"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Proč naše civilizace vymírá

Autor: Roman Joch | Publikováno: 8.2.2009 | Rubrika: Západ
Ilustrace

Čím to je, že lidé žijící ve svobodě se rozhodli mít tak málo dětí anebo žádné? Plodit a vychovávat potomky je přece projevem loajality vůči vlastní civilizaci, praktickým stvrzením přesvědčení, že vlastní společnost stojí za zachování a má přetrvat.

Proč je v současné západní societě tak nízká porodnost, že se rodí dětí méně, než je nutné na zachování této vysoce vyspělé společnosti? Proč naše civilizace vymírá? 
 
Nedostatkem bohatství to nebude. Naše společnost je blahobytná, jako nebyla nikdy v minulosti, a zároveň má porodnost tak nízkou, jako ještě nikdy předtím. Že by to bylo opačně a za nedostatek dětí mohl historicky bezprecedentní blahobyt Západu? To nedává smysl. 
 
Přitom demografové spolehlivě vědí, čeho je nízká porodnost důsledkem: sekularismu. Lidé religiosní (chudí i bohatí) plodí více dětí, kdežto lidé sekularizovaní (opět jak bohatí, tak chudí) mají dětí méně. Korelace mezi religiositou a porodností je empiricky prokázána. Ale proč lidé religiosní mají více dětí a lidé sekularizovaní méně? 
 
Protože sekularizovaní muži a ženy mají tendenci podléhat materialistickému vidění světa. V něm člověk figuruje jen jako kus hmoty, která se dožívá (v ideálním případě) sedmdesáti, osmdesáti let. A pak - po smrti - nic. 
 
Děti jsou na obtíž. Představují břemeno. Je-li jediná realita materiální, potom jde o to, prožít těch sedmdesát či osmdesát let bez obtíží. A ve stáří ať se o nás postará socialistický stát. Proč vlastně mít děti, když tolik obtěžují? Proč je vůbec přivádět na svět, když po těch sedmdesáti, osmdesáti letech stejně umřou? Vskutku, proč? 
 
Materialismus tudíž implikuje hédonismus a hédonismus implikuje socialismus. Oba dohromady implikují, že mít děti je blbost. 
 
Naopak, existuje-li nesmrtelná duše, pak mít dítě znamená dát život originálnímu, nesmrtelnému tvorovi, který nakonec spočine v přítomnosti Stvořitele. Jinými slovy, mít děti je potom tou nejracionálnější a nejsprávnější volbou. A sub specie aeternitatis také tou nejoptimističtější. 
 
Summa summarum: nenastane-li re-christianizace západní společnosti, Západ jakožto civilizace zahyne a skončí v propadlišti dějin, jako tam skončily i mnohé jiné civilizace; zeptejte se Mayů. Bude nahrazen soudobými civilizacemi jinými, evidentně životaschopnějšími. Že v nich ale bude příliš osobní či politické svobody, na to nespoléhejte.

Publikováno v týdeníku Týden č. 1, dne 5. ledna 2009.
 
 

4202 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Včera v imigrantské čtvrti Vídně pobodány dvě ženyNepokoje ve Francii: Imigrantský nacionalismus vs. chatrná integracePo demostraci Romů v Bruselu je začal řešit … SalviniLevičačka, která přijela poučovat, co se má a co ne: Návštěva Čaputové v PolskuRakouský ex-kancléř odmítl výzvu kapitánky Racketeové zachraňovat „klimatické uprchlíky“

ePortal.cz

Byl francouzský soudce „zhulený“?Smutná realita Palestinské samosprávy- „je nás tisíce ochotných zabíjet“

euPortal.cz

Kolaboranti Němců znovu na scéně: Vracení majetku a lokajské zdravice. Co by na to řekli Kubiš s Gabčíkem?Vážení čtenáři EUportalu, Pokud se situace v horizontu jednoho či dvou měsíců nezlepší, budeme postupně muset výrazně omezovat činnost...

FreeGlobe.cz

Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslné

ParlamentniListy.cz

Havlův odkaz z Listopadu 89? To jako ti udavači? Dotaz, který Kláru Samkovou rozpálilDoučování z Ústavy pro senátora Lásku. Právník Hasenkopf trhá žalobu na Zemana na kusy
Články autora
Průzkum
Má mít Okamura konkurenci? Souhlasíte s názorem sociologa Petra Hampla, že by Okamurovi prospěla konkurence na politické scéně?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď