"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Proč může být v NATO Turecko a ne Izrael?

Autor: Břetislav Olšer | Publikováno: 10.3.2009 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Tak si slavíme deset roků našeho pobytu v NATO. Severoatlantická Aliance (NATO) byla založena 4. dubna 1949 ve Washingtonu na základě smlouvy, kterou podepsalo 12 nezávislých závislých států.

V letech 1952 až 1982 se k Alianci připojily postupně další čtyři evropské státy, včetně Turecka, a konečně vstup Česka, Maďarska a Polska v březnu 1999 rozšířil počet členských zemí na současných 19.

A samozřejmě, že se oslavy neobešly bez Moravcových televizních rozhovorů. V nich řekl bývalý premiér Miloš Zeman, že členem Severoatlantické aliance by na rozdíl od Gruzie a Ukrajiny měl být Izrael, potom by NATO mohlo skutečně bojovat proti islámskému terorismu.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), jako každá pěvecká hvězda, co si hraje na vojandu, Zemana označila za jestřába a jeho nápad přijmout židovský stát do NATO odmítla jako těžko realizovatelný.

Tak mě napadá, proč tedy může být členem Aliance islámské Turecko, které útočí na území Iráku proti Kurdům, kde ničí vesnice jediného národa na světě, který má přes 15 milionů obyvatel, ale ne svůj vlastní stát, byť jim byl už mnohokrát slibovaný.

Třeba dvakrát za pomoc proti Sadámu Husajnovi. I když ho pomohli svrhnout, jsou i nadále bezprizorní, zato se ale stali opět vojenským terčem člena NATO - Turecka. Nebojovalo by se účinněji proti islámskému terorismu s Izraelem než s Tureckem?

Zatímco v Česku se vedou už několik roků hektické debaty o americkém radaru v Brdech, Izrael už má pár měsíců nový protiraketový obranný systém z USA spolu s týmem amerického podpůrného personálu, který se tak stává prvními vojáky US Army trvale rozmístěnými v židovském státu.

Stalo se tak 21. září 2008, když tucet letounů přistál na letecké základně Nevatim v Negevské poušti a přivezl radarový systém FBX-T (Forward-Based X-Band Radar-Transportable), stejně jako 120 amerických zaměstnanců.

Podle současné dohody bude radar napojený na kontrolní místnost na izraelské letecké základně Palmachim pod výlučně americkou kontrolou. Týdeník Defense News popsal systém jako “vysoce výkonný, vysokofrekvenční, převozitelný radar, pracující v pásmu X”, když pásmem X se označuje frekvenční rozmezí od 7 do 12,5 GHz.

Systém FBX-T tak může sledovat objekt menší než baseballový míček na vzdálenost až 4.700 kilometrů a též slibuje zajistit včasné varování šestkrát rychleji než současný izraelský systém Zelená borovice (Green Pine) s dosahem 800 až 960 km.

“To umožní Izraeli vystřelit rakety Šíp (Hec, Arrow) dostatečně včas, aby dokázaly zničit potenciální přilétající íránský Šaháb-3 během méně než 6 minut, což je zhruba uprostřed letové doby íránských střel…” říká Peter Bachrach, penzionovaný poplukovník izraelské armády z Haify.

Proč by nemohl v Izraeli postavený americký radar nahradit ten českobrdský a polské pershingy izraelské rakety Arrow? Stejně se zbraně jen vyrobí v USA a mozek do nich vkládají až Židé v Izraeli. A když by Izrael podepsal Ženevskou konvenci o lidských právech byla by izraelská ruka v rukávu NATO na to tata…

Izrael má přece suverénně nejlepší vojenskou techniku a vybavení armády široko daleko. Dlouho očekávaný pětiletý plán „nových a vylepšených“ izraelských obranných sil byl v polovině roku 2007 představen náčelníkem generálního štábu Gabi Aškenazim.

Peníze budou dány k dispozici protiraketovému obrannému systému Šíp (hebrejsky Til Hec, anglicky Arrow), který má zasáhnout nepřátelskou raketu v úvodní části trajektorie jejího letu, čímž má být zvýšena úspěšnost obrany.

Systém Železná kopule, vyvíjený zbrojovkou Rafael (Správa vývoje zbraní Rafael, Rafael Armament Development Authority), bude také nadále podporován. Pozemní jednotky dostanou velmi potřebné modernější zbraně, lépe chráněné obrněné transportéry a více tanků s vylepšenými systémy obrany před protitankovými raketami.

Podle plánu budou vyráběny obrněné transportéry Tygr na podvozcích izraelských tanků Merkava, namísto současných transportérů Achzarit, které poskytují menší ochranu převáženým vojákům. Dále budou dodány také tanky Merkava Mk IV, které jsou páteří izraelských tankových jednotek.

Také vzdušné síly budou omlazeny, a to novými „neviditelnými“ (stealth) letouny F-35 Joint Strike Fighter, které vyrábí americká zbrojovka Lockheed Martin v ceně 50 až 60 milionů dolarů (více než 1 až 1,2 miliardy českých korun) za kus.

Pro námořnictvo budou nakoupeny nové bitevní lodě a protiraketové obranné systémy Barak, které jsou schopné zasáhnout vysoko letící rakety a jiné střely. Také budou od Lockheed Martin zakoupena dvě nové pobřežní bojové lodi Littoral Combat Ships.

Cena jedné takové lodi činí 250 milionů dolarů (více než 5 miliard korun). Jedná se o nejmodernější raketovou loď na světě, určenou k vojenským operacím u pobřeží a k přepravě zvláštních jednotek, pěchoty, středně velkých vozidel a dvou vrtulníků.

Projekt by měl být částečně financován z vojenské pomoci USA a částečně také z již schválených financí pro izraelské vzdušné síly.

Tady by se hodily a mnohonásobně vyplatily rovněž fondy z kasy NATO. Lze ještě zvažovat, jestli slova paní ministryně vycházejí z jejích mozkových závitů, či jestli není jejich autorem třeba nějaký islámský muftí nebo ajatoláh…

Alláhu akbar…

http://olser.cz/

3939 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683