"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Europoslanci se poprvé vydali do Iráku, přinášejí nám dobré zprávy

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 31.1.2009 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

Poprvé od vzniku Evropského parlamentu, navštívila delegace jeho členů, ve dnech 16.-20. ledna 2009, Irák. 

Delegace se zúčastnila též česká poslankyně paní Jana Hybášková, která v Evropském parlamentu předsedá Stálé delegaci pro styky se státem Izrael.

Ve středu 21. ledna 2009 paní Hybášková zorganizovala v Praze tiskovou konferenci, na které jsme se dozvěděli mnoho zajímavých věcí, o kterých naše média příliš nemluví.

Delegace Evropského parlamentu se v Bagdadu sešla nejen s předsedou iráckého parlamentu a s řadou poslanců, ale i s ministry školství, zdravotnictví a energetických záležitostí a s vedoucími výboru na stíhání zločinů spáchaných stranou Baas a výboru na ochranu práv žen. Vedle toho se sešla též s velitelstvím britských ozbrojených sil, působících v zemi. Je známé, že Velká Británie má, ze všech států Evropské unie, největší počet vojáků v Iráku.

Všechna tato setkání umožnila evropským poslancům konstatovat značné zlepšení bezpečnostní situace. Počet násilných akcí se neustále snižuje. Síla teroristické organizace Al Kajda byla zlomena. Irák začíná být politicky stabilizovanou zemí. Dne 31. ledna 2009 se tam budou konat volby do krajských zastupitelství. Evropská unie vyšle své pozorovatele, kteří budou dohlížet na regulérnost voleb a monitorovat jejich průběh.

Formace irácké armády a bezpečnostních složek úspěšně pokračuje. Armáda dosahuje nyní počtu 220 000 vojáků. Policie, jejíž počet by měl dosáhnout 270 000 členů, se dál formuje. Vytváří se též pohraniční stráž, která bude čítat 43 000 členů.

Evropská unie se účastní výcviku policistů. Zajišťuje též formaci soudců a jiných představitelů státní moci.

Tento vývoj jasně ukazuje, že ti, kdo prosadili vojenský zákrok v Iráku v roce 2003, měli pravdu. Díky tomuto zákroku zmizel režim Saddáma Husseina, který vážně ohrožoval stabilitu celé oblasti, ba vůbec světový mír. Víme, že Střední Východ vlastní energetické zdroje, bez nichž by se světové hospodářství rychle zhroutilo. Připomeňme, že Saddám Hussein přepadl a obsadil Kuvajt, který je též důležitým vývozcem nafty a že chtěl postupně ovládnout všechny země okolo Perského zálivu. Pak by mohl úplně kontrolovat světové hospodářství a systematicky vydírat průmyslové země. Před obsazením Kuvajtu, Irák přepadl Írán, kterému chtěl urvat oblast Chuzistán, též velmi bohatou na ropu. Výsledkem byla osm let trvající, velmi krvavá válka, ve které irácký režim neváhal používat chemické zbraně – mimo jiné proti svým vlastním občanům, kteří se proti němu postavili. Nezapomněli jsme na snímky kurdských dětí, usmrcených otravnými plyny.

Zločinný režim Saddáma Husseina, který způsobil tolik obětí a tolik škod, a mohl by jich způsobit ještě daleko více, nemohl být svržen jinak, než jak se to stalo. Všichni, kdo se zasloužili o jeho svržení, mají právo na naši vděčnost a úctu.

Naopak, odpůrci ozbrojeného zákroku proti Iráku se nám nemohou jevit příznivě. Připomeňme, že mezi ně patřil i nynější americký prezident Barack Hussein Obama. A nejde jenom o jeho minulost. Ve svém prvním projevu po složení přísahy řekl, že Spojené státy se budou muset snažit zlepšit vztahy s islámským světem. Můžeme si jenom klást otázku, za jakou cenu to bude!

Evropané si budou muset zvykat se zhošťovat sami zodpovědnosti za to, co se děje v bezprostřední blízkosti našeho kontinentu. Na tiskové konferenci Jany Hybáškové jsme se, díky Bohu, doslechli zprávy, nasvědčující, že tomu tak snad skutečně začíná být.

Spolková republika Německo, Velká Británie a Francie vyšlou k pobřeží pásma Gazy válečné lodi, které budou bránit dovozu zbraní teroristům organizace Hamas. Hraniční přechod mezi pásmem Gaza a Egyptem bude pod dozorem pozorovatelů Evropské Unie. Německo vycvičí egyptskou pohraniční stáž, která bude nasazena na hranici s pásmem. Jana Hybášková též ujišťuje, že se vynasnaží, aby Evropská unie poskytla Egyptu dostatečně prostředky k úplnému zničení všech tunelů, kterými Hamas pašuje zbraně do Gazy.

Ještě důležitější je ovšem otázka, do jaké míry Evropská unie pomůže zlomit moc teroristických organizací Hamas a Hezbollah. V článku „Čeho chci dokázat v Gaze",uveřejněném v Hospodářských novinách 9.-11. ledna 2009, poslankyně Hybášková říká velmi podstatné věci. Zdůrazňuje, že pro Českou republiku coby předsednickou zemi Evropské unie, je politická mise na Blízkém Východě samozřejmou povinností. Připomíná, že Evropská unie nejvíce ze všech mocností finančně přispívá zemím Blízkého Východu. Odměnou za své obrovské dary má právo vykonávat na politiku oblasti odpovídající vliv. Poslankyně jasně formuje požadavek, aby Evropská unie jednoznačně odsoudila Hamas, jakožto teroristickou organizaci, usilující o zničení státu Izraele, který je členem OSN. Evropská unie musí též učinit všechna nutná opatření, aby žádné částky nemohly být vyslány na podporu Hamasu muslimy, žijícími v Evropě. Financování oprav poškozených infrastruktur v Gaze může být povoleno jenom za podmínky úplného odzbrojení Gazy, všech jeho obyvatel. Evropská unie musí též poskytnout dostatečně prostředků Egyptu, aby mohl zajistit uzavření všech tunelů, umožňujících přísun zbraní a munice do Gazy.

Všechny tyto požadavky jsou naprosto správné a podstatné. Je třeba je podpořit všemi silami.

Paní Hybášková též řekla, že popularita Hamasu v Gaze značně klesla, po škodách a ztrátách, které obyvatelé Gazy nyní utrpěli. Zde se dostáváme k něčemu, co příliš mnoho lidí si nechce přiznat. Totiž, že ve světě, jaký skutečně je, síla je často jediným platným argumentem. A to platí ještě víc pro muslimy, než pro ostatní. Muslimové skutečně věří, že Bůh dává sílu tomu, kdo si jí zasloužil. Political Correctness většiny Evropanů si vykládají jako projev slabosti. A ta je pro ně důkazem, že ti slaboši ztratili Boží přízeň a že brzy bude možno je úplně porazit.

Doufejme, že všechny tyto zkušenosti se dostanou do stále širších kruhů veřejnosti. Že stále více a více českých a vůbec evropských politiků pochopí naprostou nutnost zaujmout jasné stanovisko jak k arabsko-izraelskému konfliktu, tak ke všem ostatním problémům našich vztahů k muslimskému světu. Je třeba chápat, že to je podmínka přežití naší evropské civilizace.

autor je členem redakce

3066 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683