"Existuje bezprostřední nebezpečí, že se Schengenská dohoda a azylový systém ve Švédsku zhroutí a Norsko tak musí mít připraven nouzový právní předpis pro případ, že tato situace nastane", domnívá se norská premiérka Erna Solberg. Proto vytvořila zákon, který umožní norským úřadům odmítnout žadatele o azyl, kteří nepocházejí přímo z oblasti konfliktu.
To znamená, že žadatelům o azyl, kteří chtějí přijet do Norska z Ruska, ale i z ostatních severských zemích, bude odepřeno právo na azyl, což je jinak zakotveno v Úmluvě o uprchlících OSN.

"Je to návrh vyšší moci, který bude muset platit v případě, že se všechno zhroutí a že tok (uprchlíků) prostě přijde a všichni skončí v Norsku, protože jsme v horní části Evropy. Norsko je koncovým bodem, že?", říká Erna Solberg v rozhovoru pro Berlingske.

Legislativní návrh bude brzy předložen parlamentu, kde se očekává, že se setká s širokou podporou, stejně jako jiné vládní návrhy omezující azylovou politiku v poslední době.

Podle novin Berlingske byla norská vláda silně kritizována několika komentátory. Advokátní komora v Norsku, říká, že se jedná o jasné porušení takzvaných "mezinárodních závazků"Norska, jelikož je v rozporu s Ženevskou úmluvou zamítat švédské žadatele o azyl, aniž by přezkoumalo jejich žádostí o azyl.

Ale Erna Solberg tuto politiku hájí.

“Musíme podniknout určité kroky a být připraveni na nejhorší scénáře“, uvedla norská premiérka pro dánské Berlingske.

Dánská vláda odmítá zavést podobný návrh v Dánsku, ale sleduje norský pohotovostní zákon"velmi pečlivě".

 

Zdroje:

http://www.b.dk/nationalt/norge-vil-bryde-folkeretten-og-afvise-flygtninge-i-krisetilfaelde

http://speisa.com/modules/articles/index.php/item.2527/norwegian-government-we-will-abandon-international-law-if-sweden-collapses.html