"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Ještě k útokům v Bombaji

Autor: Břetislav Olšer | Publikováno: 30.11.2008 | Rubrika: Terorismus
Ilustrace

Jsem v podstatě klidný a uznalý člověk, přesto mě někdy reakce čtenářů rozhodí. To když mi vyčítají mimo jiné neznalost indických poměrů. Prý plivám po zemi, v níž jsou jen srdeční a pozitivně naladění domorodci, kde na ulicích nejsou žebráci, natož aby umírali.

A těmi zlými jsou údajně jen muslimové, zatímco hinduisté pouze cvičí jogu, meditují, vzývají Brahmu, Višnu a Šivu a nikomu neubližují…

Tož ogaři a cérky, jak říkáme u nás na Valašsku, teď si něco přečtěte. Pokud nevěříte mně, jistě dáte na slova Pavly Jazairiové, redaktorky Českého rozhlasu Praha, cestovatelky a spisovatelky, autorky zhruba sedmi knih, hlavně z oblasti Indie a Blízkého východu.

Jako Kochová se narodila v roce 1945 v Munsteru ve Francii. Dětství trávila mezi touto zemí, kde žila její matka, a Československem, u prarodičů. V 16 letech se do Československa vrací natrvalo.

O čtyři roky později nastupuje do čs. rozhlasu jako redaktorka zahraničního vysílání pro frankofonní Afriku, odkud po roce 1968 z politických důvodů odchází. Na pozvání bratra, Nizozemce po jejich otci, cestuje především do Afriky.

Z manželství s Iráčanem Mufidem Jazairi se jí narodili synové Nisan a Martin. Roku 1990 se vrací do rozhlasu jako redaktorka zpravodajství ze zahraničí. Včera hovořila o aktuálních problémech Indie v České televizi.

Také o Bombaji, v níž se už čtvrtý druhý den urputně bojuje. Vládní jednotky proti dokonale zorganizovaným teroristům. Možná jsou to Indičtí mudžáhidové, třeba separatisté z pákistánského Balučistánu či Kašmíru nebo některá z jiných pákistánských či indických teroristických skupin. Podezřelé je i radikální hinduistické studentské hnutí…

Ve hře je i islámská militantní organizace Laškare kahhár, která se přihlásila k teroristickým útokům na bombajské železnici z 11. července 2006, jež si vyžádaly 207 mrtvých. Policie však obvinila organizaci Laškare tajjaba, bojující proti indické vládě v severoindickém státě Džammú a Kašmír. Je už tradiční kliše dělat reklamu též Al-Kájdě…

Jižní Bombaj, srdce indické metropole, zasáhly útoky teroristů, kteří už ozbrojeni připluli loděmi, zřejmě z Pákistánu. Střelba do civilistů a výbuchy otřásly luxusními hotely Tádž Mahal a Oberoi, vlakovým nádražím, nemocnicí, kavárnou, restaurací a dalšími veřejnými místy, včetně židovského centra…

Později se útoky rozšířily i do ostatních částí města. Nejméně 200 lidí zemřelo pro deset teroristů, přes 350 jich bylo zraněno a další byli drženi jako rukojmí. Útoky byly dobře naplánovány a připraveny patrně ve spolupráci se zahraničními skupinami, možná přes napojení na islamisty z pákistánského Karáčí.

Útočníci byli dobře zásobeni municí a s sebou údajně měli i zásoby mandlí, aby jim dlouho vydržely síly. K útokům, které začaly ve středu, se nakonec přihlásila skupina Dekánští mudžáhidové, tedy Indové.

Izraelci tvrdí, že indické bezpečnostní síly sice byly dobře připravené, ale na obsazené hotely Tádž Mahál, Oberoi zaútočily předčasně, aniž by věděly víc o povaze útoků, původu a počtu útočníků a rukojmí.

„Vypadá to, že v tomto případě jednotky zahájily palbu hned po příjezdu, namísto aby nejprve dostaly oblast pod kontrolu,“ citoval list Jerusalem Post někdejšího představitele bezpečnostní agentury Shin Bet.

Po třech dnech trvajícím obléhání skončila operace v bombajském Domě Chabadu zjištěním, že pět židovských rukojmí bylo teroristy zavražděno. Mezi mrtvými je také vyslanec Lubavičského Chabadu rabi Gavriel Holtzberg a jeho manželka Rivka. Jen jejich roční miminko přežilo.

“Taková věc se musela stát,” řekla Pavla Jazairiová a připomněla, že Indie, v níž už byla osmkrát a napsala o ní několik cestopisů, má osmadvacet spolkových států a sedm svazových teritorií, je zemí chaosu, laxnosti, mafií, korupce i nejbohatších lidí světa, kteří jsou však většinou spřaženi s podsvětím.

Asi 500 milionů mladých Indů je ale bez jakýchkoli perspektiv do budoucnosti. Z toho plyne jejich neuvěřitelná nenávist a zloba. Na některých územích Indie jsou turisté tak nenáviděni, že jsou až v ohrožení života, když vyjdou v noci na ulici. Negramotní chudáci závidí bohatým a nesnášejí osoby z vyšších kast.

“Osmdesát procent obyvatel Indie tvoří hinduisté, kteří se dopouštějí strašných věcí?” krčí rameny Pavla Jazairiová. “Mají na svědomí statisíce obětí, křesťanů i muslimů, o nichž tvrdí, že mají moc dětí, což hrozí, že zcela zahltí hinduismus…”

Nejméně 60 mrtvých a více než 50 tisíc lidí na útěku, to je bilance útoků hinduistických extrémistů proti křesťanům v Indickém státu Orissa. V roce 1984 se hinduisté střetli se sikhy poté, kdy sikhský osobní strážce zavraždil indickou předsedkyni vlády I. Ghándíovou. Důsledkem bylo propuknutí nepokujů v Dillí, během nichž hinduistický dav zabil více něž tisíc Sikhů.

Po rozdělení indického subkontinentu v roce 1947 připadla část Kašmíru hinduistické Indii a část muslimskému Pákistánu. Oba státy si činí nárok na celý Kašmír a svedly kvůli němu dvě ze tří vzájemných válek.

Ti čistí apolitičtí hinduisté mají v Indii i svoji vlastní politickou stranu Bharatíja Džanata Párty - Indická lidová strana, což je pravicová strana prosazující teokratické principy, jako u nás KDU-ČSL.

Na jedné straně atomové zbraně, kosmický výzkum, nejlepší univerzity i nemocnice pro boháče z USA, na straně druhé nejvyšší dětská úmrtnost a anafabetismus.

Na Indii připadá téměř třetina dětských úmrtí na světě. Ročně zde zemře na dva miliony dětí. Každá třetí žena je podvyživená, což zvyšuje riziko, že se jí narodí dítě s nízkou porodní váhou. Těmto dětem potom hrozí až dvacetkrát vyšší riziko úmrtí v dětském věku než jejich zdravým vrstevníkům.

Taková je miliardová hinduistická Indie, jejíž největší město Bombaj má i s předměstími skoro dvakrát víc obyvatel než celé Česko a rekordní hustotu osídlení s téměř dvaadvaceti tisíci Indy napěchovanými na kilometru čtverečním…

http://olser.cz/

3365 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683