"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Konvička, ten profesor přes parazity, ten si s muslimy poradí

Autor: Martin Kavka | Publikováno: 9.2.2015 | Rubrika: Glosy
Ilustrace

Pronesla asi osmdesátiletá paní, na Valašsku stařenka, když jsem jí vezl do nemocnice, čímž ukončila svojí úvahu nad tím co se v poslední době děje. Martin Konvička je prostě profesor přes parazity, byť entomolog, protože jako obyčejná žena hmyz rozděluje na užitečný a škodlivý.

Docela mě překvapilo, že přes svůj věk se zajímá o to co se děje nejen u nás, ale také ve světě a přestože se o islám asi nikdy nezajímala, tak vnímá islám selským rozumem a životními zkušenostmi. Možná v životě muslima nepotkala, ale prožila Druhou světovou válku i sovětskou okupaci v roce 1968 a jako každý starší člověk události vnímá citlivěji a možná i více intuitivně.

Ve stejnou dobu ve Spojených státech jeden z nejmocnějších mužů světa a jeden z nejlépe informovaných lidí na světě prezident Obama, relativizoval činy Islámského státu s poukazem na historii křesťanského světa a církevní inkvizici, čímž ve Spojených státech rozproudil debatu na čí straně vlastně stojí a jak je to s tím jeho křesťanstvím. Relativizace činů Islámského státu od prezidenta USA je možná zarážející, ale nic neobvyklého. Zvláště, když si člověk vzpomene, jak se před lety při návštěvě Saudské Arábie, klaněl saudskému králi až k zemi, že si málem zlomil páteř. Tedy jestli nějakou má.

Ale vrátím se zpět k obavám  valašské stařenky. Lidé na Moravě se s muslimy začali v moderní době setkávat až poslední době, ale existuje něco jako historická paměť a v povědomí národa zůstávají historické události jako součást kulturní tradice. A nejen v povědomí, ale i v názvech vesnic, kopců apod. Takže i na Moravě je mnoho míst, která jsou pojmenována z období kdy tuto zem plundrovala vojska tureckého sultána. Vzpomínky na islámskou agresi jsou i součástí lidových písniček a rčení. Tohle prostě žádný multikulturalista nemůže vymazat, i když si myslím, že by strašně moc rád.

A že se mnozí snaží, jako zde na blogu člen strany Zelených pan Vencálek, který de facto napsal, že za evropský právní systém jsme vděčni islámskému právu šárija. Buď vyloženě lže, anebo tomu věří. Obojí je však u člověka, který o sobě píše, že vystudoval religionistiku tragické. Pan Vencálek asi neví, že evropské právo vychází z práva církevního a to má svůj základ v právu římském a že na evropském kontinentu existovalo světské právo, které vycházelo ze zvykového práva, převážně germánských kmenů a postupem času se i světské právo romanizovalo.

Pan Vencálek, bloger Polický či prezident Obama se snaží relativizovat historii ve prospěch muslimů poukazování tu na historii křesťanství, tu odkazem na Starý zákon, který srovnávají s Koránem.

Jaká tedy byla agrese křesťanství proti islámu?

První křížová výprava proti islámu byla vyhlášena roku 1095. Tedy 460 let po té, co muslimové dobyli první křesťanské město. 457 let po té, co muslimové dobyli Jeruzalém. Byla vyhlášena453 let po té co muslimové dobyli a zplundrovali Egypt. 443 let po té, co muslimové poprvé vyplenili Itálii. 427 let po té, co muslimové poprvé obléhali Konstantinopol. 380 let po té, co muslimové dobyli Iberský poloostrov. 363 let po té, co muslimové poprvé napadli Franskou říši.249 po té, co muslimové obléhali město Řím, a před jeho hradbami vraždili a znásilňovali jeptišky, aby ponížili papeže a vystrašili obyvatelstvo města.

Byla vyhlášená v době, kdy muslimové okupovali dvě třetiny tehdejšího křesťanského světa, ale podle prezidenta Obami si křesťané s islámským státem nemají co vyčítat. Uvědomuje si pan prezident, že tehdejší oblasti severní Afriky, Blízkého východu patřily do evropského kulturního prostředí a patřily k nejvyspělejším?

Ať si každý říká co chce, ale křížové výpravy jsou něco, na co může být Evropa právem hrdá. I když se nepodařilo islám zatlačit zpět do pouště, tak dokázaly zpomalit islámskou expanzi a vedly k uvědomění si vlastních hodnot. Uvědomění si, že nepřítele je možné porazit i když se zdá situace beznadějná.

A pro pana Polického. Ano, křesťan může zabít a někdy i musí.  A to když je třeba zabránit zkáze vlastní rodiny a vlasti.

Převzato se souhlasem autora z jeho blogu martinkavka.blog.idnes.cz

 

3254 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď