"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Když to nešlo po dobrém aneb F-16I Sufa vyslaly sto raket na Gazu

Autor: Břetislav Olšer | Publikováno: 30.12.2008 | Rubrika: Izrael
Ilustrace

Podle zpráv z Gazy je zatím na 220 mrtvých a přes tři stovky zraněných militantů Hamasu, z toho 120 těžce, převážně vysokých hamasovských důstojníků; takový by měl být výsledek bombardování Pásma Gazy v akci “Olověný cejch”, kterou dnes ráno uskutečnily posádky šedesáti izraelských stíhaček F-16I Sufa.

Mezi obětmi asi stovkyi izraelských raket je i šéf policie Gazy a další prominentní příslušníci teroristické organizace Hamas. kteří byli varováni, když odmítli výzvu Izraele k prodloužení příměří mezi oběma stranami.

Židovský svátek chanuka byl zejméne ve městě Sederot již několik dnů narušován raketami Kassam, jichž několik stovek dopadlo na území Izarele. Denně jich asi šedesát ničilo domy a ohrožovalo životy Izraelců.

Nálety izraelských leteckých sil IAF se zaměřily především na budovy velitelů Hamasu. Nejvíc osob zahynulo při oslavě přijímání nových členů hamasovské policie, jejichž boj roti Židům měl být oceněn za “mistrné” navádění raket Kassam…

Zasažen byl také gazanský přístav v místech, kde se na lodích pašují z Egypta do Gazy zbraně.

Izraelští civilisté žijící poblíž hranice s Pásmem Gazy jsou cílem raketových a minometných útoků několik let, a to navzdory skutečnosti, že se Izrael z Pásma Gazy stáhnul již před třemi roky.

Od 19. prosince, kdy Hamas oznámil ukončení tohoto období, však došlo k prudkému zhoršení bezpečnostní situace. Hamas odpaluje na jihoizraelské přímořské město Aškelon smrtonosné rakety Kaťuša typu Grad a hrozí sebevražednými atentáty v Izraeli.

Více než sto tisíc Izraelců se nyní v těchto ohrožených oblastech snaží slavit osmidenní svátek Chanuka a vykonávat své každodenní povinnosti, avšak jsou neustále vyrušováni zvukem varovných sirén upozorňující na blížící se střelu.

Mají jen několik málo sekund, aby našli úkryt a modlili se, aby raketa nezasáhla jejich dům, školu či přeplněný supermarket. Stejně jedna z hamasovských raket špatně zasáhla svůj cíl, když dopadla na obydlí izraelských Palestinců a zabila dvě muslimské dívky…

“Říká se tomu “pinzetové nálety”. Izraelci napřed všechny upozorní, aby se evakuovali, že na určené místo dopadne raketa, potom je úder přesně zaměřený, takže dopadne jen tam, kam má,” říká mi Tomi Shved z Tel Avivu.

“Třeba na dům, v němž jsou ukryty zbraně a výbušniny nebo na automobil s teroristy či na velitelské stanoviště. Prostě tak, aby většinou nebyli zasaženi nevinní lidé…”

Obyvatelé měst Sederot a Aškelon, stejně jako obyvatelé ostatních měst a vesnic v dostřelu z Pásma Gazy nemohou být drženi navždy drženi jako rukojmí fundamentalistického programu Hamasu.

Izraelská vláda však má povinnost chránit své obyvatele, proto se rozhodla bombardovat zbrojnice Hamasu a jeho členy, které jsou odpovědné za každodenní ohrožování obyvatel židovského státu.

Navíc již od začátku prosince Izrael upozorňoval Hamas, že zaútočí a zasáhne proti raketám Kassam. Když nebyla žádná relevantní reakce, pohár trpělivosti po asi dvoutisící hamasovské raketě přetekl…

Náčelník Generálního štábu Izraelských obranných sil (IOS) Gabi Aškenazi se ve čtvrtek odpoledne snažil obnovit důvěry obyvatel Izraele ve schopnost armády ochránit je před teroristy z Pásma Gazy.

Varoval, že Izrael nebude nadále tolerovat situaci, v níž se Hamas snaží „v našich občanech, ženách a dětech vyvolat strach.“ „Tato skutečnost nemůže pokračovat a my musíme využít všechnu sílu k útoku na infrastrukturu teroristů a k vytvoření nové bezpečnostní reality kolem Pásma Gazy.“ Dodal, že armáda bude jednat „inteligentně, vědomě a zodpovědně.“
 
Jak se z Gazy volá, tak se z Izraele ozývá…
 

4031 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď