"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Dílo dokonáno: Ze Somálska se stala islámská země

Autor: Odjinud | Publikováno: 17.3.2009 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Dlouhá cesta, započatá somálským Svazem islámských soudů, započatá mnoho, mnoho let zpět, jež byla poprvé výrazněji mediálně reflektována zhruba v roce 2004, dosáhla svého konce. Džihád, vedený v Somálsku, byl doveden do svého vítězného konce.

Svaz islámských soudů, teroristická skupina, tvořená extremisty především z Jemenu, Ománu, Saudské Arábie, ale i z Pákistánu či Íránu a domorodých Somálců, vedla dlouhé boje o své setrvání na území občanskou válkou zmítaného Somálska. Když situace poprvé, zhruba před dvěma roky eskalovala, přispěchala na pomoc tehdejší nefungující somálské vládě sousední Etiopie. Invaze etiopských vojsk, materiálně podporovaná Spojenými státy, sice Svaz islámských soudů vytlačila – avšak pouze z území hlávního města Mogadiša a jeho okolí. Ani následné útoky amerických bombardérů, startujících z letadlových lodí, tuto organizace nevyhladili – a ani nemohli. Před necelým rokem už Etiopii došla trpělivost a svou armádu stáhle. Vzhledem k vrtkavé existenci jakékoliv somálské oficiální armády se Svaz islámských soudů opět brzy dostal na výsluní a i do hlavního města Somálska, Mogadiša. A před dvěma dny, 31. ledna 2009, byl prezidentem Somálska zvolen člen této islámské teroristický organizace, jež v zemi zavedla islámské právo Šária.

Novým prezidentem země, jež se už 18 let zmítá v občanské válce, byl zvolen Sheikh Sharif Sheikh Ahmed. Zvolen byl v sobotu a nejhorší na tom všem je, že s tímto "pánem" hodlá spolupracovat i samotná OSN. Já se však ptám – překvapuje to ještě vůbec někoho, znalého "poměrů"? Sharif krátce po svém zvolení přislíbil vznik široké vlády, do které přizval všechny ozbrojené skupiny z války zmítaného Afrického rohu. Zároveň je také vyzval, aby se připojili ke snaze OSN o nastolení míru. Je to až absurdní – Svaz islámských soudů nejprve vyložene dobyje Mogadišo, aby poté jeho kandidát vyhrál prezidentské volby a vyzval k nastolení míru, za pomocí OSN, která tohle všechno – bez jakéhokoliv angažování se – z povzdálí sleduje.

Před dvěma roky byl Sharif etiopskou armádou odsouzen k vyhnanství na dva roky. A další absurdita, Sharif volby vyhrál teprve několik dní poté, co se poslední etiopské jednotky stáhly z území Somálska. A můžeme pokračovat, volby se samozřejmě nekonaly přímo v Somálsku, to by bylo naprosto nemožné. Volby se tedy konaly v jedné ze sousedních, již islamistických zemí. Vedle islamistické Eritreie tu máme islamistické Džibutsko a právě tam se prezidentské volby konaly.

Sharifův protikandidát, Maslah Mohamed Siad Barre, což je somálský generál a syn původního somálského prezidenta. Sharif porazil Siada ve druhém kole, jak vyplývá ze záznamů z volby. "Celkem 293 hlasů bylo pro Sharifa, zatímco pro Siada pouze 126," řekl Hussein Mohamed Jama, což je šéf prezidentské volební komise. Krátce poté pak byl Sharif šéfem somálského parlamentu, Adenem Mohamedem Nurem, vyhlášen somálským prezidentem.

Krátce po svém zvolení Sharif oznáml, že přechodná vláda, vedená stranou ITC a ozbrojenou skupinou Shebab, bude brzy nahrazena vládou novou. "Velmi brzy zformuji vládu, která bude reprezentovat lid Somálska. Budeme žít v míru s východoafrickými zeměmi a chceme s nimi spolupracovat," řekl dále Sharif ve své úvodní řeči. "Podávám pomocnou ruku všem somálským ozbrojeným skupinám, které zatím stále ignorují tento proces a navrhuji jim, aby se k nám přidali," dodal Sharif.

Dosavadní předseda vlády, Nur Hassan Hussein, byl dlouho považován za Sharifova hlavního rivala v prezidentských volbách. Vypadl však již v prvním kole, ve kterém získal o 160 hlasů méně než Sharif. "Jsem připraven spolupracovat s kýmkoliv kdo bude zvolen prezidentem a kdo ze Somálska udělá mírumilovnou zemi," prohlásil Hassan po svém vyřazení.

Sheikh Sharif, jež je původním zaměstnáním učitelem geografie, vzdělaným v Sudánu a v Libyi, kandidoval jako jednička "Alliance for the Re-liberation of Somalia (ARS)," která zaštiťuje islámskou opozici, zformovanou v roce 2007. Nový prezident Somálska, kterému je něco přes 40 let, byl dlouhou dobu hlavním cílem etiopské armády, která jej oprávněně považovala za islámského extremistu. Po dvou letech krvavé guerillové války se však etiopská armáda stáhla. A výsledek se dostavil 31. ledna Sharifovým zvolením do úřadu prezidenta.

Nový prezident již reprezentuje Somálsko na summitu Africké Unie, jež se od neděle koná v etiopské Addis Adebě. Sharifovou největší hrozbou tak zřejmě zůstanou bojovníci z klanu Shebab, kteří ovládají několik klíčových měst a do kterých zcela určitě nebude sahat ruka nové Sharifovi administrativy.

http://pavek.bloguje.cz/

3793 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683