"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Jak člen NATO islamizuje Balkán?

Autor: 10news.cz | Publikováno: 14.5.2015 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

Správa náboženských záležitostí Turecka - DIJANET a Agentura pro mezinárodní spolupráci a řízení - TIKA v poslední době postavily či zrenovovaly několik desítek mešit v Makedonii, Bosně a Hercegovině a Albánii. V duchu šíření náboženství do okolních zemí, což je jednou z hlavních priorit současné turecké vlády, postaví Turecko v Albánii nějvětší mešitu Bálkánu.

"Projekt je připraven. Nadace Agentury pro náboženské záležitosti Turecka a představitelé náboženské společnosti Albánie už podepsali dohodu. Všechna povolení jsou vydána a brzy začneme stavět mešitu v Tiraně," řekl funkcionář agentury Dijanet Ismail Palakoglu. V Ankaře tvrdí, že půjde o největší mešitu na celém Balkánském poloostrově. Bude mít čtyři minarety a pojme 4 500 věřících. V měšitě bude k dispozici konferenční sál,

učebny pro studium koránu, knihovna a balkánské muzeum. 

Turecký premiér Ahmet Davutoğlu vypracoval studii pod jménem "Strategická hlubina", jež se stala platformou turecké zahraniční politiky proislámské politické vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje. V této studii turecký premiér říká: "Od doby připojení Balkánu k Otomanské řísi do dneška měla tradiční turecko-otomanská politika vůči Balkánu dva hlavní pilíře - Bosňáky a Albánce. V současné konstalaci, kdy Albánci ani Bosňáci nejsou stabilními co se vlivu na Balkánu týče, je nemožné, aby turecká Východní Trachie a Anadolie byly se situací smířené."

Proto se Turecko snaží pomoci Albáncům nalézt zpět své islámské kořeny. Bývalý komunistický lídr Albánie Enver Hodža v roce 1967 prohlásil Albánii za první ateistickou zemi na světě. Zakázal veřejnou proklamaci náboženství. Mešity byly zbořeny nebo přeměněny na sklady a obchody. V Tiraně nyní existuje pouze jedna malá měšita, která pojme šedesát věřících. Albánie, která je ze 70% muslimská, má ovšem dnes zrekonstruováných již pět měšit a právě nyní probíhá reonstrukce velké mešity v Bitolji, stavby ze 16. století.

V Bosně a Hercegovině je zrenovováno více náboženských budov, jež byly zničeny v devadesátých letech.

V Ankaře bylo oznámeno, že Turecko vybuduje nové mešity na Krymu, v Kosovu, v Maďarsku a dalších zemích.

V návaznosti na oznámení tureckého prezidenta Erdogana o objevu Ameriky muslimy 200 let před Colombem, byla nabídnuta stavba mešity také vládě Kuby. Ta tureckému prezidentovi diplomaticky odpověděla, že o nabídce bude uvažovat. 

Turecko také mnohokrát nabídlo stavbu první mešity v Athénách, ale Řekové jsou vůči této nabídce stále zdrženliví.

Klíčová slova: islamizace  | Turci
2327 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683