"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Marek z Aviana, symbol jednoty Evropanů

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 25.10.2015 | Rubrika: Recenze
Ilustrace

Ještě o knize Františka Janovského „Marek z Aviana, patron a štít Evropy. Životopis duchovního obránce Středoevropanů před islamizací.

                                                                                                        Dr. Martin Janeček

 

    Nakladatel Lukáš Lhoťan uveřejnil v letošním roce výše zmíněnou knihu. Náš server se už o ní zmínil 22. září. Myslím si ale, že je o ní možné říci ještě něco víc.

    Kniha se skládá ze tří částí. První je úvod nakladatele a slova o autorovi, spojená s nakladatelovou studií o muslimských nájezdech na Moravu v 16. a 17. století. Druhou je vlastní text Františka Janovského. Třetí částí knihy je doslov, jehož autorem je Vojtěch Merunka, představitel Slovanské unie, z.s. Jeho titul je „Marek z Aviana, symbol jednoty Evropanů.“ Pan Merunka v něm zdůrazňuje roli slovanských národů v obraně proti muslimskému ohrožení Evropy.

    Lhoťanova studie o muslimských nájezdech na Moravu je text, který by měl číst každý Čech. Je třeba znát minulost, abychom mohli lépe chápat přítomnost a lépe předvídat budoucnost. Kdysi dávno jsem maturoval z dějepisu na jedničku, ale o muslimských nájezdech na Moravu jsem neměl ani potuchy. Ani nám nebylo nikdy v tehdejší československé škole řečeno, že část Slovenska víc než století patřila osmanskému chalifátu. Zaslechl jsem jenom kdysi písničku: „Už je moje milá od Turka zajatá.“ Komunistické Československo tehdy vyzbrojovalo řadu muslimských zemí a cvičilo jejich vojáky a důstojníky. Takže nás raději učili v dějepise, že červnové boje na Předměstí svatého Antonína v Paříži v r. 1848 byly první velkou bitvou proletariátu s buržoasií a že pařížská Komuna r. 1871byla  první diktatura proletariátu v historii.

    Obávám se, že současná výuka dějepisu není o moc lepší. Měli bychom žádat ministerstvo školství, aby výuku o muslimských nájezdech na Moravu zařadilo do osnov. Je to námět velmi aktuální. A církevní školy by o tom měly učit ještě více.

    Vlastní text Františka Janovského, napsaný koncem 19. století je též velmi zajímavý. Autor byl římsko-katolický kněz a věrný občan habsburské monarchie.

    Víme, že habsburské soustátí vzniklo po bitvě u Moháče v roce 1526, kde v boji proti muslimům zahynul český a uherský král Ludvík Jagellonský. České a uherské stavy pak zvolily za krále Ferdinanda Habsburka, jako osobnost nejlépe schopnou zajistit obranu Evropy proti muslimské hrozbě. Staletí pak jak rakouští, tak španělští Habsburkové Evropu skutečně bránili. A můžeme si položit otázku, zda to byla pouhá náhoda, že svou moc ztratili poté co, v naprostém rozporu s posláním svého rodu, se za první světové války spojili s osmanským chalifátem, který pak zorganizoval první genocidu dvacátého století, genocidu Arménů (shodou okolností národa, který první jako celek přijal křesťanství).

    V kapitole „Boje s Turky v Uhrách“ se Janovský zmiňuje na příklad o znovudobytí Ostřihomi v r. 1683. Píše: „Ostřihom úpěl 140 let pod jařmem tureckým. Katedrála primasova, která po tu dlouhou dobu byla Turkům mešitou, po rozkaze Karla Lotrinského byla znovu posvěcena.“ Ostřihom – Esztergom – jsem kdysi navštívil. Šli jsme tam pěšky ze slovenského Štúrova, po mostě přes Dunaj. Nevěděl jsem tehdy, že ostřihomská katedrála, kde je pohřben kardinál Mindszenty, hrdina maďarského boje proti komunismu, byla více než století mešitou.

    Nyní si brzy budeme moci klást otázku, kdy se stane mešitou katedrála Notre- Dame v Paříži a kdy katedrála svatého Víta na Hradčanech. Těm, kteří si myslí, že mám příliš bujnou fantasii, řeknu, že jsem kdysi navštívil Kypr. Hlavní město Nicosie je rozděleno, jako kdysi Berlín. Historické centrum je v turecké zóně. Viděl jsem tam krásnou gotickou katedrálu, která byla vystavěna před dobytím Kypru Turky. Uvnitř ale nebyly lavice, nýbrž rohožky. Na jedné straně byl tzv. mihrab, výklenek ukazující směr Mekky. Ke katedrále byl přistavěn minaret.

    V Jeruzalémě jsem zase několikrát navštívil místo, kde se podle tradice konala Poslední večeře Páně, kterou připomínají všechny křesťanské mše svaté. Je to též krásná gotická stavba z 12. nebo 13. století. Ale na zdech jsou verše z Koránu. Po vyhnání křižáků, muslimové změnili svatyni na mešitu. A ani v době britského mandátu, mezi první světovou válkou a rokem 1948, svatyně nebyla vrácena křesťanům.

    Ale muslimové jsou velkorysí. Jednou za rok, na Zelený čtvrtek, dovolují křesťanům, se tam sejít a konat obřad mytí nohou, připomínající jak Ježíš před svým zatčením myl nohy svým apoštolům. Měl jsem příležitost se toho obřadu též zúčastnit.

    Tak doufejme, že jestliže budeme naše muslimské pány skutečně dobře poslouchat, tak nás jednou za rok do svatovítské katedrály též pustí.

Marek z Aviana – patron a štít Evropy

  • Nakladatel: Lhoťan Lukáš
  • ISBN: 978-80-906030-1-1, EAN: 9788090603011
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 96 stran, 14,2 × 20,5 cm, česky
  • Rozměry: 14,2 × 20,5 cm
  • Rok vydání: 2015

K zakoupení zde.

 

Klíčová slova: multikulturalismus  | Česká republika  | politická korektnost  | islamizace  | Turci  | vlastenectví  | válka
4563 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Rasizmus! Středověk! Erdogan vyplísnil NěmeckoPřituhuje: Erdogan poslal Macrona do blázince!Proč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Uprchlická realita: Dívky jsou vyděšeny, ve třídě musí mít dospělé "dítě" co je obtěžuje ...Turecko otestovalo S-400 a chce k rozhovorům o Karabachu

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Pravda a láska nové generace: Radikální islám i nový komunismus vítán. Křesťanství zakázat? "Vyspělá demokracie" naším vzorem?Prosím, pomozte

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Zkušený exsenátor: S Prymulou jde o likvidaci Babiše. Jde o všechno! Jinak tato společnost končíPříští premiér? Existují jen dvě možnosti a rozhoduje se nyní. Do koronakrize promluvil sociolog
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď