"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Zakladatel islámu trpěl příznaky psychózy a schizofrenie

Autor: Ali Sina | Publikováno: 19.8.2015 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Níže uvedený text je kapitolou z nově vyšlé knihy „Jak porozumět Mohamedovi a muslimům“, kterou vydal bývalý muslim Lukáš Lhoťan za podpory příznivců facebookové stránky Islám v České republice nechceme. Výňatek z knihy zveřejňujeme na základě dohody s vydavatelem knihy. 
 
Je možné, že Mohamed trpěl rovněž schizoidní poruchou osobnosti. Schizoidní je ten člověk, který se vyhýbá společenským aktivitám a trvale se straní kontaktu s ostatními. Lidé s touto poruchou jsou obvykle samotáři neschopní navazovat styky s druhými a udržovat s nimi osobní vztahy.
 
To odpovídá Mohamedově povaze během jeho dětství a mládí až do doby, kdy započal svou prorockou kariéru a obklopil se nikoli sobě rovnými přáteli, ale ctiteli a pochlebníky. Teprve pak získal sebevědomí. Do té doby připadal lidem odměřený, nudný a beze smyslu pro humor. Ve společnosti byl ignorován. Po celé své dospívání dával najevo jen úzkou a omezenou škálu emocí a zdál se být netečný ke všemu, co se kolem něj dělo. Jeho vnitřní život však zároveň bujel silnými emocionálními potřebami, citlivostí a zmatkem ze světa, který jej obklopoval.
 
Lidé se schizoidní poruchou osobnosti jsou buď neschopní navázat a udržet vztah s jinou osobou, nebo je společnost druhých lidí dusí a znepokojuje. Proto se stahují do svého vnitřního světa a ve vztazích hledají pocit bezpečí. 
 
Před započetím svého prorockého dobrodružství byl Mohamed samotář. Jediným zaměstnáním, které před sňatkem s Chadídžou měl, bylo pasení ovcí – činnost určená dívkám, během níž je kontakt s lidmi omezen na minimum. Když se pro jednou zachoval jako normální mladík a zkusil se proplížit na svatební hostinu, cítil neklid, nevolnost a tížily ho mučivé křeče.
 
Ten samý Mohamed, který byl ve stáří přelétavý jako motýl, nedokázal v mládí navazovat normální vztahy s příslušníky opačného pohlaví, a když mu Chadídža nabídla manželství, byl stále ještě panic. To vše se dá vysvětlit schizoidní poruchou osobnosti.
 
Vaknin objasňuje: „Histrión připomíná narcistu – oba dva chorobně touží po pozornosti, a pokud se jim jí nedostává, jsou nešťastní a nesví. Musí být zlatým hřebem večera. Pokud se jim této klíčové role nepodaří dosáhnout, předvádějí se, dělají hysterické scény nebo si vymýšlejí.“ 
 
Schizoidní porucha osobnosti je považována za součást „schizofrenického spektra“ nemocí, mezi něž patří ještě schizofrenie. Obě tyto choroby mají podobné příznaky, například neschopnost navazovat sociální vazby a vyjadřovat emoce. Liší se hlavně v tom, že lidé se schizoidní osobností obvykle netrpí zkresleným vnímáním, paranoiou nebo bludy charakteristickými pro schizotypní osobnost nebo psychotické záchvaty schizofrenie. 
 
Mohamed choval zvláštní víru v nadpřirozeno, vídal duchy, anděly, démony a džiny. Tvrdil, že navštívil město džinů a strávil noc v jejich středu. U dospívajícího může být příznakem schizotypní osobnostní poruchy tíhnutí k samotářským činnostem nebo silná sociální fobie. Může se zdát, že dítě nepodává dostatečný výkon nebo nedrží krok s vrstevníky. To dokonale vystihuje Mohameda, který zůstal negramotný i přes svou příslušnost k urozeným vrstvám, kde se každý učil základy čtení a psaní.
 
Nejenom že lze u Mohameda nalézt známky schizoidní a možná i schizotypní poruchy osobnosti, ale není nijak těžké u něj rozpoznat příznaky psychózy a schizofrenie.
 
Předchozí ukázka na téma

Jak muslimové skrývají svou agresivitu za obviňování druhých z perzekuce muslimů zde.

 
  • Název: Jak porozumět Mohamedovi a muslimům

·        Nakladatel: Lhoťan Lukáš

·        ISBN: 978-80-904932-9-2, EAN: 9788090493292

·        Originál: Understanding Muhammad and Muslims

·        Popis: 1× kniha, brožovaná, 320 stran, 15,8 × 23,1 cm, česky

·        Rozměry: 15,8 × 23,1 cm

·        Rok vydání: 2014 (1. vydání)

K zakopení v internetovém knihkupectví zde.

 

 
 
 
 

Klíčová slova: islám
5607 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď