"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Jako děti jsme říkali “káči” vlček aneb Jak se slavně ztrapnit

Autor: Břetislav Olšer | Publikováno: 21.2.2009 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Byla to dětská káča nebo-li vlček, co se roztáčel bičem, jinak též obrtlík, vlastně malý obrtel. Naši předkové tím označovali více věcí, které však měly jedno společné, a to že se do zblbnutí točily nebo otáčely. Asi podle malého vlčka, který se točil a točil, když se chtěl chytit za vlastní ocas…

A to je zřejmě případ i předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD. Často se na svém předsednickém křeslo točil na všechny strany ku pobavení všech, aby si získal nerespektovatelný respekt…

Proto se nedávno z trucu odmítl zúčastnit slavnostního podpisu česko-americké smlouvy o umístění radaru USA v Brdech. Nebyl u podpisu v Černínském paláci a nezúčastnil se ani následné recepce na americké ambasádě, protože mu nebylo umožněno se s americkou ministryní zahraničí Condollezou Riceovou osobě sejít.

Americká ambasáda mu to neumožnila, údajně kvůli časové zaneprázdněnosti ministryně. Rozhodl se proto poslat Riceové osobní dopis, který byl předán na velvyslanectví USA, kopii také poslal do jejího úřadu do Washingtonu.

Chtěl americkou ministryni informovat o tom, jak vypadá situace ve Sněmovně, kde radar nemá jistou většinu, a rovněž měl v záměru jí zvěstovat nelichotivé zvěsti o postoji veřejnosti, která většinově vybudování radarového systému v ČR odmítá.

Takže musel předseda Sněmovny napsat poníženou supliku po vzoru učitelského Zajíčka z Jiráskovy Lucerny, který se chtěl se svojí suplikou vnutit milostivé kněžně, jež zavítala na své panství.

Teď pomyslel na ještě vyšší své uplatnění. Chystá se do Paříže, aby tam na schůzce šéfů parlamentů EU přednesl svůj vlastoručně sepsaný návrh na usmíření Izraele a Palestinců.

Jak se agronom, jenž povýšil až na post předsedy Sněmovny, stal blízkovýchodním emisarem, který chce utišit konflikt v Pásmu Gazy. Je prý třeba “vyzvat Izrael, aby řešil problémy v pásmu Gazy politickými a diplomatickými metodami a nikoliv použitím vojenské síly”.

Sepsal tzv. Vlčkovo desatero, kterým chce spasit mír na Blízkém východu. Že by se zasnil a chtěl též Nobelovu cenu za mír…?

Monitorovací jednotky EU by podle něj měly zabránit pašování zbraní do Gazy a Izrael má ukončit blokádu Pásma Gazy a pomoci jeho “izolovaným a nedostatky trpícím obyvatelům”. Hamas má zahájit dialog s palestinskou samosprávou a vážně by se měl zamyslet i nad jejím návrhem na ustavení vlády národní jednoty…

A také navrhuje, aby OSN prošetřila, zda při lednové izraelské vojenské operaci v Gaze nebyly spáchány válečné zločiny. Tento elaborát prý však spoluvypracoval bývalý ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan. Ten se už před lety “proslavil” mírovým plánem, který měl vyřešit kosovskou krizi.

Desatero však rázně odmítli poslanci ODS i mnozí soudní socialisté, s tím, že by to Vlček neměl prezentovat jako názor Sněmovny, ale pouze jako svoji ryze soukromou iniciativu, jinak udělá Česku ostudu.

Osobně si myslím, že v tomto desateru Vlčkových přikázání chybí to nejzásadnější, jedenácté přikázání, bez něhož jsou všechny zbývající naprosto irelevantní. V klasice je to: Nezapřeš nikdy ženy své, jak ho v komedii z roku 1935 ho porušil slavný komik Hugo Haas.

V životě Blízkého východu jde o jinou repliku: Pokud neuzná arabský svět stát Izrael, tedy včetně Hamasu a Hizballáhu, nemá smysl žádný jiný bod virtuálních mírových pokusů.

Pokud nebude Ahmadínežád vykřikovat, že smete Izrael do moře a palestinskéí děti nebudou zpívat ve škole před zahájením vyučování, že prolijí svoji krev za Jeruzalém, nepomůže žádná parlamentní ani jiná diplomacie.

O smír se pokusili zatím dva politici. Egyptský prezident Anvar Sadat, který jako první islámský politik vstoupil 19. listopadu 1977 do izraelského knesetu, aby přivítal Židy na Blízkém východu. Byl za tuto svoji “zradu” zastřelen vlastnímu vojáky.

Poté to byl izraelský premiér Jicchak Rabin, který podepsal v Oslo mírovou dohodu s Arafatem a byl za tuto svoji “zradu” 4. listopadu 1995 zastřelen vlastními souvěrci…

Pan Vlček se prostě jen otáčí, jak se na každou pořádnou “káču” sluší a patří. Už vidím ve svých zvrhlých představách, jak ho bičem roztáčí dáma number one ve Sněmovně a její místopředsedkyně po pravici Miroslava Němcová coby domina sado-maso.

Jen se toč, Vlčku můj, jen se toč. Jako korouhvička…

http://olser.cz/

3712 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď