"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Máš rád Turky? Máš rád ty pohanské psy?

Autor: Martin Kavka | Publikováno: 5.3.2016 | Rubrika: Glosy
Ilustrace

Kdy by tato slova neznal z Haškova Švejka. A zatímco Švejk se díval na věci pohledem člověka, který vidí v Turcích historické nepřátelé, tak Palivec se díval na věc jako podnikatel. „Host jako host“. 
 
Podobně, jako Švejk, vidí dnes Turky mnoho obyvatel tohoto státu. Politici se však na věci dívají podobně jako hospodský Palivec. Přesto i ve slovech politiků jde občas vyčíst obavy z Turecka jako budoucí členské země EU. A tyto obavy jsou od nástupu islamistické strany prezidenta Erdogana více než na místě.
 
Turecko je zcela přirozeně., díky své poloze, jedním z nejbližších obchodních partnerů Evropské unie. Zároveň, díky své velikosti a členství v Severoatlantické alianci je významné i z politického hlediska. A toto ekonomické a částečně i politické propojení Turecka s Evropskou unií, dává v současné imigrační krizi Turecku do rukou silný argument pro ještě užší zapojení Turecka do evropských struktur a možnost ovlivňovat politiku Evropské unie ve svůj prospěch.
 
Turecko se v poslední době snaží posílit svůj vliv na Blízkém východě, kde kdysi dominovalo a bylo předním islámským státem a sultán byl považován za hlavu sunnitského světa a ochránce Mekky. Současný turecký prezident sní o něčem podobném. Ostatně již dnes je Turecko se Saudskou Arábií lídrem v islámském světě, posílený díky konfliktu v Sýrii, kde nejde o demokracii, ale o to, zda Sýrie bude sekulárním anebo islámským státem.
 
Současná imigrační krize však dává Turecku šance na posílení vlivu v Evropě, který Turecko ztratilo v září v roce 1683. Turecko této šance využívá a Evropu vydírá. Ať už snahou o příslib brzkého vstupu do EU, tak snahou o zavedení bezvízového styku. Bez splnění těchto podmínek je Turecko schopno poslat všechny uprchlíky na svém území do Řecka a politici jsou si toho vědomi. Jsou si toho vědomi i Řekové a proto celkem chápu jejich nervozitu a snahu o co nejrychlejší dohody a řešení krize. V tuto chvíli je asi každé řešení špatné.
 
Přesto si myslím, že by se Turecku nemělo ustupovat. I za cenu, že se vybudují ploty a hranice s Tureckem, včetně námořních cest, které budou  budou hlídat armády zemí Evropské unie.
 
Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump prohlásil, že by neměl problém se podívat do očí syrským dětem a říci jim, že v Americe nejsou vítány. Zní to krutě, také za to byl odsuzován, ale je to opravdu tak kruté? Málokdo si totiž uvědomuje, že to co řekl Trump, svými činy dělají i evropští politici. Jaký je rozdíl mezi Donaldem Trumpem a evropskými politiky, kteří mají plná ústa humanity a přitom staví ploty na hranicích? Trump řekl přímo, jak věci jsou. Evropští politici dělají to samé, co Trump řekl, ale před veřejností budou mluvit o solidaritě. Takové pokrytecké chování.
 
Mají strach, že by byli vláčeni médií, kdyby řekli přímo, že uprchlíci zde nejsou vítáni? Nejspíše ano a nevadí jím, že lžou, nejen voličům, ale hlavně sami sobě. Více uprchlíků z islámských zemí, znamená nejen více problému, ale také to, že evropské země se začnou přibližovat chování a mentalitě imigrantů, Ostatně nedávno to ukázalo Německo, kde v Severním Porýní zakázali vepřové maso ve školách. Takové jezinkovské…..“Jen dva prstíčky strčíme“.
 
Jak to dopadlo víme, jenže Smolíčka zachránil jelen se zlatými parohy. Také máte pocit, že v pohádky jsou strašně pravdivé a je v nich zahrnuta všechna lidská zkušenost předávaná dětem? Snad proto jsou i tradiční pohádky trnem v oku všem lidskoprávním inženýrům. Jenomže právě ty pohádky ukazovaly, že život není pohádka, ale je krutý. A tohle by si měli uvědomit i evropští politici.

3064 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismusNěmecka vláda utratila zhruba 125 milionu korun, aby zaměstnala dva syrské uprchlíky ... Muslimové ve Skotsku usiluji zákeřný způsobem o zrušeni zákazu ženské obřízkyMiliardový byznys s ilegální imigrací a uprchlíky. Reportáž italské TV ukazuje pravdu o migraci

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Je třeba, aby nyní promluvil Putin – a to ještě dříve, než promluví děla. A to proto, že je jen malá naděje na to, že se Rusko bude moci budoucímu střetu vyhnout. Jinak hrozí ArmageddonTakovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidí

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Profesor od Zelených varoval: Na zemi je moc lidí. Moc skleníkového plynu, omezte hovězí maso. A stavte větrníkyEmir Kusturica potrestán za medaili od Zemana? Na FAMU, kterou proslavil, se prý chystá velká akce progresivních levičáků
Články autora
Průzkum
Volte s Němci! V Německu začínají 1. září volby do zemských parlamentů-sněmů. Obávaným looserem je merkelovská CDU a favoritem protiimigrační AfD. Koho byste volili Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď