"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Langer: Připravili jsme a přijali Pražskou deklaraci o migraci

Autor: Redakce | Publikováno: 29.4.2009 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Celkem 50 delegací se sešlo nad společným řešením otázek migrační politiky. Konference by měla posunout evropský model azylu a migrace směrem na východ a jihovýchod, a ve finále tak rozšířit v Evropě pocit bezpečí.

„Migrační politika je jednou z klíčových priorit Ministerstva vnitra, a to nejen během předsednictví. Věnujeme jí maximální pozornost. Jsem hrdý na to, že jsme připravili a zorganizovali tuto konferenci. Připravovali jsme ji dva roky. Stojí za ní odhodlání a tvrdá práce celého týmu lidí. Jen skvělý tým se silnou vizí se může pustit do takové akce. My jsme to dokázali. Pro myšlenku ministerské konference jsme získali naše evropské partnery a evropské instituce. Koncept „Globálního přístupu k migraci“ ze Středozemí a Afriky byl v roce 2007 rozšířen na regiony, které sousedí s Evropskou unií na východě a jihovýchodě. My jsme se toho chopili a uvedli jsme tuto politiku společně se všemi partnery do praxe. Připravili jsme a schválili společnou deklaraci všech zúčastněných zemí. Považuji to za obrovský úspěch," uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

Ministerstvo vnitra České republiky uspořádalo první setkání takového typu. V Praze se díky týmu z ministerstva setkali ministři zodpovědní za migraci ze zemí Evropské unie/Schengenu, jihovýchodní Evropy, východní Evropy a střední Asie. Vzájemné vztahy založené na partnerství. Ministři na této konferenci mj. vymezili konkrétní oblasti migrace, ve kterých budou společně pracovat. Vrcholem konference bylo přijetí „Pražské Společné deklarace o migraci“. Podporu partnerství i společné deklarace podtrhuje osobní účast 24 ministrů z 50 zúčastněných zemí.

Příprava konference začala již v roce 2007. Během německého předsednictví byl tehdy za velké podpory České republiky koncept „Globálního přístupu k migraci“ ze Středozemí a Afriky rozšířen na regiony, které sousedí s Evropskou unií na východě a jihovýchodě. V roce 2008 se za slovinského předsednictví Ministerstvo vnitra ČR podílelo na vyhodnocení dosavadních zkušeností České republiky. Za následujícího francouzského předsednictví získalo pro myšlenku ministerské konference evropské partnery a evropské instituce. To se úspěšně podařilo a konání konference se stalo součástí Evropského paktu o imigraci a azylu, který schválila Evropská rada. Ale až během českého předsednictví uvedlo Ministerstvo vnitra tuto politiku společně se všemi partnery do praxe a vytvořilo společnou deklaraci k migraci.

Pěti hlavními tématy rozpracovanými v „Pražské Společné deklaraci o migraci“ a diskutovanými v rámci ministerské konference jsou:

- Nelegální migrace: prevence a boj proti nelegální migraci

- Readmise, návraty a reintegrace: podpora přijetí, dobrovolných návratů

- Legální migrace: lepší řízení legální migrace s důrazem na pracovní migraci

- Integrace: další podpora integrace legálně pobývajících migrantů

- Migrace a rozvoj: využití migrace pro rozvoj

3503 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683