"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Náboženství bez smyslu pro humor jsou parodií sebe sama

Autor: Karolina Kopecká | Publikováno: 30.3.2006 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Image Je možné, že kauza karikatur Mohammeda ukázala islám v reálném světle mnohem více lidem než útoky z 11.9.2001. Teroristický útok na WTC bylo možné považovat za akt radikálů a fanatiků, které je možné nalézt v každé filozofii nebo náboženství. Jen málo lidí si opravdu uvědomilo tíhu nenávisti vůči Západu, která vychází z mnoha náboženských škol – madras na blízkém východě. Málo lidí si také uvědomilo obrovskou schopnost islámu tvrdošíjně trvat na krutých středověkých nařízeních a tradicích islámského práva šaría a bránit se jakýmkoliv změnám a reformám.

Posledních několik měsíců bylo v mnohém přelomových. Padla mnohá tabu a dětské představy o soužití afrických a arabských muslimů s evropskou společností. Ukázalo se, že model multikulturní společnosti končí v okamžiku, kdy muslimové trvají na zavádění svých zákonů v Evropě a pálí vlajky zemí, které jim a jejich dětem velkoryse poskytly ochranu a sociální jistoty. Ukázalo se i že v demokratických volbách na blízkém východě vítězí programy teroristických organizací a že matky sebevražedných atentátníků mohou reprezentovat své voliče v parlamentu. S dalšími miliony imigrantů muslimů se Evropa bude čím dál tím více podobat zemím na blízkém východě a naše hodnoty budou ztrácet svou váhu a sílu. To je fakt, o kterém dnes pochybují jen ti, kteří dávají svým nereálným intelektuálním konstrukcím přednost před realitou.

Náboženství, která nejsou schopna kritického pohledu na sebe sama a smyslu pro humor ve vztahu k tomu, co je „svaté“, se nutně stávají totalitními systémy. Taková náboženství pakpřikazují, trestají, vyhrožují bitím, sekáním rukou nebo smrtí, pekly a věčným zatracením.

V těchto dnech se například hovoří o případu Afgánce Abdula Rahmána, kterému hrozil v Afganistánu trest smrti za to, že přestoupil na křesťanskou víru. S podobnými absurdními činy ve jménu islámu se setkáváme každý den. Ať už to jsou sebevražedné atentáty ve jménu Alláha, sňatky z donucení, brutální vraždy unesených rukojmí nebo neochota „muslimských Evropanů“ respektovat evropské zákony. Přesto muslimové - a to i ti evropští - svými činy a výroky ukazují, že je podobné věci ve jménu Alláha urážejí a šokují daleko méně, než například obrázky Mohammeda v novinách.

Jak moc musíme rezignovat na schopnost střízlivého uvažování, abychom přijali pohled, že karikatura Mohameda zraňuje tolerantní, otevřené a mírumilovné muslimy více, než vražda uneseného novináře v přímém přenosu?

Jak moc musíme rezignovat na logický úsudek, abychom přijali za vlastní myšlenku, že tolerance k islámskému právu šaría – povinnému zahalování žen, trestům smrti pro nevěrné ženy, utínání rukou za krádež, sňatkům dvanáctiletých dívek, nebo „malému džihádu“, atd.. je opravdovou náboženskou tolerancí?

Evropa by nikdy neměla ztratit schopnost svobodně se smát tomu, co je směšné, kritizovat to, co lidem bere svobodu a vážit si toho, co jim svobodu dává, co jim dává opravdové hodnoty. Evropa by se měla zbavit „idealistické představy“, že všechna náboženství a jejich metody musí být nutně dobré a je třeba jim projevovat náležitou úctu. Evropané by si měli lidské svobody vážit možná ještě více, než muslimové své víry a měli by rozumět tomu, proč je třeba je chránit. Měli by si pamatovat, jak vypadá svět bez svobody. Den, kdy nám zákony zakážou svobodně kritizovat islám bude dnem, kdy středověk zvítězí nad svobodou.

Po kauze karikatur Mohammeda se objevilo mnoho reakcí, které tuto událost nějakým způsobem „evropsky“ zpracovaly. Doufejme, že Evropa nikdy neztratí tuto schopnost.

Image
Muslimové jsou naprosto šokováni bezpříkladným brutálním útokem na muslimy

Image
Mohammed komentuje útoky na evropské ambasády a ozbrojený boj proti jeho karikaturám: „Je těžké být milován hlupáky“.

Image
Nestěžuj si Mohammede, karikují nás tu všechny.

Image
Za to, že jsi namaloval Mohammeda tě teď musíme zabít.

Image
Dánské lego výhradně pro muslimy.

Image
Omluva dánským muslimům.

7414 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Má EU diktátorské tendence? Po politkorektní snaze Evropské komise o vytěsnění Vánoc, ji papež upozornil na fašistické, komunistické a vůbec diktátorské tendence. Má EU diktátorské tendence?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683