"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

CO NÁS ČEKÁ ZA TŘICET PĚT LET

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 20.4.2015 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

  Ve svém čísle z 11. a 12. dubna 2015 Lidové noviny uveřejnily článek Svět a Česko 2050, s přiloženými komentáři. Zmíněné články jsou reakcí na novou studii amerického Pew Research Center o situaci světa za dalších třicet pět let. 
 
    Podle této americké společnosti, Česká republika bude mít v roce 2050 9 700 000 obyvatel, tedy jen o málo méně než současných 10 490 000. Co se týče vyznání, procento křesťanů v České republice klesne z 23,3% na 18,6%. Naproti tomu, počet muslimů bude desetkrát vyšší. Ovšem, vzhledem k tomu, že v současnosti muslimové představují u nás prý jen jednu desetinu procenta, za patnáct let budou představovat jedno procento. Tedy asi sto tisíc osob. Podstatně méně, než třeba ve Francii, kde už dnes je, podle šéfa rady muslimských obcí Dalila Boubakera, sedm miliónů muslimů.
    
    Článek přináší řadu dalších informací, které nás mohou zneklidňovat víc. Pew Research Center předpovídá, že největší odklon od víry čeká křesťany. Odhaduje, že celosvětově křesťanství do roku 2050 přijme 40 milionů lidí, ale 106 milionů křesťanskou víru opustí. Odklon od křesťanství nastane například v USA a v Austrálii. 
 
    Křesťanství ale zůstane nejpočetnějším světovým náboženstvím. Udrží si svůj současný počet 3 140 000 000. Počet muslimů stoupne z 2 320 000 000 na 2 970 000 000. A novou baštou křesťanství se stane subsaharská Afrika, kde bude žít 40 % všeho křesťanstva. 
 
    Samozřejmě, nevíme, do jaké míry se tyto předpovědi uskuteční. Ale můžeme předpokládat, že jsou dělány kompetentními odborníky a že se uskuteční ne-li zcela, tak alespoň do značné míry. Nutí mě to k úvaze, jejíž zveřejnění mi asi nepřinese mnoho sympatií. Na jedné straně není příliš lichotivá pro křesťanství a na druhé straně jde zcela proti oficiální „political corectess“, která naprosto odmítá vše, co je možno označit jako rasismus.
 
    Plně souhlasím s myšlenkou, že každá lidská bytost má právo na život a na respekt, ať už náleží k jakékoli etnické skupině. Má to ale znamenat, že nesmíme vidět obrovské rozdíly mezi výsledky, dosaženými rozličnými národnostmi? Máme nevidět, že podíl subsaharské Afriky na rozvoj vědy, umění a všech dalších forem lidské tvořivosti, byl a je skutečně minimální?
 
     Nevíme, jestli tento neoddiskutovatelný fakt byl způsoben menšími vrozenými schopnostmi Afričanů, nebo pouze méně příznivými přírodními podmínkami, jak to učí dnešní vládnoucí ideologie. Nechme tuto otázku zkoumat kvalifikovanými odborníky. Ale výsledky zůstávají. Jestliže křesťanství by mělo mít v budoucnu úspěch především mezi těmi, kteří se ukázali nejméně schopnými  a bylo by postupně opouštěno těmi úspěšnějšími,  jistě by to nesvědčilo v jeho prospěch.
    
    Znepokojil mě též článek Přemysla Houdy, nazvaný „Motivací k víře bývá i nenávist“. Je to rozhovor se Zdeňkem Vojtíškem, vedoucím katedry religionistiky na Husitské teologické fakultě Karlovy univerzity. Pan Houda píše, že Zdeněk Vojtíšek má strach z instrumentalizace křesťanství, z toho, že ke křesťanství se budou hlásit lidé z nenávisti vůči islámu. Religionista Vojtíšek říká:
 „K postmodernismu musíte připočíst ještě jednu tendenci, která má souvislost hlavně se strachem z islámu. Je jí příklon k církvi jako k „naší“ značce, k „našemu“ Národnímu divadlu. Už teď se křesťanství používá jako obranný štít proti tomu „zlému“ a „nebezpečnému“ islámu; stává se nástrojem. (….) Je mi nepříjemné, že se ke křesťanství hlásí lidé z nenávisti vůči islámu. Jako křesťan jsem rád, že se křesťanství zbavilo zátěže společenské zodpovědnosti. A mám strach z toho, že toto břemeno na ně bude možná znovu uvaleno.“
 
    Zdá se mi skutečně velmi překvapivé, že profesor religionistiky může takto mluvit. Křesťanství ani žádné jiné náboženství se přece nikdy nemůže vzdát „zátěže společenské zodpovědnosti“. Každé náboženství je přece nesporně významným faktorem společenské soudržnosti, řádu a práva. Pouze krajní individualismus příslušníků dnešních západních národů může někoho vézt k tomu, aby náboženství vnímal jen jako prostředek k jeho osobní duchovní spáse. 
 
    Je to ovšem ale možná konečný důsledek procesu, který začal, když Ježíš řekl: „Moje království není z tohoto světa“ a když Šaul z Tarzu, známější jako svatý Pavel, řekl: „Už nebude ani Žid, ani Řek, ani svobodný, ani otrok, ani muž, ani žena, nýbrž všichni jedno v Kristu.“
 
    Shodou okolností v neděli 12. dubna jsem se účastnil vzpomínkové akce, připomínajíc jednak, že na jaře roku 1915 začala první genocida dvacátého století, genocida Arménů, a jednak Jom ha Šoa, den vzpomínky na oběti druhé genocidy století, spáchané nacisty. Zúčastnil se ho i J.E. pan Tigran Seiranian, velvyslanec Arménské republiky v Praze. Ve svém projevu řekl, mimo jiné: 
    „Chci upozornit na skutečnosti, týkající se Arménů v souvislosti s Islámským státem a rolí Turecka. Islámští fundamentalisté se 21. března 2014 zmocnili města Kessab v severní Sýrii, osídleného Armény. Útok byl realizován z území Turecka, přes hraniční přechod. Nemohu věřit, že Turecko, s druhou největší armádou v NATO, není schopno kontrolovat své hranice, speciálně na hraničních přechodech. To znamená, že teroristé zaútočili na Kessab minimálně s tichou podporou turecké armády.
 
    Co se dělo dále? 21. září 2014, na arménský státní svátek, Islámský stát ( ISIS) zničil kostel Memoriálu arménské genocidy v Deir-ez-Zor (v severovýchodní Sýrii), také známý jako kostel Svatých mučedníků, který byl postaven jako památník a muzeum genocidy.(….)
 
    Dnes ISIS páchá genocidní útoky proti Kurdům, Jezídům a křesťanským Asyřanům v Iráku a Sýrii. Mezinárodní společenství to musí zastavit.“
 
    Vzpomínkové akce se účastnil i jeden izraelský rabín a jeden duchovní arménské církve. Ti si asi nekladli otázku, zda nemluví o jejich „značce“, o jejich „národním divadlu“. Jak židovský, tak arménský národ si chtějí, navzdory všemu, co museli prožít, udržet svou identitu. Mohli by snad být příkladem i Evropanům, kteří – jako pan profesor Vojtíšek- nejsou schopni se ztotožňovat s nikým a s ničím, kteří dávají slova „zlý“ a „nebezpečný“ do uvozovek v plané, typicky mnichovanské naději, že se snad na ně nakonec jejich nepřítel nevrhne. 
 

4555 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683