"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Holandský výzkum: "Čím lépe jsou muslimové integrovaní, tím větší je riziko radikalizace"

Autor: 10news.cz | Publikováno: 13.5.2015 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Muslimové se nestávají radikálními protože by byli vystaveni rasismu, žili v chudobě nebo byli nedostatečně integrovaní. Muslimy radikalizuje islám. Doslovným následováním svého náboženství se stávají násilnějšími. 

Čím lépe jsou integrovaní, tím větší je riziko radikalizace.

Autorka: Dr. Marion van San je vedoucím vědeckým pracovníkem v RISBO, nezávislém výzkumném institutu, aktivním v oboru učení a v oboru o společnosti a přidruženém k fakultě sociálních věd na universitě Erasmus v Rotterdamu. Od roku 2009 provádí etnografické studie rodin radikální mládeže. 

"Ve společnosti se rozpoutala vášnivá debata, protože mnoho mladých lidí z Belgie a dalších evropských států své země opustilo, aby se připojili k ozbrojenému konfliktu v Sýrii. Debata, jako ta v Belgii, je ovšem prostoupena řadou stereotypů, které nekorespondují s tím, co známe ze světové literatury. Tyto stereotypy znemožňují řádnou analýzu  fenoménu radikalizace. 

Postoj, který v dřívějším vydání novin podpořil Rik Coolsaet, tedy že mladí evropané, kteří odjíždí do Sýrie jsou oběti společnosti, která je nepřijímá a neposkytuje jim dostatečné příležitosti, není založen na empirických důkazech.

Nejde při tom jen o literaturu týkající se islámského extremismu, ale i o terorismus jako takový a různé druhy terorismu: ne vždy se jedná o lidi s nízkým socioekonomickým statusem. Stejně tak se nejedná vždy o lidi z okraje společnosti, frustrované nebo psychicky nemocné. Belgické rodiny, ze kterých mladí lidé utekli, nejsou všechny z nižší třídy a mladí lidé nebyli vždy nekvalifikovaní a frustrovaní. Pro jejich diskriminaci je jen málo empirických důkazů. V posledních letech bylo mnoho mezinárodních studií zaměřeno na radikalismus a extremismus. Studie ukazují, že radikalizovaní a někdy extrémističtí mladí muži a mladé ženy často pocházejí ze střední třídy. Existují i případy, kdy tito lidé pocházejí dokonce z třídy vyšší. Mějme na paměti, že únosci letadel z 11. září pocházeli většinou z prominentních rodin. A je tu ještě něco, co stojí za připomenutí. Nízký socioekonomický status a nedostatek příležitostí sice spojuje velkou část společnosti, ale jen hrstka těchto lidí se vydá na cestu extremismu. Kdyby byl nedostatek příležitostí cestou k extremismu, pak by nejchudší země na světě produkovaly nejvíce extrémistů. Ale my víme, že to tak není. Jsou mezi těmi, kteří odcházejí, strádající? Jistě, že jsou. Jsou to ti, o kterých Coolsaet píše. Jenže skupina, jež vycestovala do Sýrie, je daleko rozmanitější, než Coolsaet naznačuje. Přestože to studie vyvrací, objevuje se uvnitř belgické debaty další stereotyp. Radikalizace je příliš často chybně interpretována jako proces vyplývající z neúspěšné integrace. Výzkumy ale naznačují, že je to takzvaný integrační paradox, díky kterému dochází k radikalizaci. Paradox se týká dětí a vnoučat imigrantů, vyrůstajících v Belgii. Všemi způsoby se snaží integrovat a být přijati společností. Ve výsledku mají větší společenská očekávání, než ostatní a jsou citlivější k (údajné) diskriminaci. Špatné zkušenosti je pak mohou nasměrovat pryč od společnosti k hledání útočiště v deviantních skupinách.   

Proto si dovolím říci, že u lépe integrovaných, je větší riziko radikalizace. Tuto hypotézu lze podpořit velkým množstvím důkazů.    

     Mladí lidé, kteří se zradikalizovali, byli před svou radikalizací často velmi prozápadní. Pili alkohol a někdy brali lehké drogy. V pozdějším věku se začali více zajímat o svou víru, nebo k islámu konvertovali. Radikalizace poté proběhla prakticky okamžitě. V mnoha případech jde o zaměstnané jedince s dokončeným vzděláním a přáteli s různým etnickým původem. 

V aktuální debatě se objevují i nestandardní vysvětlení odlivu takového počtu mladých lidí. Bohužel se ale mluví pouze o standardních řešeních, řešeních vhodných na jiné problémy. Dnes, kdy už jde o otázku života a smrti, je příliš nebezpečné pokračovat v aplikaci těchto falešných řešení. O tom, jak těžké je najít odpovídající řešení, vypovídá i diverzita skupiny. 

 

Víme, že boj s chudobou není dostačujícím proti radikalizaci a extrémismu.

Zároveň bychom neměli mít velká očekávání od návrhů na řešení nezaměstnanosti mladistvých nebo očekávat zásadní změnu ve stávajícím rámci boje s chudobou, rasismem na pracovišti a pracovním trhu. Ani bychom neměli věřit, že by takové změny vyřešili problém radikalizace a extremismu. Na to, abychom pochopili skupinu, se kterou chceme pracovat, potřebujeme hluboké pochopení mladých lidí a jejich rodin. Jedině tak se vyhneme stereotypům, převládajícím v debatách na toto téma. Jakýkoliv jiný přístup je jen ztrátou času a energie."

 

Klíčová slova: islamizace  | Holandsko  | integrace
3749 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683