"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Katolický profesor z papežovy univerzity: Islámský stát není kacířský, "vzorem je sám Mohammed"

Autor: 10news.cz | Publikováno: 6.12.2014 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Kde je hranice mezi islámem a islamismem? Média říkají, že tyto dva pojmy jsou rozdílné jako den a noc: islám je náboženství míru, kterému islamisté ukradli jeho jméno. Jiní věří, že islamismus reprezentuje tradiční, čistý islám, přesně dle koránu.

Tento druhý pohled je prosazován, a to dost zřetelně, teologem 
Martinem Rhonheimerem z univerzity podporované papežem. Je profesorem na Pontifical Santa Croce University v Římě, a napsal esej o této odlišnosti do novin Neue Zürcher Zeitung.


Není slyšet mnoho oficiálních muslimských hlasů, kritizujících Islámský stát, říká Rhonheimer. A když už k tomu dojde, většinou je kritizována bestialita, protože ta poškozuje reputaci islámu. Islámský stát není kacířský, ale je to opakující se vzor v historii násilné expanze. Vzorem je sám Mohammed. Ospravedlnění Islámského státu nachází svou podstatu v koránu a v islámském právu - šaríi, věří katolický profesor. Tvrdí: "V muslimské teologii nenajdete žádné argumenty, které by mohly být použity ke kritice Islámského státu jako neislámského..."

Profesor pak představuje súry z koránu, které předepisují, co se má stát s dobytými křesťany a Židy, a zdůrazňuje, že Islámský stát striktně dodržuje tato ustanovení. Islám by rád ovlivňoval stát a společnost ve všech detailech, dodává Rhonheimer. 

"Islám je více než náboženství. Je to kult s politickými a společenskými pravidly, spojuje náboženství s politickými a sociálními řády v jedno. A vždy byl násilnický," říká profesor. 

Umírněný islám má své obhájce, často profesory na západních univerzitách.

"Ale ti jsou konfrontováni s ústředním problémem islámu: když se vrátí k původu islámu, natrefí na válečnický, expanzivní islám z Mediny, legitimitu zabíjení ve jménu Alláha a násilnického Mohammeda," píše Rhonheimer.
 
Převzato se souhlasem překladatele 10news.cz

Klíčová slova: náboženství  | islamizace  | islám  | islamismus  | integrace
3788 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683