"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Studie: nejhůře začlenitelní do německé společnosti jsou Turci

Autor: -bj- | Publikováno: 30.1.2009 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Země západní Evropy s významnou mírou multikulturality jsou nuceny vynakládat nemalé úsilí a prostředky na začleňování cizinců do společnosti. Přesto se však toto třaskavé politikum stává čím dál méně uchopitelné pro vládnoucí strany, lhostejno kterého zaměření. Posledním důkazem tohoto neblahého vývoje je zveřejnění studie o způsobilosti integrace cizinců v zemi s největším podílem imigrantů – Německu (20 % oficielně!). Co je v tomto případě pro německou politickou kulturu příznačné a chvalitebné je to, že pokud se věci zadrhnou, začnou se velmi brzy konstruktivně-kriticky analyzovat, narozdíl od zametání pod koberec v jiných politických kulturách.

Začátkem týdne se o celoněmecké pozdvižení postaralo zveřejnění studie berlínského Institutu pro demografii a vývoj. Vyplývá z ní, že nejhůře integrovatelnou cizineckou skupinou v Německu je právě ta nejpočetnější - Turci. Těsně před nimi se umístili imigranti z bývalé Jugoslávie, poté z Afriky, Středního východu, jižní Evropy a Dálného východu.

Problematika „sociálně dvourychlostní“ společnosti je dnes v Německu tak markantní, že veřejnost již dávno nemůže být opíjena rohlíkem laciných politických gest, a jak média, tak kompetentní vládní činitelé již přiznali jisté selhání politiky integrace (cizinců do německé mainstreamové společnosti). Vládní pověřenkyně pro integraci Böhmerova má za to, že současné problémy se začleňováním cizinců jsou neblahým dědictvím politického zanedbání této oblasti v minulých desetiletích. Zároveň si vytkla „mimořádně ctižádostivý úkol“, aby  již v roce 2012 byly školní výsledky cizineckých dětí souměřitelné s německými.

Ozvali se rovněž zástupci turecké komunity. Islamolog Bekir Alboga konstatoval, že výpovědní hodnota výsledků studie musí být kriticky přezkoumána. Naproti tomu předseda Německo-tureckého fóra  CDU v Severním Porýní-Westfálsku se studií nemá problém, a vyslovil se v tom smyslu, že politika začleňování cizinců byla v uplynulých letech v Německu podceněna, a že ho nepřekvapuje, že největší problémy s integrací mají právě Turci.

Ministr vnitra Wolfgang Schäuble se v časopise Der Spiegel zastal vládní politiky minulých let s tím, že mohlo být uděláno více. „Sociálně slabším lidem, kteří byli po generace společensky izolováni, musíme říct „vážíme si vás“, uvedl Schäuble.

Spolková kancléřka Merkelová podpořila vládní politiku začleňování s tím, že Německo si nemůže dovolit ztrátu (cizineckých) talentů. 30 % tureckých školáků totiž neukončí školní docházku a 45 % neukončí střední vzdělání.

z němčiny přeložil -bj-

zdroj, zdroj
 

3395 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Francie: Islámo-fašizmus ven !Karikatura: Muslimská nenávist Erdogana = vraždění FrancouzůVideo: Turci ve Francii uspořádali pogrom na ArményV Saúdské Arábii napaden francouzský konzulátIslámista podřezal a pobodal věřící v katedrále v Nice!

ePortal.cz

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z poslední doby. Nové sankce na Rusko, Brexit a ochrana hranic v době koronavirové pandemieMotivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobecká

euPortal.cz

Zvítězí Trump a do roku 2027 „dojde v USA k něčemu na způsob revoluce,“ tvrdí autor překvapivě se naplňujících předpovědí. Jestli si myslíte, že rok 2020 je příšerný, tak jen počkejte na rok 2024. Ještě jste nic neviděliHlava uříznutá muslimem v kostele, ale motiv je prý stále neznámý...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Němcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás doma

ParlamentniListy.cz

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...Tohle fanoušci Pavla Novotného nerozdýchali. Co provedl? Záležitost vede až na Hrad
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď