"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Dánská profesorka: Džihádisté jen následují příklad Mohameda

Autor: 10news.cz | Publikováno: 11.5.2015 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Dánská profesorka lingvistiky Tina Magaardová po tři roky analyzovala základní texty deseti náboženství. Došla k závěru, že islámské texty podporují násilí a terorismus více, než jiná náboženství. Tina Magaardová disponuje rozsáhlými vědomostmi o islámu a to jak akademické, tak vycházející z osobní zkušenosti.​ Věří, že dánští odborníci v oblasti islámu opakovaně selhávají v analýzách islámských textů v souvislosti s extremismem.
 
Studovala arabštinu a četla korán i hadísy. V nich rozpoznává mnohé represivní tendence, které zažila na svých cestách muslimskými zeměmi. V islámských textech lze nalézt pasáže zabývající se násilím stejně jako v jiných náboženstvích. 
Nápadný je rozsah těchto pasáží v textech a důraz, který se klade na logiku my-vy, přičemž jsou nevěřící a odpadlíci popisováni jako špinaví, prohnilí, kriminální, pokrytečtí a nebezpeční. Nápadná je i intenzita se kterou texty vybízejí čtenáře k boji s nevěřícími jak slovem tak mečem. V mnoha pasážích hraje Mohamed ústřední roli. Vybízí k použití násilí, jako je kamenování, sekání hlav, válčení nebo popravy kritiků a básníků. 
 
 
(Foto výše: Tina Magaardová)
 
Tina Magaardová shledává obzvláště problematické, že tolik islámských učenců vědomě selhává v odhalování těchto faktů a místo toho využívají své pozice k tomu, aby vytvořili normy pro to, co můžete říkat. Raději, než aby přiznali, že ospravedlnění použití násilí a výhrůžek vlastně extrémisté nacházejí v islámských textech, obviňují dány z rasismu.
 
Na otázku, zda je pro budoucí harmonii a soužití po útocích Krudttonden (teroristický útok v Kodani, únor 2015) a Charlie Hebdo žádoucí zastavit kreslení Mohameda, Tina Magaardsová jednoznačně odpovídá: "Jediné, co získáme, když zakážeme kreslení Mohameda, je více nábožensky motivovaných omezení naší svobody. Nemá smysl chodit kolem horké kaše. Měli bychom se zeptat se, jestli Mohamed udělal správnou věc, když rozkázal vraždit jeho kritiky. To je ta diskuze, kterou s evropskými muslimy musíme vést."
 
Nejvíce zarážející je podle Tiny Magaardové obtížnost objevení imáma, který by kritizoval aspekty islámu stojící v protikladu k liberálním svobodám. Namísto toho říkají věci jako: "Tohle není v dnešním Dánsku součástí relevantní diskuze" nebo že "jde o nepochopení". Ale odmítají kritizovat konkrétní pasáže, které teroristé (slovosled) používají k ospravedlňování svých činů, říká Magaardová.

Klíčová slova: Dánsko
2077 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

IS vyzval k útokům na sociálních sítíchPo vyhlášení Rekonkvisty Zemmourem, nezůstává pozadu ani Le PenováVyužíváte Spotify? Posíláte jim peníze? A víte, že tím podporujete války, diktatury a násilí?Česka vláda se potichu připravuje na cenzuru ve jménu boje proti desinformacímProč Západ tak touží po vyvolání dojmu o ruském útoku? Aby ospravedlnil vlastní útok na Rusko?

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Pozor na bruselského úředníka. Členské státy si musí bezpečnost řešit sami. Poslanec SPD drsně také o Ukrajině a NATOGreen Deal může rozložit celou EU. Rusko svou hloupostí sbližujeme s Čínou, varuje Václav Cílek
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď