"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Dánská profesorka: Džihádisté jen následují příklad Mohameda

Autor: 10news.cz | Publikováno: 11.5.2015 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Dánská profesorka lingvistiky Tina Magaardová po tři roky analyzovala základní texty deseti náboženství. Došla k závěru, že islámské texty podporují násilí a terorismus více, než jiná náboženství. Tina Magaardová disponuje rozsáhlými vědomostmi o islámu a to jak akademické, tak vycházející z osobní zkušenosti.​ Věří, že dánští odborníci v oblasti islámu opakovaně selhávají v analýzách islámských textů v souvislosti s extremismem.
 
Studovala arabštinu a četla korán i hadísy. V nich rozpoznává mnohé represivní tendence, které zažila na svých cestách muslimskými zeměmi. V islámských textech lze nalézt pasáže zabývající se násilím stejně jako v jiných náboženstvích. 
Nápadný je rozsah těchto pasáží v textech a důraz, který se klade na logiku my-vy, přičemž jsou nevěřící a odpadlíci popisováni jako špinaví, prohnilí, kriminální, pokrytečtí a nebezpeční. Nápadná je i intenzita se kterou texty vybízejí čtenáře k boji s nevěřícími jak slovem tak mečem. V mnoha pasážích hraje Mohamed ústřední roli. Vybízí k použití násilí, jako je kamenování, sekání hlav, válčení nebo popravy kritiků a básníků. 
 
 
(Foto výše: Tina Magaardová)
 
Tina Magaardová shledává obzvláště problematické, že tolik islámských učenců vědomě selhává v odhalování těchto faktů a místo toho využívají své pozice k tomu, aby vytvořili normy pro to, co můžete říkat. Raději, než aby přiznali, že ospravedlnění použití násilí a výhrůžek vlastně extrémisté nacházejí v islámských textech, obviňují dány z rasismu.
 
Na otázku, zda je pro budoucí harmonii a soužití po útocích Krudttonden (teroristický útok v Kodani, únor 2015) a Charlie Hebdo žádoucí zastavit kreslení Mohameda, Tina Magaardsová jednoznačně odpovídá: "Jediné, co získáme, když zakážeme kreslení Mohameda, je více nábožensky motivovaných omezení naší svobody. Nemá smysl chodit kolem horké kaše. Měli bychom se zeptat se, jestli Mohamed udělal správnou věc, když rozkázal vraždit jeho kritiky. To je ta diskuze, kterou s evropskými muslimy musíme vést."
 
Nejvíce zarážející je podle Tiny Magaardové obtížnost objevení imáma, který by kritizoval aspekty islámu stojící v protikladu k liberálním svobodám. Namísto toho říkají věci jako: "Tohle není v dnešním Dánsku součástí relevantní diskuze" nebo že "jde o nepochopení". Ale odmítají kritizovat konkrétní pasáže, které teroristé (slovosled) používají k ospravedlňování svých činů, říká Magaardová.

Klíčová slova: Dánsko
1888 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Francie: Islámo-fašizmus ven !Karikatura: Muslimská nenávist Erdogana = vraždění FrancouzůVideo: Turci ve Francii uspořádali pogrom na ArményV Saúdské Arábii napaden francouzský konzulátIslámista podřezal a pobodal věřící v katedrále v Nice!

ePortal.cz

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z poslední doby. Nové sankce na Rusko, Brexit a ochrana hranic v době koronavirové pandemieMotivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobecká

euPortal.cz

Zvítězí Trump a do roku 2027 „dojde v USA k něčemu na způsob revoluce,“ tvrdí autor překvapivě se naplňujících předpovědí. Jestli si myslíte, že rok 2020 je příšerný, tak jen počkejte na rok 2024. Ještě jste nic neviděliHlava uříznutá muslimem v kostele, ale motiv je prý stále neznámý...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Němcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás doma

ParlamentniListy.cz

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnostŠéf Motola ohromil moderátora v rádiu: Máme přes 500 volných lůžek. Normální režim. Někteří lékaři mají i málo práce
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď