"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Irácké trhy s otroky prodávají ženy za 10 dolarů, aby nalákaly rekruty ISIS

Autor: 10news.cz | Publikováno: 3.12.2014 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Islámští militanti v Iráku vytvořili trh s otroky, obchodující se ženami a dětmi křesťanských a jezídských skupin, zjistili vyšetřovatelé OSN. Nejméně 2500 žen a dětí bylo uvězněno, sexuálně zneužíváno a prodáno za částku kolem deseti dolarů za osobu otrokáři ISIS.

Trhy s otroky v oblasti al-Quds v Mosulu v Iráku a v Raqqa v Sýrii jsou používány jako způsob nalákání nových rekrutů pro Islámský stát, uvedla OSN dle reportáže listu Times. Ženy chycené koncem srpna byly schopné kontaktovat OSN, protože jim byly ponechány mobilní telefony. Uvedly, že byly terči sexuálních útoků.

Studie OSN je založena na poznatcích ze 450 rozhovorů s iráckými svědky údajných válečných zločinů. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra´ad al Hussein řekl listu Daily Mail: "Rozsah násilí a zneužívání, páchaného ISIL a podobnými ozbrojenými skupinami, je ohromující, a mnoho z těchto činů se dá klasifikovat jako válečné zločiny nebo zločiny proti lidskosti."

Jedna třináctiletá jezídská dívka poskytla drásavé svědectví o tom, co se s ní dělo poté, co byla unesena ISIS ze své vesnice 3. srpna:

"Uvedla, že ISIL unesl stovky žen, které nebyly schopny uprchnout, do pohoří Džabal Sindžár," píše se v reportáži. "Dívka vypověděla, že byla několikrát znásilněna několika bojovníky ISIL, načež byla prodána na trh."

Další svědectví uvádějí, jak byla ženy oddělovány od svých dětí a nuceny sledovat videa s popravami.

Prodány do otroctví a skupinově znásilněny

Jedna jezídská žena byla poskytnuta deseti mužům z IS. "Byly jsme prodávány za deset nebo dvanáct dolarů. Kdo by mohl takové chování přijmout? Může to Bůh akceptovat?" řekla žena Euronews. "Je to hanba znásilnit ženu, ale když je znásilněna deseti muži...to je pak co? Jsou to zvířata, ne lidé. Kvůli nim se teď pořád bojím."

Podařilo se jí uprchnout díky pomoci soucitných místních obyvatel a hledala bezpečí v Mosulu. 

Sedmnáctiletá žena vyprávěla, že je držena v zajetí bojovníků IS s dalšími 40 jezídskými ženami. "Prosím, abyste nezveřejňovali mé jméno, protože se moc stydím za to, co mi dělají. Část mé osobnosti chce prostě umřít. Jiná má část však stále doufá, že budu zachráněna a budu moci opět obejmout své rodiče," řekla italským novinám La Repubblica.

Noviny s ní vedly rozhovor po telefonu poté, co jim dali číslo její rodiče, kteří jsou v uprchlickém táboře v iráckém Kurdistánu.

"Prosily jsme své věznitele, aby nás zastřelili, zabili, ale máme pro ně určitou hodnotu. Stále nám říkají, že jsme nevěřící, protože jsme nemuslimky, a že jsme jejich majetkem, jako válečná kořist. Říkají, že jsme jako kozy, které si koupí na trhu."

Vysoká komise OSN pro lidská práva uvedla, že prodej malak yumin - válečné kořisti - je na velmi vysokých úrovních.

Převzato se souhlasem překladatele 10news.cz

4113 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Rasizmus! Středověk! Erdogan vyplísnil NěmeckoPřituhuje: Erdogan poslal Macrona do blázince!Proč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Uprchlická realita: Dívky jsou vyděšeny, ve třídě musí mít dospělé "dítě" co je obtěžuje ...Turecko otestovalo S-400 a chce k rozhovorům o Karabachu

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

V polovině případů v České republice zločinci za znásilnění a sexuální delikty odejdou od soudu pouze s podmínkou, a to dokonce i v případě sexuálního zneužívání dětí! Marine Le Pen odmítá nový migrační pakt EU jako ‚sebevraždu Evropy‘

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Tolik a tolik mrtvých za tolik a tolik HDP. Ekonomka Švihlíková odhalila, co slýchá od některých členů vlády. A přidává varováníNe, ne. Demisí Prymuly to neskončí! Profesor Keller tuší dohru celé kauzy
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď