"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Čelem k islámu. Katolicko-muslimské fórum ve Vatikánu

Autor: Odjinud | Publikováno: 12.3.2009 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Od 4. do 6. listopadu probíhalo ve Vatikánu první setkání Katolicko-muslimského fóra. Nikdy v historii katolíci a muslimové nediskutovali o svých náboženstvích na tak vysoké úrovni.

Apostaze místo dialogu

Jestliže v Čechách je islám stále ještě zjevem poněkud exotickým, v Římě už patří ke každodennosti. Na muslima narážíme na každém kroku. Kupuji u nich ovoce a zaleninu. Na trhu prodávají nejlepší maso, samozrejmě hovězí. Poslední čtyři roky byl muslim dokonce kostelníkem v naší farnosti. V běžném kontaktu získávají muslimové snadno sympatie. Jsou otevření, hovorní. Když se dozvědí, že jste praktikující katolíci, rádi se ptají na víru. V dobré víře vyznají, že ctí také Marii, ukáží vám muslimskou knížku o Ježíšovi. Z obalu na vás hledí dobře známá tvář Krista podle podoby z Turínského plátna – a nechává v nás hluboký pocit apostaze. Naší, samozřejmě. Protože na prodavačovo vyznání víry jsme odpověli jen milým úsměvem, tolerantním a chápavým mlčením, ve kterém jsme znovu zapřeli pravdu o Ježíšovi. O čem jsme také měli mluvit? O tom, že to, co říká o Ježíšovi Korán, je bohapustá lež?

Že Mohamed lhal nebo byl sám oklamán andělem, který mu Korán diktoval? Morální neútěcha, jakou v nás zanechávají promlčené rozhovory o víře s muslimy, není – alespoň se domnívám – jen mou zkušeností, ale provází Církev ode dávna. Celá léta nikdo nedokázal prolomit mlčení o Ježíšovi.

Přelom papeže Benedikta

"Ukaž mi, co nového přinesl Mohamed, a najdeme pouze věci zlé a nelidské, takové, jako jeho příkaz šířit víru, kterou hlásal, mečem.“ Benedikt XVI. prolomil mlčení rozhodně a radikálně. Výše uvedená slova, vyslovená na řezenské univerzitě, jsou sice citátem z císaře Paleologa ze 14. století a papež se s nimi přímo neztotožňoval, ale připomněla světu křesťanskou námitku vůči islámu. V porovnání s judaismem a křesťanstvím Mohamed skutečně nic nového, nic dobrého nepřinesl.

Naopak, stal se prorokem lži popírajícím Kristovo božství a spásu, kterou dal světu skrze svou smrt a vzkříšení. Když se po přednášce v Řeznu ozvaly v muslimském světě hlasy pobouření a došlo k prolévání krve, papež  samozřejmě ujistil muslimy o své upřímné úctě. Tak tomu totiž skutečně je. Přestože se s muslimy neshodujeme, máme je v upřímné úctě a dokonce je obdivujeme pro jejich věrnost hodnotám, které jsou i pro nás důležité.

Nového postoje k islámu se papež ovšem nevzdal. Letos o velikonocích Benedikt XVI. osobně, na očích tisíců lidí shromážděných v Bazilice sv. Petra a milionů před televizními obrazovkami, udělil křest dosud nejznámějšímu muslimovi v Itálii. Potvrdil tak, že navzdory tomu, co říká Korán, každý má právo na změnu náboženství. To ale není všechno. Když papež osobně přijal Magdího Alama do Církve, ukázal, že mezi katolíky je místo pro takové lidi, jako Alam, jehož kritika islámu je daleko radikálnější než u císaře Paleologa citovaného v Řeznu. Obraz papežova vztahu k islámu doplňuje jeho promluva z 6. listopadu. Před muslimskými intelektuály shromážděnými ve Vatikánu Benedikt XVI. bez okolků potvrdil pravdu o Kristově božství a skutečnost, že Boží láska se v Něm zjevila plným a konečným způsobem. Jinými slovy, že v dějinách už není místo pro žádného Mohameda.

Tak začíná dialog

Největším paradoxem celého tohoto příběhu je to, že právě jednoznačný postoj Benedikta XVI. vedl k navázání dialogu. Právě vlna pobouření, které vyvolala řezenská přednáška, přiměla 138 muslimských intelektuálů, aby adresovali papeži a představitelům dalších křesťanských vyznání list, v němž navrhli zahájit teologický dialog, který by pomohl k lepšímu vzájemnému porozumění a poukázal na to, co máme společné.

Jako odpověď na tento list vzniklo v březnu Katolicko-muslimské fórum, které tvoří delegáti autorů listu a Papežská rada pro mezináboženský dialog. Současně bylo také ohlášeno, že v listopadu proběhne první seminář na téma láska k Bohu a bližnímu v obou náboženstvích.

Muslimské straně záleželo na tom, aby setkání mělo přísně teologický charakter. Je to pochopitelné i proto, že muslimský postoj ke křesťanství je podobný jako náš k judaismu, tedy představa jakéhosi přirozeného rozvoje dogmatu. V horším případě jsme pro ně nábožentví „překonané“, které v okamžiku, kdy na scénu vstupuje Mohamed, ztratilo důvod existence. Někteří připouštějí naše trvání v čase jako eschatologické svědectví minulé epochy.

V každém případě teologický dialog je z hlediska muslimů zcela oprávněný. Dovoluje totiž vyjasnit zaostalým křesťanům, že islám není nic jiného než dokonalejší křesťanství, důsledek jakéhosi přirozeného rozvoje dogmatu.

Katolická strana oproti tomu usilovala, aby na pořad jednání byly zařazeny konkrétní otázky: úcta k důstojnosti člověka a náboženská svoboda. Kdyby se totiž zázrakem podařilo přesvědčit muslimy k uznání svobody svědomí a práva na změnu náboženství, znamenalo by to konec pronásledování křesťanů v muslimských zemích a Církev by mohla obnovit svou misii mezi muslimy. V dialogu jde tedy o mnoho.

Velká neznámá

V podstatě lze říci, že vatikánské setkání se do značné míry vydařilo. Rozdíly mezi oběma náboženstvími se nesetřely, křesťanství nebylo pohlceno islámem. Na druhé straně se podařilo vypracovat společné prohlášení, obsahující řadu pozitivních věcí. Ačkoli se nezmiňuje o právu na změnu náboženství, na kterém katolíkům záleželo nejvíce, mluví obecně o respektu k rozhodnutí člověka ve věcech svědomí a náboženství. Signatáři prohlášení také zdůrazňují, že katolíci a muslimové mají upustit od útlaku, agresivního násilí a terorismu, zvláště takového, k němuž dochází ve jménu náboženství. Dokument otvírá také široké pole spolupráce v obraně hodnot, které jsou oběma náboženstvím společné, jako život, rodina a spravedlnost.

Největším problémem nicméně zůstává skutečnost, že společně vypracovaný dokument není pro muslimy závazný. Pro katolíky ano, protože v katolické delegaci byla zastoupena Římská kurie. Muslimští účastníci Fóra oproti tomu nereprezentují žádnou oficiální instituci. Každý z nich mluvil pouze svým jménem. Dokument, který podepsali ve Vatikánu, bude mít význam jedině tehdy, podaří-li se jim přesvědčit o jeho obsahu náboženské a politické autority muslimského světa, např. Organizaci islámské konference. V opačném případě bude celý dialog jen obyčejným divadlem. Pro nás je nicméně nejdůležitější to, že nová taktika dialogu s islámem se v praxi osvědčuje. Ukazuje se, že když svou víru zapíráme, muslimové námi pohrdají. Když ji ale vyznáváme v celé její plnosti, se vším, co nás od islámu radikálně odlišuje, muslim nás bere vážně. Oceňuje věrnost a odvahu. A co víc, je schopen hořké pravdy spolknout, maje na paměti, že patří k pravdivému, ale už překonanému předmuslimskému náboženství. A pokud se nám zázrakem někdy podaří přesvědčit muslimy o právu na změnu náboženství, které je v rozporu s Koránem, odvážné hlásání evangelia o Ježíšovi bude moci přinést plody obrácení.

Pro RC Monitor napsal Krzysztof Bronk, Vatikánský rozhlas

Přeložila Johana Bronková

RC Monitor, listopad 2008

RC MONITOR — zpravodajský čtrnáctideník vydávaný o. s. Res Claritatis pod záštitou České dominikánské provincie. Noviny jsou zaměřeny na osvětu široké veřejnosti v oblasti života a postojů římskokatolické Církve jako prevence náboženské nesnášenlivosti a xenofobie.
Publikované zprávy jsou zveřejňovány na zpravodajském serveru
http://res.claritatis.cz.

4917 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Je znásilňovač s penisem žena? Britská policie podle nové metodiky bude vést ve statistice znásilňovače s penisem jako ženy, pokud se za ženu prohlásí. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683