"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Katolické rádio: Islám – znamení doby

Autor: Redakce | Publikováno: 7.11.2015 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Tisková zpráva radia Proglas:
Mohamed, pro někoho Boží posel, pro jiného blázen.
V první části vzdělávacího cyklu o islámu vám představíme stručně osobnost proroka Mohameda. Celý cyklus bude mít ale 15 dílů. Nejprve se zaměříme na reálie islámu. Po Mohamedovi bude řeč o Koránu, islámské tradici zvané sunna a pilířích, které je v tomto náboženství nutné dodržovat pro dosažení spásy.
 
Znalost těchto základů nám umožní lépe rozvažovat nad otázkami religionistiky. Zda je islám vůbec náboženství, k jakému bohu se vlastně muslimové obrací, co je čeká po smrti nebo jak vypadá běžná muslimská lidová zbožnost.
 
Teolog Hans Küng rozdělil dějiny islámu do několika paradigmat. V dílech 8 až 10 jedno po druhém zmíníme. Pomůže nám to totiž porozumět, jak nahlíží islám sebe sama. Není tajemstvím, že islám není jednotný. Krátce po smrti Mohameda se rozdělili muslimové na sunnity a šíity. Sám Mohamed předpověděl, že se budou muslimové štěpit. Dnes nejsme ani schopní zjistit, kolik může takových sekt existovat. Přesto, každá z nich se nějakým způsobem vztahuje k určitému historickému paradigmatu, ať už jde o dnešní teroristy, islámské mystiky, akademiky a jiné.
 
Po dějinách se podíváme na to, jak přistupuje k islámu katolická církev. V historii k tomuto náboženství totiž zveřejnila jasná stanoviska platná dodnes. Na příkladu Egypta a Saudské Arábie si představíme, jak dochází k uplatňování práva šaría v tradičně islámských zemích. Nevynecháme ani kontroverze týkající se brutálních trestů, redakce Koránu (satanské verše aj.), nerovnoprávnosti žen a další. V samotném závěru vám "prozradíme", proč bychom měli islám vnímat jako znamení dnešní doby. K celému cyklu totiž přistupujeme z pohledu teologie, která vychází z předpokladu, že k nám Bůh hovoří i skrze události dnešní doby.
 
První díl vysíláme 9. listopadu v 16.00 hodin. Další informace najdete zde.

Klíčová slova: Česká republika  | islám
2516 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Je znásilňovač s penisem žena? Britská policie podle nové metodiky bude vést ve statistice znásilňovače s penisem jako ženy, pokud se za ženu prohlásí. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683