo pro Izrael hroznou katastrofou. První křesťané, tedy ti z Izraelitů, kteří se těmito slovy řídili, se boji vyhnuli a nakonec římskou říši ovládli. Ovšem ta křesťanská římská říše se pak chovala k Izraeli ještě hůře, než ta pohanská.

 

Z dějin naší české země zase víme, že ta bylo po staletí dvounárodní. Češi a Němci se často střetávali, ale přesto žili stále společně. Až to skončilo heydrichiádou a pak odsunem tří milionů lidí.

 

Která z těchto dvou historií se bude asi opakovat? A konkrétně, která z nich se bude opakovat v Belgii a ve Francii, které začínají mít se svým muslimským obyvatelstvem zkušenosti podobné těm, které Češi udělali se svými „krajany“ německé národnosti?

4146 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Podpořili byste výstavbu plotu proti imigrantům? Výstavba plotu proti imigrantům má v Polsku jednoznačnou podporu občanů. Podpořili byste takový plot i vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď