"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Čeští muslimové a české bezpečnostní služby

Autor: Lukáš Lhoťan | Publikováno: 4.5.2015 | Rubrika: Kauzy
Ilustrace

Ukázka z knihy Islám & islamismus v České republice

Velice kontroverzní téma je spolupráce českých muslimů s bezpečnostními složkami. Tyto vztahy mají svůj počátek již v dobách první republiky, kdy mnozí z muslimů byli informátory české zahraniční rozvědky a s nadsázkou lze říci, že se přes temné období druhé světové války a kolaboraci jak s nacismem, tak i komunismem, přenesla tato tradice i do dnešní doby.

Je více než logické, že je dnes velmi těžké identifikovat, kdo spolupracuje s českými bezpečnostními složkami. Naopak je to spíše vizitkou dobrého vztahu českých muslimů ke státu a společnosti[1], když bez nároku na odměnu pomáhají odhalovat potencionální rizika a informují o nich. Právě v tomto je ale i jistá kontroverze.

Jak autorovi a dalším lidem potvrdila řada muslimských žadatelů o trvalý pobyt nebo o udělení českého státního občanství, dochází při vyřizování žádostí k situaci, kdy je žádost předána Bezpečnostním složkám, které prověřují „rizikovost“ žadatele.

Při vyřizování žádosti je údajně žadatelům různými způsoby naznačováno, že by kladnému vyřízení jejich žádosti prospělo, pokud by se „dobrovolně“ sami nabídli jako spolupracovníci BIS. Kdo tak neučiní, dostane negativní osvědčení (stanovisko), o jehož existenci, tím méně jeho obsahu, se však nedozví, a následně jeho žádostem není vyhovováno pod různými záminkami, často i v rozporu se zákonem i určující judikaturou (s očekáváním ministerstva vnitra, že málokdo bude rozhodnutí žalovat u soudu, kde navíc řízení trvá i roky), a „kandidát spolupráce“ pak žádá znovu a znovu, a to tak dlouho, než „pochopí“, v čem je problém. Obdobně v případě žadatelů o azyl dochází k nátlaku ze strany pracovníku BIS. Podle senátora Jaromíra Štětiny se na něj obrátilo několik žadatelů o azyl s tím, že jim bylo pracovníky BIS vyhrožováno, že pokud nebudou donášet, budou mít problém se žádosti o azyl. Má tak docházet k masové „výrobě“ informátorů, jejichž kvalita a důvěryhodnost je však pochybná, a celý proces tak připomíná spíše praktiky bývalé StB, z níž přešli mnozí z řadových pracovníků do dnešní BIS, policie a Ministerstva vnitra.[2]

Je více než pochopitelné, že žádný z těch, kdo tyto praktiky popisuje, si nepřeje zveřejnění své identity, a celou situaci dokresluje skutečnost, že mnohdy jsou muslimové údajně překvapeni, jakým lidem se zločinnou a nedůvěryhodnou osobností je trvalý pobyt či státní občanství udělováno, kdežto lidem, kteří se veřejně netají odporem k těmto praktikám českých bezpečnostních složek, byť objektivně riziko nepředstavují, je mnohdy v získání trvalého pobytu nebo státního občanství různými způsoby bráněno.

Problematickou okolností je i skutečnost, že vztahy s BIS a ministerstvem vnitra se staly i nástrojem vnitro-muslimských konfliktů v České republice, kdy se jednotlivé frakce snaží „očernit“ a využít svých „kontaktů“ k oslabení „konkurence“. Například autor tak byl v roce 2009 svědkem toho, jak se irácký podnikatel Ahmed Chairi snažil v jeho přítomnosti a v přítomnosti autorova známého Fataha Ismaila přesvědčit majitele jazykové školy a modlitebny Alfirdaus Badra Mea Eknaifitha o tom, aby se nestavěl proti Muneebu Hassanu Alrawimu se slovy, že Alrawi má kontakty s BIS a může mu udělat problémy, vzít trvalý pobyt atp., stačí prý, když řekne svým přátelům.

Obdobně se mezi muslimy v brněnské mešitě Muneeb Hassan Alrawi údajně chlubil tím, že před útokem na Irák v roce 2003 jej kontaktovala vojenská rozvědka armády ČR a konzultovala s ním možnosti obrany irácké armády. Dalším příkladem propojení špiček muslimské komunity s bezpečnostními službami je skutečnost, že několik lidí z okolí súdánského podnikatele Mohammeda Abbase mělo získat důkazy o tom, že Muneeb Hassan Alrawi poskytoval s Vladimírem Sáňkou informace o této skupince BIS, a to mnohdy ve zkreslené podobě. Bohužel, jako ve všech podobných případech, se jedná o informace jednotlivých osob, které z pochopitelných důvodů nejsou ochotné s nimi vystoupit na veřejnost, a nelze je tedy konfrontovat. Stejně tak z pochopitelných důvodů nelze ověřit spolupráci s BIS či jinými tajnými službami u samotných bezpečnostních složek. Je zřejmé, že mnozí agenti BIS a MV mají kontakty v muslimské komunitě již z doby svého působení u StB.

Je také zajímavé, že, podle novináře Jaroslava Kmenty, jsou členy muslimské komunity v Praze desítky sympatizantů Hamásu a Hizballáhu z nichž mnozí poskytují těmto organizacím i podporu. Například Prahu má navštěvovat jistý Tarek Abu Bassam, člen organizace odpovědné za teroristické útoky na izraelské cíle.[3]

Islám & islamismus v České republice[1] Mezi muslimy jsou známy třeba osobní vztahy mezi Muneebem Hassanem Alrawim a Františkem Bublanem, bývalým šéfem zahraniční rozvědky ÚZSI a exministrem vnitra za ČSSD.

[2] Například je znám případ elitního agenta StB Vladimíra Palečka působícího ve vysoké funkci v BIS http://zpravy.idnes.cz/nekdejsi-dustojnik-stb-vydiral-diplomaty-pak-udelal-karieru-v-bis-1ce-/domaci.aspx?c=A091210_203751_domaci_vel, nebo zpráva o tom, že v BIS stále velí bývalí elitní agenti StB vyškolení sovětskou KGB. Podrobnosti: http://zpravy.idnes.cz/v-tajne-sluzbe-veli-lide-vyskoleni-v-kgb-f0m-/domaci.aspx?c=A050817_090438_domaci_ton, nebo obhajoba bývalých agentu StB v strukturách BIS: http://zpravy.idnes.cz/reditel-bis-priznal-ze-ho-zaucovali-lide-z-stb-fom-/domaci.aspx?c=A050818_203706_domaci_miz, nebo jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel, který byl také pracovníkem StB http://zpravy.idnes.cz/novym-policejnim-prezidentem-ma-byt-clovek-ktery-pusobil-u-stb-psp-/domaci.aspx?c=A100716_1417550_domaci_taj, a to nemluvíme o „spolupracovnících“ StB, kteří dále pracují jako informátoři apod.

[3] Jaroslav Kmenta, Teroristé jezdí do Prahy na odpočinek, MF DNES - http://www.czsk.net/svet/clanky/publicistika/terorpraha.html.

 

Klíčová slova: Česká republika  | islamizace  | džihád
6303 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Francie: Islámo-fašizmus ven !Karikatura: Muslimská nenávist Erdogana = vraždění FrancouzůVideo: Turci ve Francii uspořádali pogrom na ArményV Saúdské Arábii napaden francouzský konzulátIslámista podřezal a pobodal věřící v katedrále v Nice!

ePortal.cz

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z poslední doby. Nové sankce na Rusko, Brexit a ochrana hranic v době koronavirové pandemieMotivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobecká

euPortal.cz

Zvítězí Trump a do roku 2027 „dojde v USA k něčemu na způsob revoluce,“ tvrdí autor překvapivě se naplňujících předpovědí. Jestli si myslíte, že rok 2020 je příšerný, tak jen počkejte na rok 2024. Ještě jste nic neviděliHlava uříznutá muslimem v kostele, ale motiv je prý stále neznámý...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Němcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás doma

ParlamentniListy.cz

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...Tohle fanoušci Pavla Novotného nerozdýchali. Co provedl? Záležitost vede až na Hrad
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď