"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Další udobřovací pouť papeže po Svaté zemi?

Autor: Břetislav Olšer | Publikováno: 14.4.2009 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Vatikán toho má co vysvětlovat a napravovat ve světové katolické církvi. Napřed to byla super aféra s pohlavním zneužívání ministrantů a studujících teologů americkými biskupy, pak dohady kolem papeže Pia XII., který údajně nepomohl Židům během holocaustu.

Nakonec se nechal slyšet další biskup, že vlastně žádný holocaust nebyl a plynové komory v Osvětimi a jinde už vůbec ne. Složitě se vše vysvětlovalo, dementovalo, platilo odškodnění v miliardách dolar a exkomunikovalo.

Bernard Francis Law působil jako arcibiskup bostonské arcidiecéze do konce roku 2002, kdy byl obviněn z krytí pohlavního zneužívání dětí kněžími v této diecézi, čímž kromě ztráty mravního kreditu církve USA zapříčinil finanční krizi diecéze.

Poté, co papež Benedikt XVI. očistil biskupa a popírače holocaustu Richarda Williamsona, se proti hlavě katolické církve staví vlastní řady. Třeba hamburský arcibiskup Werner Thissen se bojí, že církev ztratí ještě víc důvěry a obvinil ho z „lajdácké práce“.

„Rehabilitovat popírače holocaustu je velmi špatné rozhodnutí. Musí se teď napravovat. Podívej se, co máš za spolupracovníky, kteří ti radí,“ řekl Thissen a izraelský ministr pro náboženské záležitosti Jicchak Cohen dokonce pohrozil přerušením diplomatických vztahů s Vatikánem.

Podle tiskového odboru Vatikánu však papež Benedikt XVI. přece jen navštíví ve dnech 8. - 15. května 2009 Izrael, Jordánsko a Palestinskou autonomii. Všichni věří, že nedopadne tak, jako jeho předchůdce Jan Pavel II., který podnikl pouť Svatou zemí rovněž na jaře, v roce 2000.

Vzpomínám na ten humbuk, co rozpoutal. Izraelci kolem mě v Jeruzalémě prskali vzteky. Během své návštěvy židovského státu vzpomněl papež sedm hříchů a sedm chyb, jichž se katolíci dopustili během věků na muslimech i Židech. Řekl, že prosí Boha za odpuštění hříchů, spáchaných v minulosti křesťany při jejich křižáckých taženích proti islámu.

A že prosí Boha o odpuštění i za násilí a křivdy spáchané na Židech, ale některé izraelské listy psaly, že papež po dvou tisících letech prosí o odpuštění přímo Židy a ne Boha…

Bylo přívětivé jaro roku 2000. Polský papež Wojtyla žehnal Palestincům v Betlémě.

,,Během celého svého působení ve funkci papeže jsem se cítil být blízko palestinskému národu v jeho utrpení. Zůstali jste zbaveni mnoha věcí, které stanoví základní potřeby lidské jistoty… Toto místo, kde se narodil syn Boží, postihlo jařmo biče a útisku. Jak často se na těchto ulicích rozléhal křik neviňátek?” říká srdceryvně a mezi řádky obviňuje ze zla Židy, i když se dost podobá nejen svým čepečkem na hlavě farizejům.

Papež pak projížděl poloprázdným Jeruzalémem k Západní zdi - Zdi nářků, aby do jedné ze skulin vložil dopis se svým přáním.

,,Kdybys vytočil na svém vatikánském faxu izraelské číslo 261 22 22, mohls poslat své přání telefonem. Rabíni by ho do zdi vložili za tebe! Dělají to třikrát týdně! To víš, byznys je byznys…” vykřikl něčí hlas.

„On přece řekl, že je na straně Palestinců a to znamená, že se ztotožnil i s teroristy Hamásu a Fatáhu,” odporoval mladík v černém hábitu, s kudrlinkami pod širokým kloboukem.

„Papež Hitlera - Pius XII., papež Hamasu - Jan Pavel II. Od Hitlera po Hamas!” křičel a zvedl nad hlavu protipapežský transparent. „Holocaust trvá dál! Ve jménu jejich Boha zabíjeli Němci Židy!”

„Bůh měl jít před soud v Norimberku!” přidal se jiný hlas. „Za to, že se jen díval na zločiny proti Židům!”

„Na tomto místě paměti a smutku cítí srdce i duše výjimečnou potřebu mlčení,” řekl s pietou Jan Pavel II. v Muzeu holocaustu.

„Neexistují dostatečně silná slova, aby se jimi dala oplakat a popsat neskutečná tragédie šoa. Přišel jsem do Yad Vashem, abych složil hold miliónům Židů, kteří byli obráni o všechno, především o svou lidskou důstojnost, a pak ještě zavražděni…”

Teď bude mít ve Svaté zemi svého nástupce. Během cesty po Blízkém Východě navštíví Benedikt XVI. jordánské hlavní město Ammán, dále Jeruzalém, Betlém na palestinském území a konečně Nazaret v severním Izraeli.

V Jordánsku by měl vystoupit i na horu Nebo, kde podle tradice zemřel Mojžíš, a posvětí nový kostel na místě, kde byl v řece Jordánu pokřtěn Ježíš. V Izraeli se Benedikt XVI. zúčastní obřadu v památníku obětí holocaustu Yad Vashem.

V Jeruzalémě se setká s izraelským prezidentem Šimonem Peresem a v Betlémě jej přivítá Mahmúd Abbás, prezident palestinské samosprávy.

„Znám papeže Benedikta XVI., několikrát jsem se s ním sešel. Jeho návštěva by neměla být spojována s debatou o Piovi XII.; máme důvody domnívat se, že Pius neudělal dost pro to, aby zachránil židovské životy,“ řekl Peres.

Benedikt hájí Pia XII. tvrzením, že za druhé světové války pracoval „tajně a tiše, aby se vyhnul nejhoršímu a zachránil co nejvíc Židů”. Piova vatikánská tzv. tichá diplomacie za druhé světové války údajně zachránila až 800 000 Židů.

Peres k tomu dnes řekl, že „jestliže někdejší papež Židům pomáhal, pak to může být dokázáno stejně jako fakt, že to nedělal“…

Vatikán si ani v době globální hospodářské krize vůbec nestojí špatně. Tradiční “groš svatého Petra” jsou dary věřících osobně určené římskému papeži, dále je to Institut církevních záležitostí, tedy vatikánská banka založená roku 1887, jejíž rozpočet představuje přes osm miliard dolarů.

Vše, co jsem jsem zaplatil za suvenýry, pohledy a vstupné za vstup do Vatikánského muzea, též přispělo k druhému významnému příjmu Vatikánu. K němu patří i turistický ruch a různá svatá procesí a poutě do Říma.

Statisíce věřících, přijíždějících do svatého města, nejsou zpravidla ubytovány v hotelích, ale ve 126 klášterech, které mají pro tyto účely k dispozici 12 000 cel. Zanedbatelný není ani obchod se “svatými” předměty. Doplňkový zisk poskytují filatelie a numismatika.

Třetím a zřejmě nejvýnosnější zdrojem jsou finanční investice do různých mezinárodních monopolů, pozemků apod. “Svatá” stolice disponuje velkým množstvím akcií a provádí rozsáhlou obchodní a finanční činnost. Vlastní značné nemovitosti po celé Evropě i v Latinské Americe a účinně spolupracuje s mezinárodními bankami a monopoly.

Kapitál Vatikánu je většinou uložen v Itálii. Jeho hodnota vzrostla zejména za vlády diktátora Mussoliniho, který daroval “Svaté” stolici 80 milionů dolarů v italských lirách a cenných státních papírech. Zlato má nejmenší stát na světě uloženo na jedné z vojenských základen US Army…

Kromě toho Vatikán vlastní 482 hektarů orné půdy, včetně několika hektarů přímo v katastru Říma. Ovšem největší příjmy plynou do Vatikánu z finanční účasti v různých podnikatelských firmách.

Svatá stolice byla akcionářem největší italské stavební firmy Generale immobiliare a velké prostředky vložila i do Institutu pro rekonstrukci průmyslu, který kontroluje největší společnosti země: loděnice, námořní společnost Italia, leteckou společnost AI, telefonní síť, trust hutnických závodů, vyrábějících 90 procent litiny v Itálii.

V roce 1969 Vatikán kontroloval zahraniční akcie v hodnotě pět miliard dolarů, což bylo dvakrát víc než v případě Velké Británie. Kolik je to dnes…? Vatikán ukládá svůj kapitál nejen do stavebnictví či prodeje minerálních vod, ale rovněž do heren v San Remo a Monte Carlo…

Na bezpečnost papeže dohlíží od roku 1506 švýcarská garda, která nyní čítá 130 mužů a je tak nejmenším oficiálním vojenským útvarem na světě. Její příslušníci musí být svobodní Švýcaři, katolíci ve věku 19 až 30 let a vysocí přes 1,74 metru.

V pondělí 11. května se papež Benedikt XVI. rozloučí s Jordánskem a odletí do Izraele. V Jeruzalémě setká s prezidentem Šimonem Peresem a poté navštíví památník Yad Vashem v hlavním městě Izraele Jeruzalémě.

Další den vyjde ke Skalnímu dómu na Chrámové hoře a setká se s velkým muftím mešity. Pak se vydá ke Západní zdi-Zdi nářků a sejde se zde s jeruzalémskými vrchními rabíny. Poté bude sloužit eucharistickou bohoslužbu v údolí Josafat.

Odpoledne 15. května by měl Benedikt XVI. odletět zpět do Vatikánu. Zda mu Židé odpustí kněžské rozpustilosti jeho podřízených, to je na hlavním rabínovi, který hraje nejdůležítější roli v náboženství židovského státu.

Ten zatím nemá ani po šedesáti letech svoji Ústavu, aby nemusel riskovat celonárodní konflikt, zdali má být Izrael sekulárním či teokratickým státem…

http://olser.cz/

3698 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683