"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Tisíce muslimských poutníků proklínaly USA a Izrael

Autor: Martin Horák | Publikováno: 18.1.2009 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Poslední den pouti hadždž (její vykonání alespoň jednou za život je náboženskou povinností každého muslima) začátkem loňského prosince se tisíce muslimů namísto modliteb a čtení koránu, což v tu dobu činili ostatní, rozhodli zúčastnit shromáždění, na kterém společně proklínali USA a Izrael.

Této akce, nazývané odmítnutí pohanského ceremoniálu (jestli logice tohoto názvu nerozumíte, buďte ubezpečeni, že já taky ne – poznámka překladatele) se zúčastnili hlavně poutníci z Íránu, Iráku, Libanonu a Bahrainu. Saudská Arábie sice před poutí varovala, že nebude tolerovat žádné protiamerické demonstrace a saudský Velký muftí Sheikh Abdul Aziz al-Sheikh vyhlásil, že poutníci nesmí vyvolávat žádná nenáboženská hesla (otázka je, zda projevy nenávisti k jakémukoli nemuslimskému státu nejsou v islámu plně náboženské –p.p.), ale akce byla všem na očích a pořádkové síly nezasáhly, což znamená, že musela být povolena. V roce 1987 proti takovéto demonstraci pořádkové síly zasáhly a výsledkem bylo 402 zabitých poutníků, převážně z Íránu. (Zásah proti nepovoleným demonstracím zjevně vypadá v SA poněkud odlišně od Evropy, otázka je, jak moc tehdy křičeli ti lidskoprávní aktivisti, co se můžou zbláznit třeba kvůli nedostatečně šetrnému zacházení s teroristy na Guantanámu).
 
Íránský klerik Mohammed Tabdkani ovšem soudí, že tato akce je islámskou odpovědí na americkou brutalitu a útlak. Mnoho Íránců se chce během hadždže vyjádřit proti válce USA v Iráku a proti izraelské politice. „Odmítnutí pohanského ceremoniálu je založeno na verších Koránu,“ soudí Tabdkani, „Tato demonstrace není namířena proti žádnému konkrétnímu státu, nýbrž proti konkrétním vládám, kteří chtějí dominovat muslimům nebo s nimi zacházejí nespravedlivě.“ (Ano, například Izrael je natolik nespravedlivý, že odmítá sám nacouvat do moře – p.p.)
 
Saudský muftí ovšem toto odmítá, ve svém kázání naopak varoval před extremizmem a vyzýval věřící, aby ukázali laskavou tvář islámu (otázka je, zda nejde spíše o masku, že? – p.p.). Zároveň prohlásil, že světová ekonomická krize je způsobena odmítnutím islámského zákazu lichvy. (Ten by měl vyučovat na VŠE, napadlo mi, i když jak vidím budoucí vývoj, kdo ví? Konec konců když před dvaceti lety tam mohli učit vědecký materializmus a jím plánované hospodářství…  – p.p.)
 
Haaretz 12.12.2008
 
Z angličtiny pro Eurabia.cz přeložil Martin Horák
 
 
Komentář překladatele: Chci jen upozornit, že toto proklínání Izraele rozhodně není následkem současného útoku Izraele na Gazu, neboť se konalo ještě za tzv. příměří v Izraeli. Pro neznalé Izraelských poměrů: příměří v Izraeli znamená, že muslimové z Hamásu sice střílejí rakety na muslimská města, ale Izrael se nebrání.  
 

 

3068 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683