"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Proč měl přece jen vyhrát McCain

Autor: Roman Joch | Publikováno: 7.11.2008 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Barack Obama nadchl a inspiroval většinu amerických voličů a vedl profesionální, dobře organizovanou kampaň.

Myslím si však, že mu američtí voliči měli vzkázat to, co řekl senátor Thurmond guvernéru Reaganovi v roce 1968, když se Reagan poprvé ucházel o kandidaturu na prezidenta: „Synku, jednou budeš prezidentem, ale nyní ještě ne.“ Čili měli zvolit prezidentem Johna McCaina. Zásluhy McCaina o Ameriku jsou výrazně větší. Od služby v armádě až po práci v Kongresu. Zásluhou Obamy je jeho rétorika.

Zkušenosti McCaina jsou větší než zkušenosti Obamy, především v zahraniční a bezpečnostní politice. Obama je na federální úrovni politikem ani ne celé senátorské období a za tu dobu nenavrhl (natož aby prosadil) jediný zákon. Napsal však dvě knihy – o sobě. Ze všech nastupujících prezidentů USA za posledních sto let má Obama nejmenší předchozí státnické zkušenosti.

Je skvělé, že Američané zvolili prezidentem člověka tmavé barvy pleti, což, doufejme, přispěje k zahojení rasových ran minulosti. Přesto je Obama prezidentem do pohody, stejně jako byl Clinton po skončení studené války. Jenže svět nyní v pohodě není a válka proti radikálnímu islámskému džihádismu ještě neskončila. Ve válce je jistější mít na své straně – ať již jako spolubojovníka v zákopech nebo jako vrchního velitele – spíše McCaina než Obamu.

To nás přivádí k nebezpečí, na které v kampani upozornil – přeřeknutím se – příští viceprezident Joe Biden: Státníci nepřátelští vůči Západu mohou Obamu považovat za lehkou váhu a začít jej testovat zahraničněpolitickými avantýrami. Jejich vnímání Obamy coby naivního pacifisty je může povzbudit k agresivitě. Anebo jinak: představitelé demokratických zemí sousedících s Ruskem, od Pobaltí přes Ukrajinu až po Gruzii, zřejmě ze zvolení Obamy příliš nadšeni nebyli. A asi ani ti na Tchaj-wanu, v Izraeli či v jiných malých demokraciích, jež se potýkají s agresivními sousedy. McCaina však za naivní lehkou váhu v zahraniční politice nikdo považovat nemůže.

Obama je nejlevicovější politik zvolený prezidentem v dějinách USA. Svými osobními názory dokonce patří k radikální levici, i když v kampani vystupoval jako centrista. Když bude vládnout jako centrista, může být úspěšným prezidentem a bude za čtyři roky zvolen znovu.

Tím však zklame naděje, které do něj jeho radikální stoupenci vkládají. Pokud ale podlehne pokušení posunout Ameriku výrazně doleva, velice brzo narazí. Ví však teď Obama, zda bude vládnout jako centrista, nebo jako levicový radikál?

Američané vybírali mezi nadějí a zkušeností a zvolili naději. To se v dějinách párkrát vyplatilo; mnohem častěji však nikoli.
 

autor je ředitelem Občanského institutu

vyšlo v MF DNES 6. listopadu 2008

3426 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Islamizace Británie pokračuje mílovými krokyUprchlíci již obohacují Německo. V Hessensku již oženili a vdali 125 děti ...Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou dětiBičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Václav Havel omilostnil v roce 1990 pedofilního vraha Jaroslava Oplíštila a ten poté odnesl z nemocnice Na Bulovce sedmiměsíční holčičku Barborku, kterou pedofilně zneužil a zavraždil. Nyní je na svoboděAmerický generál hovoří o puči, který proběhl v USA po 11. září, a plánu o napadání států – Irák, Afghánistán, Sýrie...a Írán

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minutUkradené výročí. Lidé v roce 1989 chtěli svobodu, a ta dnes stejně mizí. Prezident chce v listopadu mlčet, našel pochopení. Kromě knížete a Gazdíka...
Články autora
Průzkum
Má mít Okamura konkurenci? Souhlasíte s názorem sociologa Petra Hampla, že by Okamurovi prospěla konkurence na politické scéně?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď