"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Marek z Aviana, symbol jednoty Evropanů

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 25.10.2015 | Rubrika: Recenze
Ilustrace

Ještě o knize Františka Janovského „Marek z Aviana, patron a štít Evropy. Životopis duchovního obránce Středoevropanů před islamizací.

                                                                                                        Dr. Martin Janeček

 

    Nakladatel Lukáš Lhoťan uveřejnil v letošním roce výše zmíněnou knihu. Náš server se už o ní zmínil 22. září. Myslím si ale, že je o ní možné říci ještě něco víc.

    Kniha se skládá ze tří částí. První je úvod nakladatele a slova o autorovi, spojená s nakladatelovou studií o muslimských nájezdech na Moravu v 16. a 17. století. Druhou je vlastní text Františka Janovského. Třetí částí knihy je doslov, jehož autorem je Vojtěch Merunka, představitel Slovanské unie, z.s. Jeho titul je „Marek z Aviana, symbol jednoty Evropanů.“ Pan Merunka v něm zdůrazňuje roli slovanských národů v obraně proti muslimskému ohrožení Evropy.

    Lhoťanova studie o muslimských nájezdech na Moravu je text, který by měl číst každý Čech. Je třeba znát minulost, abychom mohli lépe chápat přítomnost a lépe předvídat budoucnost. Kdysi dávno jsem maturoval z dějepisu na jedničku, ale o muslimských nájezdech na Moravu jsem neměl ani potuchy. Ani nám nebylo nikdy v tehdejší československé škole řečeno, že část Slovenska víc než století patřila osmanskému chalifátu. Zaslechl jsem jenom kdysi písničku: „Už je moje milá od Turka zajatá.“ Komunistické Československo tehdy vyzbrojovalo řadu muslimských zemí a cvičilo jejich vojáky a důstojníky. Takže nás raději učili v dějepise, že červnové boje na Předměstí svatého Antonína v Paříži v r. 1848 byly první velkou bitvou proletariátu s buržoasií a že pařížská Komuna r. 1871byla  první diktatura proletariátu v historii.

    Obávám se, že současná výuka dějepisu není o moc lepší. Měli bychom žádat ministerstvo školství, aby výuku o muslimských nájezdech na Moravu zařadilo do osnov. Je to námět velmi aktuální. A církevní školy by o tom měly učit ještě více.

    Vlastní text Františka Janovského, napsaný koncem 19. století je též velmi zajímavý. Autor byl římsko-katolický kněz a věrný občan habsburské monarchie.

    Víme, že habsburské soustátí vzniklo po bitvě u Moháče v roce 1526, kde v boji proti muslimům zahynul český a uherský král Ludvík Jagellonský. České a uherské stavy pak zvolily za krále Ferdinanda Habsburka, jako osobnost nejlépe schopnou zajistit obranu Evropy proti muslimské hrozbě. Staletí pak jak rakouští, tak španělští Habsburkové Evropu skutečně bránili. A můžeme si položit otázku, zda to byla pouhá náhoda, že svou moc ztratili poté co, v naprostém rozporu s posláním svého rodu, se za první světové války spojili s osmanským chalifátem, který pak zorganizoval první genocidu dvacátého století, genocidu Arménů (shodou okolností národa, který první jako celek přijal křesťanství).

    V kapitole „Boje s Turky v Uhrách“ se Janovský zmiňuje na příklad o znovudobytí Ostřihomi v r. 1683. Píše: „Ostřihom úpěl 140 let pod jařmem tureckým. Katedrála primasova, která po tu dlouhou dobu byla Turkům mešitou, po rozkaze Karla Lotrinského byla znovu posvěcena.“ Ostřihom – Esztergom – jsem kdysi navštívil. Šli jsme tam pěšky ze slovenského Štúrova, po mostě přes Dunaj. Nevěděl jsem tehdy, že ostřihomská katedrála, kde je pohřben kardinál Mindszenty, hrdina maďarského boje proti komunismu, byla více než století mešitou.

    Nyní si brzy budeme moci klást otázku, kdy se stane mešitou katedrála Notre- Dame v Paříži a kdy katedrála svatého Víta na Hradčanech. Těm, kteří si myslí, že mám příliš bujnou fantasii, řeknu, že jsem kdysi navštívil Kypr. Hlavní město Nicosie je rozděleno, jako kdysi Berlín. Historické centrum je v turecké zóně. Viděl jsem tam krásnou gotickou katedrálu, která byla vystavěna před dobytím Kypru Turky. Uvnitř ale nebyly lavice, nýbrž rohožky. Na jedné straně byl tzv. mihrab, výklenek ukazující směr Mekky. Ke katedrále byl přistavěn minaret.

    V Jeruzalémě jsem zase několikrát navštívil místo, kde se podle tradice konala Poslední večeře Páně, kterou připomínají všechny křesťanské mše svaté. Je to též krásná gotická stavba z 12. nebo 13. století. Ale na zdech jsou verše z Koránu. Po vyhnání křižáků, muslimové změnili svatyni na mešitu. A ani v době britského mandátu, mezi první světovou válkou a rokem 1948, svatyně nebyla vrácena křesťanům.

    Ale muslimové jsou velkorysí. Jednou za rok, na Zelený čtvrtek, dovolují křesťanům, se tam sejít a konat obřad mytí nohou, připomínající jak Ježíš před svým zatčením myl nohy svým apoštolům. Měl jsem příležitost se toho obřadu též zúčastnit.

    Tak doufejme, že jestliže budeme naše muslimské pány skutečně dobře poslouchat, tak nás jednou za rok do svatovítské katedrály též pustí.

Marek z Aviana – patron a štít Evropy

  • Nakladatel: Lhoťan Lukáš
  • ISBN: 978-80-906030-1-1, EAN: 9788090603011
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 96 stran, 14,2 × 20,5 cm, česky
  • Rozměry: 14,2 × 20,5 cm
  • Rok vydání: 2015

K zakoupení zde.

 

Klíčová slova: multikulturalismus  | Česká republika  | politická korektnost  | islamizace  | Turci  | vlastenectví  | válka
4885 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683