"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Dánská profesorka: Džihádisté jen následují příklad Mohameda

Autor: 10news.cz | Publikováno: 11.5.2015 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Dánská profesorka lingvistiky Tina Magaardová po tři roky analyzovala základní texty deseti náboženství. Došla k závěru, že islámské texty podporují násilí a terorismus více, než jiná náboženství. Tina Magaardová disponuje rozsáhlými vědomostmi o islámu a to jak akademické, tak vycházející z osobní zkušenosti.​ Věří, že dánští odborníci v oblasti islámu opakovaně selhávají v analýzách islámských textů v souvislosti s extremismem.
 
Studovala arabštinu a četla korán i hadísy. V nich rozpoznává mnohé represivní tendence, které zažila na svých cestách muslimskými zeměmi. V islámských textech lze nalézt pasáže zabývající se násilím stejně jako v jiných náboženstvích. 
Nápadný je rozsah těchto pasáží v textech a důraz, který se klade na logiku my-vy, přičemž jsou nevěřící a odpadlíci popisováni jako špinaví, prohnilí, kriminální, pokrytečtí a nebezpeční. Nápadná je i intenzita se kterou texty vybízejí čtenáře k boji s nevěřícími jak slovem tak mečem. V mnoha pasážích hraje Mohamed ústřední roli. Vybízí k použití násilí, jako je kamenování, sekání hlav, válčení nebo popravy kritiků a básníků. 
 
 
(Foto výše: Tina Magaardová)
 
Tina Magaardová shledává obzvláště problematické, že tolik islámských učenců vědomě selhává v odhalování těchto faktů a místo toho využívají své pozice k tomu, aby vytvořili normy pro to, co můžete říkat. Raději, než aby přiznali, že ospravedlnění použití násilí a výhrůžek vlastně extrémisté nacházejí v islámských textech, obviňují dány z rasismu.
 
Na otázku, zda je pro budoucí harmonii a soužití po útocích Krudttonden (teroristický útok v Kodani, únor 2015) a Charlie Hebdo žádoucí zastavit kreslení Mohameda, Tina Magaardsová jednoznačně odpovídá: "Jediné, co získáme, když zakážeme kreslení Mohameda, je více nábožensky motivovaných omezení naší svobody. Nemá smysl chodit kolem horké kaše. Měli bychom se zeptat se, jestli Mohamed udělal správnou věc, když rozkázal vraždit jeho kritiky. To je ta diskuze, kterou s evropskými muslimy musíme vést."
 
Nejvíce zarážející je podle Tiny Magaardové obtížnost objevení imáma, který by kritizoval aspekty islámu stojící v protikladu k liberálním svobodám. Namísto toho říkají věci jako: "Tohle není v dnešním Dánsku součástí relevantní diskuze" nebo že "jde o nepochopení". Ale odmítají kritizovat konkrétní pasáže, které teroristé (slovosled) používají k ospravedlňování svých činů, říká Magaardová.

Klíčová slova: Dánsko
1475 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičkuPoliticky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

To je fakt padlé na hlavu, k čemu vede zvrácená genderová teorie. V anglickém východním Sussexu přikázali dívkám chodit do školy v kalhotáchPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?Hovado, kokoti! Milion chvilek jde do zbraně. Něco se chystá. Chvilkaři mají pro Zemana různá přání
Články autora
Průzkum
Volte s Němci! V Německu začínají 1. září volby do zemských parlamentů-sněmů. Obávaným looserem je merkelovská CDU a favoritem protiimigrační AfD. Koho byste volili Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď