"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Irácké trhy s otroky prodávají ženy za 10 dolarů, aby nalákaly rekruty ISIS

Autor: 10news.cz | Publikováno: 3.12.2014 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Islámští militanti v Iráku vytvořili trh s otroky, obchodující se ženami a dětmi křesťanských a jezídských skupin, zjistili vyšetřovatelé OSN. Nejméně 2500 žen a dětí bylo uvězněno, sexuálně zneužíváno a prodáno za částku kolem deseti dolarů za osobu otrokáři ISIS.

Trhy s otroky v oblasti al-Quds v Mosulu v Iráku a v Raqqa v Sýrii jsou používány jako způsob nalákání nových rekrutů pro Islámský stát, uvedla OSN dle reportáže listu Times. Ženy chycené koncem srpna byly schopné kontaktovat OSN, protože jim byly ponechány mobilní telefony. Uvedly, že byly terči sexuálních útoků.

Studie OSN je založena na poznatcích ze 450 rozhovorů s iráckými svědky údajných válečných zločinů. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra´ad al Hussein řekl listu Daily Mail: "Rozsah násilí a zneužívání, páchaného ISIL a podobnými ozbrojenými skupinami, je ohromující, a mnoho z těchto činů se dá klasifikovat jako válečné zločiny nebo zločiny proti lidskosti."

Jedna třináctiletá jezídská dívka poskytla drásavé svědectví o tom, co se s ní dělo poté, co byla unesena ISIS ze své vesnice 3. srpna:

"Uvedla, že ISIL unesl stovky žen, které nebyly schopny uprchnout, do pohoří Džabal Sindžár," píše se v reportáži. "Dívka vypověděla, že byla několikrát znásilněna několika bojovníky ISIL, načež byla prodána na trh."

Další svědectví uvádějí, jak byla ženy oddělovány od svých dětí a nuceny sledovat videa s popravami.

Prodány do otroctví a skupinově znásilněny

Jedna jezídská žena byla poskytnuta deseti mužům z IS. "Byly jsme prodávány za deset nebo dvanáct dolarů. Kdo by mohl takové chování přijmout? Může to Bůh akceptovat?" řekla žena Euronews. "Je to hanba znásilnit ženu, ale když je znásilněna deseti muži...to je pak co? Jsou to zvířata, ne lidé. Kvůli nim se teď pořád bojím."

Podařilo se jí uprchnout díky pomoci soucitných místních obyvatel a hledala bezpečí v Mosulu. 

Sedmnáctiletá žena vyprávěla, že je držena v zajetí bojovníků IS s dalšími 40 jezídskými ženami. "Prosím, abyste nezveřejňovali mé jméno, protože se moc stydím za to, co mi dělají. Část mé osobnosti chce prostě umřít. Jiná má část však stále doufá, že budu zachráněna a budu moci opět obejmout své rodiče," řekla italským novinám La Repubblica.

Noviny s ní vedly rozhovor po telefonu poté, co jim dali číslo její rodiče, kteří jsou v uprchlickém táboře v iráckém Kurdistánu.

"Prosily jsme své věznitele, aby nás zastřelili, zabili, ale máme pro ně určitou hodnotu. Stále nám říkají, že jsme nevěřící, protože jsme nemuslimky, a že jsme jejich majetkem, jako válečná kořist. Říkají, že jsme jako kozy, které si koupí na trhu."

Vysoká komise OSN pro lidská práva uvedla, že prodej malak yumin - válečné kořisti - je na velmi vysokých úrovních.

Převzato se souhlasem překladatele 10news.cz

3649 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičkuPoliticky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafinerií

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Moudrá ekonomická politika ruského prezidenta Vladimira Putina přináší své ovoce a tím bychom se měli inspirovatPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...Kalouska už nikdo normální nebere vážně. Chvilkaři by udělali nejlépe, kdyby konečně dali pokoj... Ivo Strejček sundal rukavice, odnesla to i Čaputová s Jourovou
Články autora
Průzkum
Volte s Němci! V Německu začínají 1. září volby do zemských parlamentů-sněmů. Obávaným looserem je merkelovská CDU a favoritem protiimigrační AfD. Koho byste volili Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď