"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Pokoření v Nizozemí: Fortuyn, van Gogh, Hirsi Ali. Zastaví i Wilderse?

Autor: Bruce Bawer | Publikováno: 27.1.2009 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

“Strana Svobodoných (PVV)” je podle svého včerejšího tiskového prohlášení “šokována rozhodnutím amsterodamského Odvolacího soudu stíhat Geerta Wilderse za jeho vyjádření a názory. Geert Wilders pokládá rozhodnutí soudu za jednoznačný útok na svobodu slova.”

Těžko si představit horší útok na svobodu slova, než děsivé rozhodnutí trestně stíhat Wilders, vůdce holandských Svobodných a jediného holandského poslance známého i za hranicemi své země, za “pobízení k nenávisti a diskriminaci” vůči islámu. Nikdo, kdo v posledních deseti letech sledoval vývoj události v Nizozemí, však není příliš překvapen. Ze strany holandského esablishmentu totiž nejde o šokující zvrat událostí, ale o předvídatelný další krok dlouhého a hanebného procesu ponižování se před islámem – a agresivního umlčování veškeré kritiky tohoto náboženství.

O kolik jiné by Holandsko mohlo být, kdyby ještě žil Pim Fortuyn! V roce 2002 tento sociolog a politik - který si nebral servítky, když hovořil o ohrožení demokracie ze strany šáriou ovládaných muslimských čtvrtí enkláv – vévodil předvolebním průzkumům a zdálo se, že se stane premiérem. Pro své stoupence byl ojedinělým hlasem odvahy, ztělesňoval naději na záchranu svobody v zemi kanálů a větrných mlýnů. Avšak pro nizozemskou politickou třídu a jejich spojence v médiích a akademických institucích – zaslepené multikulturalismem, strachem z označení za rasisty, nebo jen vyděšené z rozzlobených muslimů – pro ty představoval hrozbu. Vykreslovali jej jako nebezpečného rasistu, jakéhosi nového Mussoliniho, připraveného týrat bezbranné menšiny. A kam to vedlo: 6. května 2002, devět dní před volbami, Fortuyna zastřelil ultralevičácký aktivista, který té propagandě uvěřil. Holandský establishment zůstal u moci. Pro mnoho Holanďanů toho dne zahynula naděje.

Fortuynovy věci se ujal žurnalista, režisér a televizní komentátor Theo van Gogh, který zrovna pracoval na filmu o Fortuynovi, když jej 2. listopadu 2004 zmasakrovali na rušné Amsterodamské ulici. Vraha, mladého islamistu narozeného v Holandsku, rozzuřil krátký film Submission, v němž se van Gogh zabýval útlakem muslimských žen. Reakci holandských elit dostatečně popisuje fakt, že královna Beatrix se odmítla zúčastnit van Goghova pohřbu. Místo toho navštívila jakési marocké komunitní centrum.

Světla ramp se obrátila na Ayaan Hirsi Ali, brilantní v Somálsku narozenou poslankyni holandského parlamentu a spoluautorku scénáře k filmu Submission. Poté, co se veřejně rozešla s islámem, vypracovala se na výmluvnou obhájkyni svobody, zejména pak svobody pro muslimské ženy, které v Nizozemské muslimské diaspoře zažívaly stejný útisk, jako znaly ze svých rodných zemí. Hirsi Ali měla štěstí: nezavraždili ji, pouze ji vyštvali z poslaneckých lavic a ze země. Politický establišment v ní viděl – stejně jako předtím ve Fortuynovi a van Goghovi – rušivý element.

To se stalo roku 2006. Výzkumy veřejného mínění z téhož roku dokazují stále širší názorovou propast mezi elitami a prostým Holanďanem: 63 procent holandských respondentů označilo islám za “neslučitelný s moderním evropským způsobem života.” Přesto se holandský ministr spravedlnosti nechal slyšet, že “kdyby dvě třetiny Holanďanů chtěly od zítřka zavést šáriu... nebylo by čestné říkat jim ‘se to nesmí’!”

Po vyhnání Hirsi Ali přebral její pochodeň Geert Wilders. Někdy se zdá, že je poslední významnou holandskou osobností, ochotnou o hrozbě islámského fundamentalismu otevřeně hovořit. A tytéž osoby, které tak démonizovaly Fortuyna, se snaží se všech sil umlčet i Wilderse. V dubnu 2007 jej předvolali velitelé výzvědné služby a kontrašpionáže a požadovali po něm, aby se mírnil ve svých výpadech proti islámu. Minulý únor si jej ministr spravedlnosti pozval, aby mu věnoval, řečeno Wildersovými slovy, další „hodinku zastrašování“. Když potom oznámil, že o islámu připravuje také dokumentární film, jeho oponenty to jen nažhavilo. Dříve než byl film Fitna dokončen, významný příslušník establishmentu, politik a podnikatel Doekle Terpstra, už volal po masových protestních demonstracích proti filmu.

Terpstra dal dohromady koalici vedoucích osobností z politiky, byznysu, vysokých škol a církví, jejímž jediným cílem bylo vyštvat Wilderse z veřejné debaty. Holandská města jsou protkána teroristickými buňkami a přeplněná fundamentalistickými muslimy, kteří oslavovali 11. září a obdivují Usamu bin Ladina, ale Terpstra a jeho političtí spojenci vidí jediný problém v jednom jediném poslanci parlamentu, který odmítá zavřít hubu. “Geert Wilders je zlo,” prohlašuje Terpstra, “a zlo musí být zastaveno.” Fortuyn, van Gogh, a Hirsi Ali byli zastaveni. Nyní je řada na Wildersovi.

Ale Wilders – muž žijící už léta 24 hodin denně pod ozbrojenou ochranou - se umlčet nenechal. Odtud to hanebné rozhodnutí začít jej trestně stíhat. V nizozemských islámských školách a mešitách se štvavá rétorika proti Nizozemí, Americe, židům, gayům, demokracii a rovnosti pohlaví stala normou; generace holandských muslimů jsou vychovávány k nenávisti vůči společnosti, v jejímž středu žijí. A nikdo za to není trestně stíhán. Místo toho se nizozemský soud – v zemi, jež bývala slavná coby oáza svobody vyjadřování – rozhodl stíhat člena národního zákonodárného sboru za vyjádření jeho myšlenek. Soud tak prokazuje přesně to, před čím Wilders celou dobu varoval: že naše pokora a strach z „náboženství pokoření“ likvidují holandskou svobodu.

22. ledna 2009

Bruce Bawer je americký autor, kritik a publicista. Je též gay a žil řadu let v Nizozemí. V poslední době se proslavil knihou Why Europe Slept.

přeložil M.

http://www.jihadwatch.org/archives/024538.php

www.jihadwatch.org

 

3489 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď