"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Svobodná diskuse v EU: Fitna se vysílat nebude!

Autor: Ondřej Šlechta | Publikováno: 5.2.2009 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Kdyby česká média věnovala více pozornosti dění uvnitř evropských institucí namísto vysílání klipů o českém předsednictví a debatám o tom, povědomí o fungování Evropské unie vůbec by v republice bylo nesporně větší, než je to současné tristní. Zajímavých „bruselek“, vypovídajících cosi o unijním zákulisí, je více než dosti. U nás je jim věnována minimální pozornost. Jeden takový bruselský „dárek“ svobodné diskusi daroval před vánoci mnohým dnes již známější Hans-Gert Pöttering.

Slovutný předseda Evropského parlamentu doslova zakázal vysílání kontroverzního filmu Fitna Gerrardu Battenovi, europoslanci za britský UKIP. Co se zarážející nejvíce, je příležitost, při které bylo vysílání Fitny zabráněno. Nikoli na nějakém oficiálním zasedání, ale v konferenční místnosti, kterou měl Batten zamluvenu pro besedu na téma „Hrozby demokracii v Evropě.“

Vzhledem k tomu, že každý europoslanec má právo na zamluvení sálu pro debaty a konference a že bylo evidentně porušeno elementární právo na svobodu vyjádření, je znepokojující především naprosté mlčení intelektuálních a mediálních elit Evropy, které jinak nešetří apely na „hodnotový rozměr“ EU. Bohužel se stalo smutným pravidlem, že zatímco se hodnotový rozměr EU aplikuje  na hodnocení okolního světa, postupné vytrácení demokratické diskuse uvnitř je přecházeno mlčením.

Je to vůbec pikantní situace. V rámci besedy nad fenomény, které jsou nepřátelské demokratickému zřízení a prostředí Evropy je (jak jinak než demokraticky) zabráněno odvysílání dokumentu, který, pravda, vzbuzuje emoce, ale který (byť je přirozené, že názory na něj se liší) na významný protidemokratický fenomén bezpochyby ukazuje! Dokonalý kolorit. 

Pokud srovnáme míru politické korektnosti, která v těchto časech v Evropě často zamezuje skutečně svobodné veřejné debatě nad otázkami přistěhovalectví a soužití s neevropskými etniky například s mírou otevřenosti vůči okázalému intelektuálskému žvanění nad „probouzejícím se ruským obrem“, nebo podporou všemožných programů na multikulturní výchovu ve školách a granty na potírání extremismu, nezbývá, než konstatovat jedno.

Kdyby se respektoval každý veřejně hlásaný názor jako legitimní součást potřebné diskuse a na určité kontroverzní záležitosti by se nevztahovala smrt tichem, nebo přímá cenzura, možná by toto svobodnější prostředí samo vzalo vítr z plachet všem politickým extremismům (ach ano, samozřejmě vyjma extremismu islámského, o kterém je urážlivé mluvit), kterých se Evropská unie dnes tak bojí.

Hans-Gert Pöttering nedávno vedl delegaci europoslanců, jejichž audience na Hradě skončila ostrou hádkou a následným předčasným odchodem. Mnozí komentátoři tuto událost využili k dalšímu kopnutí do „zpátečníka“ Klause, který brání rozvoji Evropy rigidním národnickým maloměšťáctvím. Napadlo někoho, že lidé jako Václav Klaus a Declan Ganley, tito „protievropští“ zápecníci, na svou stranu získávají další příznivce také díky podobným extempore, jaké předvedl Pöttering před vánoci na půdě Evropského parlamentu? Evropská unie svou korektností a pošlapáváním základních politických práv a svobod znechucuje sebe samu v očích milionů Evropanů.

http://slechta.blog.idnes.cz/

4374 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď