"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Arménská genocida

Autor: www.jaromirstetina.cz | Publikováno: 25.5.2006 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

Senátor Jaromír Štětina společně s občanským sdružením Armenia Club pořádal dnes v Hlavním sále Senátu mezinárodní konferenci, jejímž hlavním cílem bylo podat důkazy o genocidě Arménů ze strany Osmanské říše roku 1915.

Téma Armenské genocidy, při které zahynulo podle nejstřízlivějších odhadů nejméně 640 000 lidí a mnoho dalších bylo deportováno do suchých a neobyvatelných oblastí Mezopotámie, bylo probíráno z mnoha stran.

Česká vědkyně Anna Sochová například posluchače seznámila s českým cestovatelem Karlem Hansou, který se tomuto tématu věnoval v knize Hrůzy Východu, do které zakomponoval vlastní zážitky z několikaletého pobytu v Osmanské říši.

Otec Barsegh Pilavčjan z arménské apoštolské církve hovořil o tradici křesťanství na území Arménie, která jej jako první stát na světě prohlásila za státní náboženství a tak je to již po 1700 let. Na to také navázal ve svém emotivním projevu Němec Manfred Richter, který Armény označil za “Kristovy bratrance”.

Na celodenní konferenci vystoupil také bývalý předseda slovenské vlády Ján Čarnogurský, který vysvětloval, proč se Slovensko stalo jednou z prvních postkomunistických zemí, která oficiálně vyvražďování Arménů prohlásila za genocidu.

Senátor Štětina plánuje, že předloží zákon, kterým by Česká republika uznala násilí na Arménech jako genocidu, po vzoru Slovenska, Ruska a dalších států.

Vyhlazování Arménů Turecko odmítá za genocidu uznat, což podle některých politiků a odborníků brání jeho vstupu do EU.

Stenozáznam z jednání konference Arménská genocida naleznete zde

4. dubna 2006,
www.jaromirstetina.cz

6292 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683