"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Soudce zakázal otci odvést dcery do Nigérie kvůli ženské obřízce

Autor: Tomáš M. Kvapil | Publikováno: 14.8.2015 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Poté, co jejich matka dosvědčila, že se z následků své vlastní obřízky „nikdy nezotavila,“ soud vydal ochranný příkaz, který brání, aby byly tři sestry ve věku od šesti do dvanácti let odvezeny z Velké Británie.
 
Tyto sestry, jejichž otec se je údajně chystal nechat obřezat, se staly subjektem inovativního ochranného příkazu s cílem zabránit této proceduře.
 
Matka těchto tří dívek (ve věku šesti, devíti a dvanácti let) předložila důkazy Oddělení pro rodinu Nejvyššího soudu v Londýně, že otec dětí na ni tlačil, aby nechala své dcery obřezat. Oba rodiče jsou z Nigérie.
 
Soud se dozvěděl, že jí rodina dívek v Nigérii poslala obřadní roucha, která se nosí během odřezávání vnějších ženských genitálií. 
 
Matka dívek, která je s jejich otcem rozvedená, uvedla v písemném vyjádření, že se „nikdy nezotavila z prožitku“ vlastní obřízky a že jí ono deset let staré zranění neustále působí příšernou bolest.
 
Zimran Samuel, právní zástupce matky dívek, sdělil soudci, že otec dívek „vyvíjel tlak“ na matku, aby se tato procedura provedla buď ve Velké Británii, nebo v Nigérii. Ženská genitální mutilace (Female genital mutilation – FGM) je nezákonná v obou zemích. 
 
„Otec je v současné době v Nigérii a může přijet či pověřit někoho jiného, aby jednal,“ sdělil soudci. „Domnívali jsme se, že zde existuje velké riziko, že by dívky mohly být obřezány v rámci této jurisdikce, v Nigérii, nebo že by se mohly ztratit.“
 
Soudce James Holman uvedl, že líčení této ženy ukázalo, jak „děsivou pohromou“ ženská obřízka je.
 
Ochranný příkaz před FGM je novou pravomocí, která v Británii vstoupila v platnost tento měsíc, aby zastavila tuto praxi. A tyto sestry spadají mezi první případy, na něž je aplikován. 
 
Soudce sdělil, že se případ bude dále projednávat 11. srpna a že otci bude umožněno vznést námitky. 
 
Nigerijská vláda postavila tuto praxi mimo zákon v květnu letošního roku, v rámci posledního legislativního opatření odcházejícího prezidenta Goodlucka Jonathana. Přibližně čtvrtina nigerijských žen podstoupila FGM, která může vést ke smrti, způsobovat opakované infekce a bolest při močení, sexu či porodu.
 
Minulý týden zadržela bedfordshirská policie pasy dvěma mladým dívkám, u nichž se předpokládalo, že by mohly být odvezeny do Afriky, aby tam podstoupily obřízku. Tento týden také jeden rodič v Salfordu dosáhl ochranného příkazu, který zakazoval vyvést dceru ze země. Byl to první příkaz proti FGM ve Velkém Manchesteru.
 
Studie, kterou vypracovaly City University London a mezinárodní organizace Equality Now, odhaduje, že 137 000 žen a dívek je postiženo FGM, která zahrnuje úplné nebo částečné odstraněné vnějších ženských genitálií z nemedicínských důvodů. Nejvyšší míra výskytu FGM byla nalezena v londýnském obvodu Southwark. 
 
Studie uvádí, že ženy a dívky postižené ženskou genitální mutilací lze nalézt ve všech místních obcích v Anglii a Walesu.
 
Na základě: http://www.theguardian.com/society/2015/jul/24/judge-bans-father-daughters-nigeria-female-genital-mutilation
 
Ženská obřízka - multikulturní zvyklost
 
 
 
        
 
  
 
 
 
    
 

Klíčová slova: multikulturalismus  | Velká Británie  | žena
6304 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683