"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Romští muslimové – neznáma část evropských muslimů

Autor: Lukáš Lhoťan | Publikováno: 22.7.2015 | Rubrika: Glosy
Ilustrace

Islámská kultura a romská kultura jsou si velice podobné a blízké. Obě pocházej z Asie a obě jsou Evropany vnímané jako hrozba. Přitom Romové tvoří značnou část muslimů v některých Evropských zemích.

Jako příklad lze uvést Balkán, kde v takovém Bulharsku tvoří muslimskou komunitu:
Muslimové tureckého původu: 444 434 osob.
Muslimové bulharského původu: 67 350 osob.
Muslimové romského původu: 42 201 osob.

Celkově je v Bulharsku muslimského vyznání 577 139 osob. Informace pocházejí ze sčítání obyvatel v roce 2011 a je tedy možné, že skutečný počet Romu muslimů bude mnohem větší. V bulharštině je více informací zde.

Romské muslimy najdete také v Rumunsku, Řecku, bývalé Jugoslávií, Turecku apod. Podle výzkum se Romové dostali do Evropy v 14 století (Kenrick, Donald(2007). Historical Dictionary of the Gypsies (Romanies), 2nd, Scarecrow Press, xxxvii.). Tedy začali do Evropy přicházet teprve ve chvíli, kdy se v Evropě objevili osmanští muslimové a jejich příchod je tak pevně spojen s expanzí Osmanské říše. Romové kočovali a postupně přecházeli i na území mimo kontrolu Osmanů a nejde tedy o žádný úprk Romu před muslimy, jak se někteří antiislámisté snaží tvrdit, ale naopak o klasické kočovnictví.

Minimálně někteří Romové i při kočování mimo Osmanské oblasti praktikovali islám, protože byli Evropany označováni jako Saracení (tj. muslimové). Katolický týdeník o tom píše, že „
„Od první čtvrtiny 15. století se Romové začali objevovat ve střední a západní Evropě. Přicházeli pod vedením jednotlivých vůdců (byli titulováni jako hrabata nebo vojvodové), ve skupinách čítajících od několika desítek mužů, žen a dětí až po skupiny stočlenné. V dobových záznamech jsou Romové v některých případech označováni jako Saracéni, Tataři nebo pohané.“ (Podrobnosti zde.)

Je tedy otázkou, kdy a jak došlo k odislamštění Romů a jejich konverzi ke křesťanství. Je také otázkou jestli všichni Romové, co přišli do Evropy přes muslimské oblasti, byli muslimové nebo jestli již tehdy byli mezi nimi křesťané.

Tak nebo tak je zřejmé, že některé zvyky, tradice a chování naších Romu se mohou odvíjet od jejich islámské minulosti a to jak v dobrém, tak i zlém. Zároveň toto jejich islámské dědictví a kořeny se mohou stát i důvodem, proč Romové jsou náchylnější ke konverzi k islámu a spolupráci s muslimy.

Možná by také bylo dobré vědecky prozkoumat psychologií romské komunity a srovnat ji s psychologií muslimské komunity, protože když jsem si přečetl knihu Jak porozumět Mohamedovi a muslimům?, tak jsem si všiml velké podobnosti myšlení muslimů a Romu, které znám z osobní zkušenosti. (Ukázka z knihy zde.) 

Více k tématu na webu:
Wikipedia
romafacts.uni-graz.at

A o Romech v Bulharsku a jejich muslimském původu na Wikipedii i zde.

Muslimští Romové kolem roku 1900:

Romský muslimský duchovní:

Klíčová slova: EU  | multikulturalismus  | Cikáni
5267 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683