"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Udělají z nás blázny?

Autor: David Floryk | Publikováno: 25.4.2006 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Člověku, který se rozhodl státi se křesťanem a opustil islám, hrozí v Afghanistánu trest smrti. A to nikoliv pod režimem temného Talibánu, nýbrž za vlády, která byla instalována pod americkým dohledem a je považována za ne-li přímo spojence Západu, pak alespoň jeho chráněnce.

Toho, na co křesťanské iniciativy upozorňují již řadu let, si konečně povšimli i osvícení novináři a s nimi i konsternované západoevropské elity: problémem není zlovolná interpretace toho či onoho článku islámského učení, hrozbou pro svobodu a důstojnost člověka je islám samotný – a to všude tam, kde se dostane k moci.

Jedenačtyřicetiletý Abdul Rahmán je jedním z pěti milionů uprchlíků, kteří kdysi utekli před válkou za hranice. V Pákistánu pracoval v uprchlickém táboře pro zahraniční humanitární organizace, kde se setkal s křesťany. Poté odjel pracovat do Německa, dva roky nato sám konvertoval ke křesťanství. Tímto krokem se stal vyděděncem: postavila se proti němu celá rodina, která mu odebrala děti, aby na ně neměl vliv; je považován za odpadlíka a zrádce, což vyvrcholilo letos v únoru, kdy byl zatčen a obviněn. A jeho zločin je z nejtěžších: za zřeknutí se islámu mu podle islámského práva šaría hrozí trest smrti. Bude-li se bránit návratu k islámu, bude popraven, sdělil soudce nejvyššího soudu v Kábulu.

Tyto zprávy vyvolaly nebývalý poprask v celém západním světě. Není divu, v Afghanistanu je 23 tisíc amerických vojáků a s nimi 2700 vojáků německých, 2300 kanadských a 1775 italských. Ti všichni tam jsou proto, aby pomáhali bránit svobodu země, která se jen těžce vzpamatovává po svržení talibánského režimu v roce 2002. A slovy bývalého italského presidenta Francesca Cossigy, který tento obecný pocit zformuloval nejpregnatněji, „je pro nás nepřijatelné, aby naši vojáci nasazovali vlastní životy na obranu fundamentalistického, neliberálního režimu“.

Podle posledních zpráv byl díky mezinárodnímu tlaku proces odročen a Abdul Rahmán zatím propuštěn na svobodu. Je to však vskutku vítězství a důvod k radosti?

Především: proces není u konce, soudcové si vyžádali čas a požadují nové šetření a doplnění důkazů. Chtějí tedy svému ďábelskému počínání dodat zdání serioznosti a zákonnosti; ostatně, přece právě po tom volali mnozí z těch, kteří se děsili hrozícího rozsudku smrti. „Naléháme na afghánskou vládu, aby zajistila, aby proces proběhl transparentně, zákonně a férově“, požadoval například mluvčí amerického ministrestva zahraničí Scott McCormack. Ale problém přece není v tom, že by soud neprobíhal podle zákona: problém je naopak v tom, že podle zákona probíhá! Problém je v tom, že podle zákona šaria má být člověk, který se zřekne islámu, popraven!

Za druhé: Odročení procesu znamená, že budou pokračovat pokusy udělat z Abdula blázna: kdyby byl prohlášen za slabomyslného, mohl by soud zcela podle práva od potrestání upustit. To by umožnilo afghánskému režimu zachovat si tvář: naplnit zákon a přitom si nepohněvat mocné západní ochránce. A agenturní zprávy již mezi řádky naznačují, že takové kompromisní řešení by se mohlo najít. "Myslíme si, že to může být blázen, nenormální člověk," prohlásil vyšetřovatel Sarinvál Zamarí. "Musí ho prohlédnout lékaři. Pokud shledají, že je mentálně nezpůsobilý, nebude trestán." Dokonce i poradce presidenta Karzáiho, který je považován za muže Západu č. 1, veřejně prohlašuje, že Abdul by měl podstoupit psychologické testy.

„Nejsem zrádce ani nevěřící, věřím v Trojjediného Boha,“ prohlašuje sám Abdul a opakovaně odmítá nabídku, aby přestoupil zpět k islámu. Udělají z něj blázna? Pokud by se tak stalo a Abdul by byl z tohoto důvodu zproštěn obžaloby, Západu by to umožnilo ponechat si své iluze o islámu o něco déle. Problém ale přece není v tom, je-li Abdul zdravý či nikoliv: spor je o svobodu, nikoliv o duševní zdraví. A konečně za třetí: Propuštění z cely v islámském světě zdaleka neznamená beztrestnost: "Bude-li osvobozen, zabijí ho věřící lidé," prohlásil vysoký šíitský duchovní Hamidulláh. "Zneuctil islám, tak mu usekněte hlavu!", volá Abdul Raúl, který je všeobecně považován za umírněného náboženského činitele a za vlády Talibánu byl čtyři roky vězněn. Podobně se vyjadřují i další duchovní. Přenechat vykonání rozsudku „ulici“ a umýt si ruce nad „prchlivostí davu“ může tedy být dalším „elegantním“ řešením, jak dostát zákonu. Ostatně, kdo nezavírá oči, dobře ví, že právě takto končívají štvanice na ty, kteří si dovolili chovat se jako svobodní lidé a rozešli se s islámem.

Není tedy čas na oslavy, naopak je nanejvýš žádoucí sledovat osud Abdula Rahmána o to pečlivěji, oč rychleji zmizí z prvních stránek novin. Není čas si ulehčeně oddechnout: je na čase nadechnout se k boji. Jinak z nás udělají blázny. A z Abdula mrtvolu.

Vyšlo v Konzervativním listí č. 29, 2006

www.konzervativniklub.cz

3530 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Šílený: Turecká tajná služba má prsty v červnových imigrantských násilnostech ve Vídni!Podle Langšádlová z TOP09 je islamistický režim Erdogana nezastupitelným spojencem ČR ...Italové vyřadili z provozu převažečské neziskovce loďNěmecký ministr vnitra Seehofer sedl ilegálům a převaděčům na lep„Pesticid proti bezuzdné imigraci“: Rozruch v Rakousku

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneObrana hotovosti

euPortal.cz

Sluníčkářům vadí filmy Forrest Gump, Jih proti severu či Indiana Jones… Tomuto šílenství se musíme postavitBělošství je ‚genetický defekt‘, řídká vůdkyně Black lives matter, co si láme hlavu tím, jak by šlo bílé ‚vymazat‘

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ParlamentniListy.cz

Na Nohavicu už nejdu, odplivl si Dominik Hašek. A komentátor padl smíchy: Z toho bude profitovat Hutka. Na jeho koncertě teď bude 13 lidíUž jste četli? Farmář dostává za kilogram jablek 5,50 Kč. A teď se podívejte, proč nakonec jedno kilo koupíte za desítky korun
Články autora
Průzkum
Má mít přednost Ústava ČR před unijní? Většina Poláků chce v průzkumu přednost národní Ústavy před Unijní. A Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď