"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Alí Síná: Jak porozumět Mohamedovi a muslimům

Autor: Ivana Kultová | Publikováno: 4.3.2015 | Rubrika: Recenze
Ilustrace

Alí Síná: Jak porozumět Mohamedovi a muslimům. Z anglického originálu Understanding Muhammad and Muslims (vyd. nakladatelství Felibri v roce 2011) vydal Lukáš Lhoťan, Pstruží 2014, s podporou skupiny Islám v České republice nechceme (www.ivcrn.cz). 306 stran textu, překladatel neuveden. Doslov o autorovi napsal Ibn Warraq. Kniha je opatřena rejstříkem.
================================================================================

Bývalý íránský muslim Al Síná (podle anglické Wikipedie jde o pseudonym), který původně považoval islám za humánní a pro kterého poznání skutečnosti znamenalo hluboký otřes, zasvětil svůj život informování světa o systému, který je připraven zničit civilizaci. Za tímto účelem založil organizaci Faith Freedom International (viz http://www.faithfreedom.org/). Nyní žije v Kanadě a díky jeho službě již řada lidí islám opustila.

Na 306 stránkách své knihy rozvádí poruchy Mohamedovy osobnosti, které měly počátek už v raném dětství, díky nešťastným rodinným poměrům. U chlapce se vyvinul především silný narcismus, dále epilepsie a řada dalších poruch a vad duševních i tělesných. Násilí, lstivost, ziskuchtivost, sexuální posedlost a jiné vady byly zakořeněny v jeho nitru tak hluboce a šlo o osobnost natolik charismatickou, že snadno získával následovníky a dovedl je natolik ovládnout, že ho nejen neopouštěli, ale převzali jeho způsoby a šířili a šíří je dál - horizontálně světem i vertikálně přes generace. Pozoruhodný je autorův rozbor vývoje Koránu, jehož rané části z mekkánského období (tedy z doby, kdy se Mohamed a jeho stoupenci teprve pokoušeli prosadit a zalíbit veřejnosti) jsou ještě psány humánním, sympatickým způsobem, kdežto části z doby po odchodu do Medíny (původně Jathribu. města, které v podstatě uloupil židovským kmenům, ty zničil a Jathrib přejmenoval na město Prorokovo, tedy svoje), kdy přešel z obrany do útoku, již nepokrytě sálají nenávistí a bojovností proti "nevěřícím". Autor ve své knize upozorňuje, že právě tohoto vývoje Koránu využívají i současní islámští agitátoři: pro získávání nezkušených nováčků vybírají z Koránu ony zdánlivě humánní rané partie a později, když už oběť dostanou dostatečně do svých tenat, vyrukují s částmi hlásajícími nepokryté násilí. 

Islámské pojetí Alláha autor odhaluje jako Mohamedovu projekci vlastní osoby: vytvořil si tuto nadpozemskou bytost, které dal jméno Boha a které zdánlivě sloužil, ve skutečnosti však ona byla určena sloužit jemu, zastrašovat jeho odpůrce a dodávat mu charisma všemocného a absolutního držitele veškerých práv.

Rozbor Alího Síny je nesmírně důkladný. Prokazuje velké znalosti medicíny, psychologie, historie i dalších oborů, pro líčení různých aspektů Mohamedovy osobnosti a islámu užívá názorných paralel a příkladů z nacismu a komunismu, různých sekt (jako byl např. "Chrám lidu", americká sekta založená Jimem Jonesem v polovině 20. století, jejíž stoupenci skončili hromadnou vraždou či vynucenou sebevraždou), vyděračů, únosců a násilníků z moderní doby apod. Pro názornost bývá příběh z Mohamedova života a z počátečního období islámu prokládán příběhem z našich dob, takže paralely jvyvstávají ještě zřetelněji.

Závažnou a vedle vztahu k nemuslimům a Židům snad nejkrutější složkou islámu je jeho postoj k ženám. V této souvislosti je důležité autorovo upozornění na tragickou skutečnost, že "proroka" z Mohameda, do té doby silně zakomplexovaného a nejistého vlastním posláním, udělala jeho bezmezně milující první žena Chadídža. Tento osudový čin se podle autora stal východiskem zotročení nejen Chadídži samotné a nesčetných žen v islámu až po naše dny, nýbrž pokřivení celé muslimské společnosti, neboť kde jsou zotročeny ženy, nemohou se ani jejich synové vyvinout ve zdravé, plnohodnotné a vyvážené osobnosti.

Důležité je spisovatelovo upozornění, jakým způsobem je možno v zemích, kde islám dosud nevládne, jej postavit mimo zákon. Nelze jej zakázat jako náboženství (kterým sice ve skutečnosti není, ale za které se vydává), neboť to by bylo v rozporu s principy demokracie. Je však možno a nutno jej zakázat jako mocenský politický systém, kterým vskutku je a který se nejzhoubněji projevuje rozpínavostí, nárokováním si moci všude v hostitelských zemích, kde se může zaštítit dostatečným procentuálním zastoupením, a uplatňováním práva šaria.

Na řadě míst knihy se autor přiznává k tomu, že je bezvěrec. Uznává a velice oceňuje osobnost Ježíše Krista i jeho učení (zvlášť zlaté pravidlo - dělat druhým to, co chci, aby oni dělali mně), avšak podle všeho jej považuje pouze za lidskou, byť vysoce kvalitní bytost; žádné nadpřirozeno pro něj neexistuje. Pro Alího Sínu samotného je to jistě velké minus, protože, jak je psáno v listě Židům 11,6, bez víry není možné zalíbit se Bohu, a je jistě žádoucí, abychom se za něj v tomto smyslu modlili. na druhé straně je třeba říci, že pro účely knihy samotné- pomoci lidem vymanit se z jha islámu -  je to možná dobře. Je věcná, objektivní, neužívá náboženského slovníku a je díky tomu přístupná široké veřejnosti, která při její četbě nemusí mít pocit, že se jí něco zakazuje a něco místo toho vnucuje. Na pozadí autorova proklamovaného ateismu však tím více zarazí jeho poznámka na str.287n.: „Sám sice v nadpřirozeno nevěřím, ale předpokládejme na chvíli, že Satan existuje a je odhodlán zničit lidstvo. Existuje snad lepší způsob, jak to provést, než vymyslet náboženství jako islám a přimět lidi jeden druhého vraždit?“
   
A právě tak tomu ve skutečnosti je.

  • Nakladatel: Lhoťan Lukáš
  • ISBN: 978-80-904932-9-2, EAN: 9788090493292
  • Originál: Understanding Muhammad and Muslims
  • Popis: 1× kniha, brožovaná, 320 stran, 15,8 × 23,1 cm, česky
  • Rozměry: 15,8 × 23,1 cm
  • Rok vydání: 2014 (1. vydání)

Klíčová slova: náboženství  | islamizace  | islám
5970 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď