"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Je humanismus, sekularismus a liberalismus hrozbou pro islám?

Autor: Jan Werner | Publikováno: 29.12.2014 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Ačkoliv se jako ateisté vymezujeme proti neoprávněným náboženským výsadám a právům, proti náboženskému tmářství, zpátečnictví, nesnášenlivosti, netoleranci a ignoranci a de facto proti náboženství obecně, přeci jenom alespoň jedno soudobé náboženství představuje určitou výjimku z výše uvedeného. Tou výjimkou je samozřejmě islám, a lze říct, že pokud by všechna dnešní náboženství vykazovala takovou míru tolerance, prosazování práv náboženských, sexuálních a kulturních menšin, propagaci nenásilí a naopak odsuzování násilných projevů, absolutní přenesení otázek víry do soukromé sféry, či jinak řečeno – pokud by všechna ostatní soudobá náboženství vykazovala takovou míru liberálního přístupu ke světu, jakou vykazuje právě islám, naše sdružení by snad ani nemuselo existovat. Bohužel, vždy se najdou lidé, kteří obraz islámu dokáží pošpinit.

Vzhledem k tomu, že společnost je plná předsudků a panují v ní xenofobní nálady, lidé pak neprávem islám posuzují právě na základě výstřelků lidí, kteří ve skutečnosti ani muslimy nejsou a svými výstupy islámu škodí. Proč (nejen) čeští xenofobové a islamofobové neberou v potaz například to, jaká obrovská vlna nesouhlasu se vzedmula prakticky v celém islámském světě, od Západní Sahary až po Indonésii, poté, co byl nedávno v Saúdské Arábii vynesen rozsudek nad Raifem Badawim? Ten byl odsouzen k 10 rokům vězení a 1000 ran bičem poté, co kritizoval islám a urazil Proroka Muhammada. Reakcí byly masivní demonstrace desetitisíců muslimů po celém světě, kteří odsuzovali jeho odsouzení a naopak požadovali jeho okamžité propuštění. „Pokud se Badawi dopustil něčeho špatného, není na nás, abychom jej soudili, ať rozhodne po smrti Alláh o jeho trestu, ne my, nevědoucí zde na Zemi,“ zněli nejčastější argumenty muslimů pro to, proč by měl být Badawi propuštěn. Představitelé hlavních proudů v rámci sunnitského i šiítského islámu se pak včera na mimořádné konferenci v pákistánském Islámábádu shodli na tom, že konstruktivní kritika islámu je naopak vítaná, protože prý islám posouvá vpřed. Na protest proti saúdské legislativě pak zástupci těchto proudů oznámili pořádání další konference, jež se bude konat letos v červenci v Káhiře a jejímž hlavním tématem bude „kritická sebereflexe islámu“. Vůbec největší vlna odporu proti trestu pro Badawiho se vzedmula přímo v Saúdské Arábii, kterou tento týden ochromila generální stávka. Je tomu teprve pár hodin, co saúdskoarabský král Abdalláh ibn Abd al-Azíz na mimořádně svolané tiskové konferenci oznámil milost pro Badawiho. O rezignacích saúdskoarabských ministrů spravedlnosti a vnitra, kteří z rozsudku pro Badawiho vyvodili osobní důsledky, jste se už jistě dočetli v médiích v minulých dnech.

Avšak jak jsem již napsal, kdo tyto věci vidět nechce, tak je nevidí a místo toho bude pouze chrlit primitivní xenofobní nadávky na islám. Inu, kdyby čeští islamofobové byli alespoň z desetiny tak tolerantní, jako dnešní muslimové, možná bychom se za Českou republiku nemuseli tolik stydět. Ostatně, zástupci českého Ústředí muslimských obcí, v čele s Muneebem Hassanem Alrawim, se v tomto týdnu osobně účastnili demonstrací na propuštění Badawiho přímo v Saúdské Arábii. „Je mou povinností muslima se vůči takové nehoráznosti ohradit. To, že někdo kritizuje našeho Proroka, absolutně není důvod k tomu, aby byl odsouzen k 1000 ranám bičem. Takovéto nehumánní tresty do islámu nepatří. Velice mě to jako muslima mrzí, jelikož to vrhá špatný stín na islám a nejen čeští xenofobové se toho jistě zase chytnou,“ řekl Alrawi v neděli novinářům, když spolu se svými přáteli z brněnské mešity spěchal na letadlo do Saúdské Arábie. A ostatně – a jako ateistovi se mi to říká jen velice těžko – nemýlil se. Čeští xenofobové se opět předháněli ve svých rasistických komentářích vůči islámu, ale že by třeba, podobně jako pan Alrawi a ostatní, odjeli přímo do Saúdské Arábie demonstrovat za propuštění Badawiho? Nikoliv. To by se totiž dost možná odhalilo, že českým „kritikům islámu“ nejde o žádný islám, lidská práva a toleranci, ale o prachobyčejný rasismus, zaobalený do rádoby ušlechtilé kritiky islámu.

Vodou na mlýn českým náckům tak jistě budou nejnovější slova malajského premiéra Datuka Seriho Najiba Tun Razaka. Jeho vyjádření z tohoto týdne jdou bohužel absolutně proti proudu mainstreamového islámu a proti názorům 99 % muslimů ve světě, avšak garantuji Vám, že jeho slova, proti kterým se již v bleskové reakci většina muslimského světa ohradila, budou českými nácky opět prezentována jako „hlas pravého islámu“. Pojďme se tedy podívat na to, co malajský premiér řekl.

Najib ve své řeči, kterou pronesl při otevírání 57. ročníku Koránského Recitačního Shromáždění, uvedl, že „humanismus a sekularismus, stejně jako liberalismus představují nebezpečí pro islám, stejně jako pro stát“. Premiér Malajsie dále řekl, že odmítá mezinárodně uznané právo na to, že člověk může změnit své náboženství. „Nebudeme tolerovat jakékoliv požadavky na odpadnutí od islámu ze strany muslimů,“ řekl konkrétně. Dále se ostře vymezil vůči LGBT hnutí s tím, že LGBT aktivity jsou zakázány pro všechny muslimy v Malajsii.

Ve svém projevu Najib dále humanismus přirovnal k náboženství: „Nazývají to human-rightismem, kde základy víry jsou založeny na humanismu a sekularismu, stejně jako na liberalismu. Celý tento humanistický a sekularistický systém je zcela deviantní, jelikož oslavuje touhy člověka a odmítá hodnotový systém, který by zahrnoval náboženské normy a etiketu. A tohle všechno dělají ve jménu glorifikace lidských práv.“ Najib bohužel ve svém špinění islámu není sám, zdatně mu totiž sekundují další členové vlády. Slova o tom, že dokonce i rozdílné názory uvnitř islámu na tuto problematiku jsou deviantní a představují hrozbu národní bezpečnosti, jsou poměrně časté mezi členy současné malajské vlády. Najib uvedl, že Malajsie byla svědkem snah o rozšíření tohoto deviantního myšlení a spojování ho s posvátností islámu a že tyto praktiky představují vůbec největší možnou hrozbu pro islámskou víru. Najib také zdůraznil, že „islám, který byl přijat, je praktikován a prosazován v Malajsii je islámem, který je založený na sunnitské tradici tak, jak byla propagována Prorokem Muhammadem a jeho přáteli. Nebudeme tolerovat jakékoliv požadavky na právo na odpadnutí od islámu, nebudeme muslimům odpírat jejich právo být souzeni na základě práva šaría a nepovolíme muslimům, aby se zapojili do LGBT hnutí,“ zopakoval Najib.

Prezidentka International Humanist and Ethical Union, Sonja Eggerickx v reakci na Najibova slova prohlásila, že tato vyjádření jdou přímo proti Článkům 18 a 19 Listiny základních práv a svobod, které garantují možnost změny náboženství či možnost nehlásit se k žádnému náboženství. No, možná by paní Sonja Eggerickx udělala lépe, pokud by se zaměřila na něco daleko nebezpečnějšího, než jsou projevy lidí, kteří islám špiní a ostatními muslimy ani za muslimy považováni nejsou. To, že v Evropě i v USA každým dnem narůstají projevy rasismu, islamofobie a xenofobie, to paní Eggerickx z tzv. „humanistické unie“ zřejmě nevadí. To, že se evropská společnost radikalizuje a je stále xenofobnějším je důsledkem právě takových vyjádření, typu těch, které pronesla Eggerickx. Proč tato dáma, na místo komentování lidí, kteří představují asi tak 0,000001 % celkového úhrnu muslimů ve světě, raději nekomentuje islamofobní projevy evropských nácků, to mi zůstává záhadou. Že by se za „humanistickou unií“ ve skutečnosti také skrýval pouhý za roušku humanismu skrytý latentní rasismus? Nepřekvapilo by mě to.

  • Datuk Seri Najib Tun Razak, premiér Malajsie
  • Datuk Seri Najib Tun Razak, premiér Malajsie

http://iheu.org/humanism-and-secularism-are-threat-to-islam-and-the-state-says-malaysian-prime-minister/


Původní celý název článku zní: Humanismus, sekularismus a liberalismus jsou hrozbou pro islám i pro Malajsii, uvedl premiér Malajsie

Článek byl původně napsán pro web Občanského sdružení ateistů České republiky,www.osacr.cz

http://www.osacr.cz/2014/05/15/humanismus-sekularismus-a-liberalismus-jsou-hrozbou-pro-islam-i-pro-malajsii-uvedl-premier-malajsie/

Převzato z blogu autora werner.blog.idnes.cz

 

Klíčová slova: multikulturalismus  | šáría  | islám
2784 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičkuPoliticky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Ukazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženamiPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Ekonomka brutálně nachytala Schwarzenberga kvůli Kosovu. Pane kníže, tohle se fakt nepovedlo Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci
Články autora
Průzkum
Volte s Němci! V Německu začínají 1. září volby do zemských parlamentů-sněmů. Obávaným looserem je merkelovská CDU a favoritem protiimigrační AfD. Koho byste volili Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď