"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Otázka role náboženství v životě jedince i společnosti a otázka role národního cítění

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 19.10.2015 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

Předchozí část textu zde.

Současná česká společnost si musí asi především najít odpověď na dvě otázky. Na otázku role náboženství v životě jedince i společnosti a na otázku role národního cítění.

    Je jisté, že současný člověk může těžko mít víru tak prostou a nezpochybnitelnou, jako jeho předkové. Ale už Sokrates řekl: „Vím, že nic nevím. A jsem jenom o to moudřejší, než ti ostatní, že oni si myslí, že něco vědí.“

    Snad je možné definovat náboženství jako vztah člověka k první příčině jeho bytí - a z něj vycházející pocit zodpovědnosti za své skutky. S tím je spojena schopnost rozlišovat mezi dobrem a zlem. Dobro odpovídá záměrům této „první příčiny“, zlo se jim protiví.

    Ale už Blaise Pascal řekl v 17. století, že mu nejde o „boha filosofů“, ale o „Boha Abrahama, Izáka a Jakuba.“ Je jasné, že „bůh filosofů“ je příliš vzdálen našemu cítění. Není snadno se k němu citově přiblížit, navázat s ním skutečně osobní vztah. A pak, Bůh Abrahama, Izáka a Jakuba není jenom první příčinou našeho bytí. Je též Melech ha Olam, král vesmíru. I když Stvořitel ve své všemohoucnosti nechal svým lidským stvořením určitou volnost rozhodování, určitou dávku svobodné vůle, a tím též zodpovědnosti, stále svět řídí. A to můžeme sledovat jak v historii, tak i v našich osobních životech.

    Česká společnost byla formovaná křesťanstvím. Je v jejím zájmu, aby se od tohoto svého kořene neodtrhávala. Víme, že většina českých občanů se dnes jako křesťané nedefinují. Ale velká většina i těch, kteří se tak nedefinují, jsou křesťanského původu. Jejich rodiče, nebo alespoň prarodiče a další předkové, byli křesťany.

    Velký švýcarský psycholog Carl Gustav Jung (1875-1961) formoval teorii o t. zv. archetypech, o podvědomých představách, které se přenášejí z generace na generaci a vytvářejí základ naší osobnosti. Není to tedy lhostejné, jakého je kdo původu.

    Na tomto serveru jsem psal už několikrát, že osobně jsem částečně křesťanského a částečně židovského původu. Snad bych měl dodat, že to není vždy snadné se s tím vyrovnat. Může to být třeba spojeno s určitým komplexem viny – ať už vůči těm jedněm, nebo vůči těm druhým.

    Nechci mluvit o své skromné osobě více, než je nutné, ale možná právě tato zkušenost mi pomáhá chápat, že nemít jednoznačnou totožnost není něčím pozitivním, že pro velkou většinu lidí je lepší žít v jednotné, ucelené společnosti.

    V moderních liberálních společnostech je vyznání pokládáno za soukromou záležitost každého jednotlivce. Není na příklad uváděno na osobních dokladech. Jsem samozřejmě rád, že existuje plná svoboda smýšlení, že menšinová vyznání mohou existovat bez omezení.

    Když zmiňujeme menšinová vyznání, tak je to ale třeba trochu upřesnit. Víme na příklad, že mezi muslimy existuje menšina, zvaná Ahmadiáni, hlásající pouze „džihád slovem,“ odmítající „džihád mečem.“ Těmto Ahmadiánům je samozřejmě v liberálních společnostech třeba zajistit plnou svobodu.

 

    Už méně samozřejmé je to ale v případě těch ostatních muslimů, ať už sunitů, nebo šiitů. Víme, že oni mají náboženskou povinnost, jasně určenou jejich svatými texty, vést džihád mečem, usilovat o světovládu. Tak je to snad to minimum opatrnosti do naší země jich nepouštět příliš mnoho a ty, kteří už tu jsou, sledovat a kontrolovat.

4185 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičkuPoliticky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafinerií

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Moudrá ekonomická politika ruského prezidenta Vladimira Putina přináší své ovoce a tím bychom se měli inspirovatPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...Kalouska už nikdo normální nebere vážně. Chvilkaři by udělali nejlépe, kdyby konečně dali pokoj... Ivo Strejček sundal rukavice, odnesla to i Čaputová s Jourovou
Články autora
Průzkum
Má policie zveřejňovat národnost pachatelů? Německý zemský ministr vnitra Reul chce napříště zveřejňovat národnost a stát. příslušnost podezřelých a pachatelů. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď