"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Proč měl přece jen vyhrát McCain

Autor: Roman Joch | Publikováno: 7.11.2008 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Barack Obama nadchl a inspiroval většinu amerických voličů a vedl profesionální, dobře organizovanou kampaň.

Myslím si však, že mu američtí voliči měli vzkázat to, co řekl senátor Thurmond guvernéru Reaganovi v roce 1968, když se Reagan poprvé ucházel o kandidaturu na prezidenta: „Synku, jednou budeš prezidentem, ale nyní ještě ne.“ Čili měli zvolit prezidentem Johna McCaina. Zásluhy McCaina o Ameriku jsou výrazně větší. Od služby v armádě až po práci v Kongresu. Zásluhou Obamy je jeho rétorika.

Zkušenosti McCaina jsou větší než zkušenosti Obamy, především v zahraniční a bezpečnostní politice. Obama je na federální úrovni politikem ani ne celé senátorské období a za tu dobu nenavrhl (natož aby prosadil) jediný zákon. Napsal však dvě knihy – o sobě. Ze všech nastupujících prezidentů USA za posledních sto let má Obama nejmenší předchozí státnické zkušenosti.

Je skvělé, že Američané zvolili prezidentem člověka tmavé barvy pleti, což, doufejme, přispěje k zahojení rasových ran minulosti. Přesto je Obama prezidentem do pohody, stejně jako byl Clinton po skončení studené války. Jenže svět nyní v pohodě není a válka proti radikálnímu islámskému džihádismu ještě neskončila. Ve válce je jistější mít na své straně – ať již jako spolubojovníka v zákopech nebo jako vrchního velitele – spíše McCaina než Obamu.

To nás přivádí k nebezpečí, na které v kampani upozornil – přeřeknutím se – příští viceprezident Joe Biden: Státníci nepřátelští vůči Západu mohou Obamu považovat za lehkou váhu a začít jej testovat zahraničněpolitickými avantýrami. Jejich vnímání Obamy coby naivního pacifisty je může povzbudit k agresivitě. Anebo jinak: představitelé demokratických zemí sousedících s Ruskem, od Pobaltí přes Ukrajinu až po Gruzii, zřejmě ze zvolení Obamy příliš nadšeni nebyli. A asi ani ti na Tchaj-wanu, v Izraeli či v jiných malých demokraciích, jež se potýkají s agresivními sousedy. McCaina však za naivní lehkou váhu v zahraniční politice nikdo považovat nemůže.

Obama je nejlevicovější politik zvolený prezidentem v dějinách USA. Svými osobními názory dokonce patří k radikální levici, i když v kampani vystupoval jako centrista. Když bude vládnout jako centrista, může být úspěšným prezidentem a bude za čtyři roky zvolen znovu.

Tím však zklame naděje, které do něj jeho radikální stoupenci vkládají. Pokud ale podlehne pokušení posunout Ameriku výrazně doleva, velice brzo narazí. Ví však teď Obama, zda bude vládnout jako centrista, nebo jako levicový radikál?

Američané vybírali mezi nadějí a zkušeností a zvolili naději. To se v dějinách párkrát vyplatilo; mnohem častěji však nikoli.
 

autor je ředitelem Občanského institutu

vyšlo v MF DNES 6. listopadu 2008

3838 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Nebude rád: Charlie Hebdo vyšel s karikaturou ErdoganaArméni zveřejnili svědectví syrského islamisty o výcviku teroristů v TureckuKadyrov: Macron je terorista číslo jedna!Dienstbier: Česko dokáže přijmout až 15 tisíc uprchlíků. Může je aktivně oslovovat v zemích, odkud přicházejíZa podřezaného francouzského učitele před švédským parlamentem "pietně" spálen Korán

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Stigma ‚bílého privilegia‘ a ‚toxické maskulinity‘ poškozuje kluky z bílé pracující třídyProsím, pomozte

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Prymula utrácel tak, že na ministerstvu sípali: Máme dokumenty, za kolik nechal namalovat návrh kampaně pro eRouškuCovid a špitál: Pět doktorů padne a je malér. Ti z USA neumí česky. Naši, vraťte se z ciziny. A toto žádáme
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď