"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Je deportace zločineckých imigrantů druhým trestem?

Autor: -bj- | Publikováno: 21.4.2009 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Human Rights Watch (HRW), nestátní organizace na ochranu lidských práv, předhazuje americké vládě, že deportace imigrantských delikventů poté, co si odpykali tresty za své kriminální činy, je de facto druhým trestem. Přitom, podle ústavy USA, jakož i všech demokratických států, nikdo nemůže být za svůj trestný čin potrestán dvakrát. HRW pranýřuje americkou vládu za to, že za posledních 10 let vyhostila na jeden milion imigrantských delikventů v souvislosti s jejich přečinem a poté, co si již trest odpykali, a požaduje ukončení této praxe.

Nicméně v USA, podobně jako v Evropě, dosahuje kriminalita imigrantů významných proporcí, a tak v roce 1996 byl přijat zákon sledující odsuny imigrantských pachatelů závažných trestných činů. Americká vláda nepovažuje následný odsun delikventů za další trest, ale za preventivní administrativní opatření. HRW nicméně vadí, že zákon je aplikován i v takových případech, kdy imigrant žije v USA od svého dětství nebo má za partnera regulérního občana USA nebo s ním má potomka, který je regulérním občanem USA. Někteří kriminální imigranti byli odsunuti dokonce poté, co předtím sloužili v americké armádě. HRW požaduje zmírnění zákona tak, aby napříště tito imigranti nemuseli být zapuzeni.

z francouzštiny přeložil -bj-

zdroj

3897 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Má ČR přijmout 40 imigrantských "sirotků"? Na ministra Hamáčka činí aktivistky tlaky, aby přijal z Řecka 40 "osiřelých" imigrantských adolescentů. Má je přijmout?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď