"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Náboženství bez smyslu pro humor jsou parodií sebe sama

Autor: Karolina Kopecká | Publikováno: 30.3.2006 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Image Je možné, že kauza karikatur Mohammeda ukázala islám v reálném světle mnohem více lidem než útoky z 11.9.2001. Teroristický útok na WTC bylo možné považovat za akt radikálů a fanatiků, které je možné nalézt v každé filozofii nebo náboženství. Jen málo lidí si opravdu uvědomilo tíhu nenávisti vůči Západu, která vychází z mnoha náboženských škol – madras na blízkém východě. Málo lidí si také uvědomilo obrovskou schopnost islámu tvrdošíjně trvat na krutých středověkých nařízeních a tradicích islámského práva šaría a bránit se jakýmkoliv změnám a reformám.

Posledních několik měsíců bylo v mnohém přelomových. Padla mnohá tabu a dětské představy o soužití afrických a arabských muslimů s evropskou společností. Ukázalo se, že model multikulturní společnosti končí v okamžiku, kdy muslimové trvají na zavádění svých zákonů v Evropě a pálí vlajky zemí, které jim a jejich dětem velkoryse poskytly ochranu a sociální jistoty. Ukázalo se i že v demokratických volbách na blízkém východě vítězí programy teroristických organizací a že matky sebevražedných atentátníků mohou reprezentovat své voliče v parlamentu. S dalšími miliony imigrantů muslimů se Evropa bude čím dál tím více podobat zemím na blízkém východě a naše hodnoty budou ztrácet svou váhu a sílu. To je fakt, o kterém dnes pochybují jen ti, kteří dávají svým nereálným intelektuálním konstrukcím přednost před realitou.

Náboženství, která nejsou schopna kritického pohledu na sebe sama a smyslu pro humor ve vztahu k tomu, co je „svaté“, se nutně stávají totalitními systémy. Taková náboženství pakpřikazují, trestají, vyhrožují bitím, sekáním rukou nebo smrtí, pekly a věčným zatracením.

V těchto dnech se například hovoří o případu Afgánce Abdula Rahmána, kterému hrozil v Afganistánu trest smrti za to, že přestoupil na křesťanskou víru. S podobnými absurdními činy ve jménu islámu se setkáváme každý den. Ať už to jsou sebevražedné atentáty ve jménu Alláha, sňatky z donucení, brutální vraždy unesených rukojmí nebo neochota „muslimských Evropanů“ respektovat evropské zákony. Přesto muslimové - a to i ti evropští - svými činy a výroky ukazují, že je podobné věci ve jménu Alláha urážejí a šokují daleko méně, než například obrázky Mohammeda v novinách.

Jak moc musíme rezignovat na schopnost střízlivého uvažování, abychom přijali pohled, že karikatura Mohameda zraňuje tolerantní, otevřené a mírumilovné muslimy více, než vražda uneseného novináře v přímém přenosu?

Jak moc musíme rezignovat na logický úsudek, abychom přijali za vlastní myšlenku, že tolerance k islámskému právu šaría – povinnému zahalování žen, trestům smrti pro nevěrné ženy, utínání rukou za krádež, sňatkům dvanáctiletých dívek, nebo „malému džihádu“, atd.. je opravdovou náboženskou tolerancí?

Evropa by nikdy neměla ztratit schopnost svobodně se smát tomu, co je směšné, kritizovat to, co lidem bere svobodu a vážit si toho, co jim svobodu dává, co jim dává opravdové hodnoty. Evropa by se měla zbavit „idealistické představy“, že všechna náboženství a jejich metody musí být nutně dobré a je třeba jim projevovat náležitou úctu. Evropané by si měli lidské svobody vážit možná ještě více, než muslimové své víry a měli by rozumět tomu, proč je třeba je chránit. Měli by si pamatovat, jak vypadá svět bez svobody. Den, kdy nám zákony zakážou svobodně kritizovat islám bude dnem, kdy středověk zvítězí nad svobodou.

Po kauze karikatur Mohammeda se objevilo mnoho reakcí, které tuto událost nějakým způsobem „evropsky“ zpracovaly. Doufejme, že Evropa nikdy neztratí tuto schopnost.

Image
Muslimové jsou naprosto šokováni bezpříkladným brutálním útokem na muslimy

Image
Mohammed komentuje útoky na evropské ambasády a ozbrojený boj proti jeho karikaturám: „Je těžké být milován hlupáky“.

Image
Nestěžuj si Mohammede, karikují nás tu všechny.

Image
Za to, že jsi namaloval Mohammeda tě teď musíme zabít.

Image
Dánské lego výhradně pro muslimy.

Image
Omluva dánským muslimům.

6762 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Uprchlíci již obohacují Německo. V Hessensku již oženili a vdali 125 děti ...Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou dětiBičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Václav Havel omilostnil v roce 1990 pedofilního vraha Jaroslava Oplíštila a ten poté odnesl z nemocnice Na Bulovce sedmiměsíční holčičku Barborku, kterou pedofilně zneužil a zavraždil. Nyní je na svoboděŘízená invaze pokračuje: Už nejde o Syřany, stěhuje se sem Afrika. Elity chtějí sebevraždu Evropy. Nový mechanismus přerozdělování

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

,,Havel nám vyhověl. Ministr se zhroutil. Sověti nám řekli...” Generál Lorenc promluvil o roce 89Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana
Články autora
Průzkum
Volte s Němci! V Německu začínají 1. září volby do zemských parlamentů-sněmů. Obávaným looserem je merkelovská CDU a favoritem protiimigrační AfD. Koho byste volili Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď