"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Zvěrstva Islámského státu v Sýrii a Iráku připomněly světu důležitou islámskou hodnotu - otrokářství

Autor: Martin Konvička | Publikováno: 24.11.2014 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Zvěrstva Islámského státu v Sýrii a Iráku připomněly světu důležitou islámskou hodnotu - otrokářství. Protože mohammed vlastnil otroky, otrokářství se nesmí kritizovat, naopak je správné se nechat zotročit, a islámu tak prokázat náležitý respekt - ví každé retardované sluníčko, včetně ombudsmanky Šabatové. Ovšem představte si, že bývaly v dějinách časy, kdy ISLÁMOFOBOVÉ (a tudíž jasní xenofobové, rasisté a náckové) otroctví kritizovali - a nikdo na ně nepodal antidiskriminační žalobu!

Dr. David Livingstone, byl jedním z nesporných hrdinů viktoriánského věku velkých objevných cest. Přísný presbyteriánský křesťan a skromný self-made-man (zamlada pracoval jako dělník, aby se udržel na studiích) snil o tom, že se vypraví jako misionář-lékař do Číny. Protože však v Číně vypukly tzv. Opiové války, změnil svůj plán na misionářství v Africe. Roku 1840 přicestoval do Jižní Afriky - a temný kontinent, jehož vnitrozemí bylo v těch dobách "bílému muži" prakticky neznámé, mu učaroval a stal se jeho osudem.

Podnikl do Afriky celkem tři několikaleté výpravy, přerušované návraty za rodinou (a sháněním peněz) do rodné Anglie. Během první prošel jako první běloch jižní část Afriky napříč kontinentem z angolské Luandy do mosambického Quelimane; cestou prozkoumal poušť Kalahari a objevil Viktoriiny vodopády. Během druhé cesty prozkoumal povodí Zambezi, které se neúspěšně snažil otevřít pro říční plavbu - a stal se první Evropanem, který kdy spatřil jezero Malawi. Třetí cestu zahájil na Zanzibaru a vydal se k Albertovu jezeru (dnes jez. Tanganjika), v jehož okolí doufal objevit dávnou geografickou záhadu, prameny Nilu. Během cesty ale onemocněl, ztratil spojení se zázemím na pobřeží a po 4 roky o něm nikdo nevěděl - až ho roku 1871 "našla" záchranná expedice, vedená jeho obdivovatelem a současně badatelským konkurentem, Američanem Henry Mortonem Stanleym, kterak je dobře zabydlen (byť nemocen a sláb) v domorodé vesnici Ujiji u jezera Tanganjika. Oba muži nějaký čas zkoumali Afriku spolu, pak se ale Stanley vrátil, což ale Livingstone odmítl, než najde vytoužený pramen Nilu. Roku 1873 podlehl různým nemocem. Dva věrní domorodí sluhové pohřbili Livingstonovo srdce na místě jeho skonu, načež jeho tělo, a také badatelské deníky, odnesli 1600 km k pobřeží, kde je předali Evropanům k převozu do Anglie.

Těžko se mezi objeviteli Afriky našli dva tak rozdílní muži, jako Stanley a Livingstone. Stanley byl chladný pragmatik, na svých výpravách dbal na absolutní disciplínu, neváhal tvrdě tělesně trestat každé porušení kázně. Livingstone ... byl dobrý člověk, ale zoufale špatný vůdce expedic. Ta druhá, bohatě financovaná, se mu prakticky rozpadla pro neshody mezi společníky a nekázeň domorodého personálu (též při ní ztratil milovanou ženu, která ho provázela), tu třetí podnikl prakticky sám, jen s pár věrnými domorodci. Oč byl Livingstone menší "ras" na podřízené, o to víc soucítil s africkými domorodci, kteří se masově stávali oběťmi jednoho z nejstrašnějších (a nejzamlčovanějších) mohamedánských zločinů - obchodu s otroky.

Muslimské lovy na černé otroky začaly mnohem dřív, než ty "bělošské", a trvaly do začátku 20. století (zatímco západní země dovoz otroků začátkem 19. století v podstatě zastavily). Zatímco běloši kupovali otroky v přístavních městech od prostředníků, muslimové - ať arabští, nebo "černí", nejčastěji sudánští - si je lovili sami, při nájezdech, během nichž hořely vesnice, pálila se úroda, slabí a nemocní byli masakrováni, aby nepřekáželi byznysu cestě ... Do islámských zemí bylo postupně dovezeno mnohem víc černých otroků, než do obou Amerik a to, že tam dnes nežijí skoro žádní černé lidé, souvisí se strašlivým zacházením, jehož se jim dostávalo - muži a chlapci byli prakticky vždy kastrováni (s obrovskými ztrátami na životech), ještě než je nalodili na otrokářské lodi mířící k Zanzibaru nebo vypravované po Nilu. Přes 1000 let trvající otrokářské nájezdy ničily místní ekonomiku, znemožňovaly domorodcům plánovat budoucnost a možná přispěly k odevzdané mentalitě subsaharských Afričanů ... staletý zločin proti lidskosti, který není "Arabům" nikým vytýkán, zatímco Euroameričané se za podobný zločin, byť spáchaný na mnohem menší škále, donekonečna omlouvají.

Anglicky k problému více zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Arab_slave_trade

Livingstone to vše viděl - jeho druhá a třetí expedice procházely klasickými otrokářskými lovišti. Vypálené vesnice, vylidněné kraje, znásilněné a postřílené ženy, pobitá nemluvňata... viděl to, psal o tom, během pobytu v Anglii burcoval veřejné mínění, přimlouval za zastavení otrokářského obchodu (třeba i násilné), jeho cestovní deníky jsou otřesným svědectvím o zločinu, který by jinak mohl zůstat zapomenut.

Je trochu paradoxem - a Livingstona to osobně trápilo - že se zejména během třetí cesty často musel spoléhat na pomoc otrokářských výprav. Párkrát byl hostem u otroky lovících Arabů, párkrát mu poskytli léky. Byla to ta známá dvojznačnost mohamedánské "morálky", kdy tentýž muslim může být maximálně velkorysý k silnějším či aspoň potenciálně zajímavým partnerům (jímž britský badatel, byť třeba zrovna churavý, pro arabského obchodníka jistě byl) a maximálně hnusný ke slabším, v tomto případě domorodcům - otrokářově lovné zvěři. Livingstone si aspoň občas ulevil v cestovním deníku - najdou se v nich výrazy jako "proradný mohamedán" či "nemravný Arab".

Za to je - jak jinak - některými dnešními sluníčky označován za "rasistu" ... jako by rasistou nebyl spíš ten mohamedánský otrokář, velkoryse hostící skotského cestovatele a současně vypalující africké vesnice.

Převzato z blogu autora martinkonvicka.blog.idnes.cz

Klíčová slova: islám  | džihád  | pronásledování  | válka  | Rasismus
2915 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Uprchlíci již obohacují Německo. V Hessensku již oženili a vdali 125 děti ...Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou dětiBičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Václav Havel omilostnil v roce 1990 pedofilního vraha Jaroslava Oplíštila a ten poté odnesl z nemocnice Na Bulovce sedmiměsíční holčičku Barborku, kterou pedofilně zneužil a zavraždil. Nyní je na svoboděAmerický generál hovoří o puči, který proběhl v USA po 11. září, a plánu o napadání států – Irák, Afghánistán, Sýrie...a Írán

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Sesadit Zemana, řekla Němcová. Zdeněk Zbořil má pro ni vzkaz. A nejen pro niTakže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut
Články autora
Průzkum
Má policie zveřejňovat národnost pachatelů? Německý zemský ministr vnitra Reul chce napříště zveřejňovat národnost a stát. příslušnost podezřelých a pachatelů. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď