"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Neslavná Schwarzenbergova mise aneb Jak se vaří unijní diplomacie

Autor: Edvard Steinsky | Publikováno: 6.1.2009 | Rubrika: ČR
Ilustrace

"Užívám si luxusu říkat pravdu," holedbal se ještě před pár dny ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V pohledu na izraelské bombardování Gazy stál za Izraelem a jeho vojenskou operaci obhajoval jako obranu před terorismem Hamásu. Že by nový svěží vítr v evropské diplomacii? Ale kdeže. Pak totiž zazněl telefon z Bruselu a ministr se vrátil k politicky korektním výrokům, tak typickým pro neslané-nemastné politiky staré Patnáctky.

"Kdo začíná střílet, ten vždycky ponese hlavní vinu," uvedl Schwarzenberg ještě v den, kdy odlétal na misi do Izraele. Bohužel na ní neletěl sám, ale se suitou unijních postaviček jako je francouzský ministr zahraničí nebo komisařka EU.

Podle Benity Ferrerové-Waldnerové (tak se totiž komisařka jmenuje) musí být násilí na Blízkém východě okamžitě zastaveno a lidem postiženým konfliktem je třeba zajistit základní prostředky, zejména jídlo. To by jeden neřekl. Evropská diplomacie jako řemen.

Schwarzenbergovi by se ale mohlo - na rozdíl od komisařky - tleskat i za další výrok z televizní debaty: "V průběhu příměří vystřelil Hamas na Izrael 360 raket a 700 minometných granátů," připomněl fakta, která média a politici tak rádi zakrývají. Aspoň že měl tu odvahu.

A pak přišla ještě jedna perla. Topolánkův mluvčí pro záležitosti českého předsednictví, který je sotva pár dní ve funkci - Jiří František Potužník - prohlásil ve chvíli, kdy izraelská pozemní vojska vstoupila do Gazy, že jde ze strany Izraele pouze o defenzivní, tedy obranný postup. Pravda pravdoucí. Ale nepohodlná.

Výrok hned vzbudil rozruch - staré Evropy a arabského světa. Jak symbolické. Tyto dva světy totiž tak často mluví, rozčilují se, ohrazují se či prskají pospolu, jako bratři. Politicky korektní Evropa a arabský svět, kterému politicky korektní Evropa tak vyhovuje.

A tak se znovu rozdrnčely telefony na lince Brusel-Praha a chudák Potužník, který si stěží něco vymyslel, ale říkal jen něco, co od ministrů zaslechl, dostal pěknou sodu. "Je to osobní chyba a pan Potužník se za ni už omluvil. Jako mladý jsem také dělal mluvčího a také se mi staly chyby," řekl rozšafně starý kníže, který najednou nechal svoji odvahu kdesi v jihočeských lesích. 

Potužník pak trapně nabídl svoji funkci mluvčího k dispozici. A Topolánek ještě trapněji vtipkoval a Potužníka přirovnal k evangelijnímu "lotrovi po pravici", který nakonec "bude spasen" - i přes svůj velký prohřešek proti unijní korektnosti. A média jak bláznivá psala, jaké to bylo faux pas českého předsednictví. Houbec faux pas. Ubohost Unie, dokonale vykreslující připodělanost evropských politiků, která je tak nakažlivá, že přeskakuje i na ty české. Říkat věci jen takové, proti kterým nebude syn Kaddáfího a podobní hitlerčíci protestovat.

Kníže a v-tu-chvíli-šéf-evropské-diplomacie-ale-jen-tak-na-oko-šéf pak poslušně sklapl střevíce a nasadil politicky korektní výrazivo. "Již delší dobu byly indikace, že Izrael zvažuje tento krok. Ani nepopiratelné právo státu na svou obranu však nedovoluje akce, kterými především trpí civilní obyvatelstvo," bylo v tu chvíli jediným oficiálním - nyní už Unií odsouhlaseným - stanoviskem českého ministra.

Načež odcestoval na Blízký východ, kde s tímto politicky korektním výrazivem samozřejmě u Izraele, kterému jde o bytí a nebytí, a nikoli o evropské krasořečnění, nemohl uspět. Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová zcela pochopitelně odmítla jeho nápad na rozmístění pozorovatelů v pásmu Gazy. "Nevím, jak by rozmístění pozorovatelů mohlo pomoci," řekla a člověk se jen musí usmívat pravdivosti jejích slov na jedné a naivní evropské politice na straně druhé. Politice, která asi nezná nic jiného, než "pozorovatele" a "hlídky". Obrana je totiž už několik desetiletí pro Evropu téměř neznámým pojmem. A přesto si troufá Izraeli radit. Ubohé hraběcí (nebo spíše knížecí?) rady...

Místo toho Livniová navrhla, aby se do Gazy vypravily týmy pátrající po tunelech, které Hamas využívá k pašování a ukrývání zbraní. To by panečku bylo něco. To se ale zase pro změnu přepočítala ona. Copak má Unie zájem na zastavení teroristických útoků? Unie má zájem na tom, aby se Izrael přestal bránit...

A tak skončila slavná mise Karla Schwarzenberga. Česko se vychloubalo, že má plán, jak problém v Gaze vyřešit. Nakonec se ukázalo, že nemá plán žádný a těch pár rad, co delegace nabídla, Izraelci - tu zdvořile, tu s nepochopením - odmítli. Jediné jisté je tak to, že Česká republika poslala do Gazy humanitární pomoc (která bude zneužita zřejmě jako každá další na střely vystřelené na Izrael) a politici budou ještě dál řečnit o tom, jak je třeba uzavřít příměří a přestat bojovat.

Z odvážných knížecích výroků, při kterých člověk už už začínal být na českou diplomacii aspoň trochu pyšný, zbyl jen troud. Inu, to je to zatracené předsednictví zatracené Unie. Čert ji vem...

4259 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou dětiBičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Studenti na výzvu švédské fanatické aktivistky Grety Thunbergové „stávkují za klima“. Kdyby šli raději vysazovat stromky či uklízet ulice a parky! Migrační vlna nabírá na síle. Na řecké ostrovy, jejichž infrastruktura už teď praská ve švech kvůli náporu migrantů, se v blízké době chystá doplout z Turecka až několik tisíc dalších lidí

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

„Západ se bál našich výrobků.“ Herec, kterému budou nadávat, o 30 letech po sametu. A o jiných hercíchKde to skončí? Zákaz červeného masa pro děti. Zelení to opravdu navrhli
Články autora
Průzkum
Má policie zveřejňovat národnost pachatelů? Německý zemský ministr vnitra Reul chce napříště zveřejňovat národnost a stát. příslušnost podezřelých a pachatelů. Souhlasíte?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď