"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Generál Randák tvrdí, že politici nejen využívají populisticky dnešních obav před islámským radikalismem, ale navíc neříkají občanům pravdu

Autor: ParlamentniListy.cz | Publikováno: 21.1.2015 | Rubrika: Rozhovory
Ilustrace

Větší pravomoci a víc peněz mají dostat zpravodajské služby, ale podle bývalého šéfa tajné služby generála Karla Randáka je to jen populismus. „Teď je móda zajímat se o terorismus, o to, jak fungují zpravodajské služby, aby vznikl dojem, že se politici starají o bezpečí lidí. Kdyby jim o to šlo, tak tyhle kroky podnikli dávno,“ prohlásil skepticky bývalý ředitel civilní rozvědky, který už před lety marně žádal o víc peněz.

Politici melou nesmysly a moc dobře to vědí

Generál Randák tvrdí, že politici nejen využívají populisticky dnešních obav před islámským radikalismem, ale navíc neříkají občanům pravdu. „Navyšování kompetencí a rozpočtu by mělo jít ruku v ruce s vyšší kontrolou tajných služeb. V  diskusi na Radiožurnálu šéf bezpečnostního výboru sněmovny Roman Váňa tvrdil, že služby jsou kontrolovány vládou, parlamentem. Mele nesmysly a ví to moc dobře. Ale není jediný, dělají to všichni politici. Kdysi mi jeden předseda této komise doslova řekl: přišli jsme na BIS, dostali jsme plato chlebíčků, a jak jsme duševně prázdní přišli, tak jsme duševně prázdní odcházeli, protože jsme se nic nedozvěděli. Politická kontrola není žádná kontrola, ta musí být nezávislá,“ oponuje Randák, protože podle zákona nemají ani členové komise pro kontrolu BIS právo na žádné významné informace.

„Nemohou kontrolovat, co služba dělá. Její ředitel řekne, že na to nemají nárok, že není oprávněn je s tím seznamovat. To pak není žádná kontrola,“ vysvětlil bývalý šéf tajné služby, že dokud nebude jasné, co služba dělá, nemá cenu jí dávat další peníze. Navíc se domnívá, že služby mají peněz dost, jen s nimi špatně hospodaří. „To je hlavně případ BIS. Byla vždycky známá tím, že na výplaty výkonné složky, analytiků a operativců, šlo méně peněz než na zabezpečovací složku, týlaře, ekonomy, právníky. Dá se ušetřit, když se změní struktura tajných služeb, bude tam peněz dost,“ je přesvědčen Karel Randák, že žádná služba v České republice nepotřebuje tolik lidí v zabezpečovací části.

Obyčejný člověk nemá jistotu, že nové pravomoci služba nezneužije

Bývalý šéf tajné služby se usmívá nad ujišťováním mluvčího BIS, že zvyšování pravomocí , které nově umožní získat přístup k informacím o klientech bank nebo o telefonních číslech, služba nebude zneužívat, novou pravomoc prý využije jen u velkých případů. „Ale kdo bude rozhodovat, co je velké a co malé? Kdo zaručí, že to nebudou zneužívat proti soukromým osobám a malým podnikatelům?“ ptá se Randák a argumentuje tím, že do živých svazků nemá nikdo další přístup. A argument, že například odposlechy budou podléhat rozhodnutí soudců, odbyde jen mávnutím ruky. „Byli jsme milionkrát svědky, kolikrát to bylo zneužité. Obyčejný člověk prostě nemá jistotu, že nové pravomoci služba proti němu nezneužije,“ konstatuje dobrý znalec tohoto prostředí.

Celý text zde.

Klíčová slova: EU  | Česká republika  | islamizace  | terorismus
3311 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683