"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Alí Síná: Mohamedova sekta

Autor: Ali Sina | Publikováno: 20.6.2015 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Ukázka z knihy Jak porozumět Mohamedovi a muslimům od Alího Síny.

Často nás zaskočí, jak fanatičtí umějí muslimové být. Miliony jich páchají výtržnosti, vypalují kostely a zabíjejí nevinné lidi jenom proto, že nějaké noviny otiskly několik Mohamedových karikatur nebo protože papež citoval středověkého císaře, který prohlásil násilí za neslučitelné s Boží přirozeností. Lidé obvykle vírám s tolika stoupenci straní. Domnívají se, že už jen velikost islámu z něj dělá náboženství. Je jím ale doopravdy?
 
Tomuto logickému klamu se říká argumentum ad numerum. Copak se může 1,5 miliardy lidí mýlit? Ano, může. Historie nás učí, že často se mýlí celé lidstvo. Slovy Bertranda Russella: „To, že je nějaký názor obecně rozšířen, nijak nedokazuje, že není zcela absurdní. Vezmeme-li v potaz hloupost většiny lidí, je vskutku pravděpodobnější, že rozšířená domněnka bude spíš pošetilá než rozumná.“ Pravdivost nějakého tvrzení neurčuje množství jeho zastánců, nýbrž pádnost jejich argumentů. Opravdu je islám náboženství jako každé jiné? Má na to označení nárok?
 
Někdo tvrdí, že všechna náboženství začala jako sekty. Teprve postupem času byly akceptovány a získaly status náboženství. Existují ale jisté vlastnosti, které sektu od náboženství jasně odlišují. Carole Wadeová ve své knize Psychology 101 (Základy psychologie) tvrdí, že studie náboženských, politických a jiných sekt zjistily, že tento typ donucovacího přesvědčování
se skládá z několika klíčových kroků:
 
1. Lidé jsou vystavováni fyzicky a emocionálně stresujícím situacím.
2. Na jejich problémy existuje jedno jednoduché vysvětlení, které je stále dokola
opakováno.
3. Dostává se jim bezpodmínečné lásky, přijetí a pozornosti charismatického vůdce.
4. Lidé získávají novou identitu, která vychází ze skupiny.
5. Jsou chyceni do pasti (izolováni od přátel, příbuzných a kultury středního proudu)
a jejich přístup k informacím je přísně kontrolován. 
 
To vše jsou rysy islámu v době jeho formování. Janja Lalichová a Michael D. Langone sestavili seznam vlastností sekt, jenž byl později vydán v knižní verzi, která sekty popisuje víc než výstižně.  
 
Čím víc těchto rysů skupina nebo doktrína má, tím pravděpodobněji ji lze definovat a označit jako sektu. Podíváme se na ně a uvidíme, jestli tyto typické znaky můžeme najít i u islámu.
 
1. Svému vůdci (živému nebo mrtvému) je skupina nepřiměřeně, horlivě a bezpodmínečně oddaná a jeho přesvědčení, ideologii a praktiky považuje za jedinou pravdu a zákon.
 
Muslimové jsou pro svoji víru až nepřiměřeně zapálení a jsou bezpodmínečně oddaní svému prorokovi, jehož kniha, korán, pro ně představuje jedinou pravdu a zákon. Možná víte o odnožích jiných náboženstvích, na něž se některé z těchto rysů rovněž vztahují. V tom případě se jedná o sekty. Většinou jde ale o výjimku, nikoli normu. Pro islám je sektářská mentalita normou.
 
2. Otázky, pochybnosti a nesouhlas se nepodporují, a někdy jsou dokonce trestány. O základních dogmatech své víry mají muslimové zakázáno pochybovat a nesouhlas se trestá smrtí.
 
3. Nadměrně se používají praktiky pozměňující způsob myšlení a mající potlačovat pochyby o skupině a jejím vůdci (například meditace, skandování, mluvení jazyky, pranýřování a vysilující pracovní rutina).
 
 
 
 

 

Klíčová slova: náboženství  | šáría  | islám
4255 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Francie: Islámo-fašizmus ven !Karikatura: Muslimská nenávist Erdogana = vraždění FrancouzůVideo: Turci ve Francii uspořádali pogrom na ArményV Saúdské Arábii napaden francouzský konzulátIslámista podřezal a pobodal věřící v katedrále v Nice!

ePortal.cz

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z poslední doby. Nové sankce na Rusko, Brexit a ochrana hranic v době koronavirové pandemieMotivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobecká

euPortal.cz

Zvítězí Trump a do roku 2027 „dojde v USA k něčemu na způsob revoluce,“ tvrdí autor překvapivě se naplňujících předpovědí. Jestli si myslíte, že rok 2020 je příšerný, tak jen počkejte na rok 2024. Ještě jste nic neviděliHlava uříznutá muslimem v kostele, ale motiv je prý stále neznámý...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Němcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás doma

ParlamentniListy.cz

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnostŠéf Motola ohromil moderátora v rádiu: Máme přes 500 volných lůžek. Normální režim. Někteří lékaři mají i málo práce
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď