"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Z Mosulu po muslimských vraždách křesťanů uprchlo 1500 rodin

Autor: Odjinud | Publikováno: 30.10.2008 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

V souvislosti s eskalací násilností namířených proti křesťanům se iráčtí církevní vedoucí obrátili přímo na ministerského předsedu (Nuri al-Maliki) s prosbou o přijetí dalších opatření a zabránění pokračujícím útokům v Mosulu.

Na setkání ve čtvrtek 16. října deset nejvyšších představitelů iráckých církví naléhalo, aby al-Maliki vyslal do Mosulu armádu, která by podpořila přibližně 1000 policistů nasazených do města minulý týden (aby dohlíželi na místní křesťany).

Církevní vedoucí považují policejní akce v rámci potlačování násilností za nedostatečné a ke stabilizaci města je podle nich zapotřebí více jednotek. Podle dostupných odhadů z Mosulu po nedávných vraždách křesťanů uprchlo 1500 rodin.

Al-Maliki vedoucí jednotlivých denominací ujistil, že ve spolupráci s nimi udělá vše, co bude v jeho silách, a že vojáky do Mosulu pošle „okamžitě“. O setkání informoval Shlemon Warduni, pomocný biskup chaldejské katolické církve v Bagdádu, který se schůzky osobně zúčastnil.

„[Ministerský předseda] je velmi zneklidněný a je mu líto, co se děje,“ informoval Warduny. „Udělá všechno, co bude v jeho moci.“

Zástupci křesťanských skupin jsou přesvědčeni, že policisté, kteří byli do města nasazeni, situaci příliš nezměnili a zajištění pořádku si žádá další posily.

„Doufám, že budou následovat další aktivní kroky, a že nepřestanou, dokud [v Mosulu] nebude klid,“ pokračoval Warduni. „Na rovinu jsme požádali o nasazení armády v naději, že zde opět zavládne pokoj a lidé se vrátí do svých domovů.“

P. Basher Warda ze semináře sv. Petra v telefonickém rozhovoru s korespondentem agentury Compass vyjádřil podobnou naléhavost. Vládní představitelé navštívili Mosul a oběti útoků a přislíbili pomoc, „ale nic se nestalo. Sem tam nějaká menší akce, ale s celkovou krizí se nedokážou vypořádat.“

P. Warda poznamenal, že žádný policejní mluvčí neprohlásil, že by byl Mosul bezpečný, a tak zůstává u vládních slibů.

„Je zapotřebí přehodnotit celý systém,“ pokračoval P. Warda. „V krizové situaci by si vláda neměla brát žádnou dovolenou nebo odpočívat, oni však říkají ‚v nejbližších dnech uvidíme, co se dá dělat‘. Nejde o nějaké nejbližší dny; jde o rodiny, které odešly a zanechaly za sebou všechno, co měly.“

P. Warda dodal, že rodiny z Mosulu stále prchají, neboť ve městě stále čelí výhrůžkám, pumovým útokům a zabíjení. Dvaceti procentům uprchlíků, se kterými hovořil, bylo před útěkem osobně vyhrožováno. Ostatní líčili, jak byli svědky vyhrožování sousedům, „zabití nějakého muže“ nebo „otce se synem“ v ulicích města.

„Tyto [příběhy] … poukazují na existenci plánu vyhnání křesťanů z Mosulu,“ pokračoval P. Warda. „Křesťané prohlašují ‚takové riziko si nemůžeme dovolit podstupovat‘.“
Změny v parlamentu

Není zřejmé, kdo stojí za útoky křesťanů v Mosulu, kde americké a irácké jednotky podnikají operace proti sunnitské radikální skupině al-Kajda.

Exodu křesťanů předcházelo hlasování poslanců iráckého parlamentu o zrušení klauzule v nedávno přijatém článku 50 o volbách, který chránil práva příslušníků menšin jejich povinným zastoupením v provinčních orgánech.

Změna přijatá začátkem tohoto měsíce vyvolala protesty křesťanů v Mosulu, které byly podle názoru některých lidí příčinou útoků na příslušníky křesťanské komunity v tomto městě.

Na setkání s ministerským předsedou se vedoucí představitelé křesťanské komunity přimlouvali také za opětovné zavedení zmíněného zákonného ustanovení. Al-Maliki je ujistil, že záležitost předloží na dalším zasedání parlamentu, informoval Warduni.

Přestože P. Warda nechce přímo spojovat útoky s demonstracemi, korespondentovi agentury Compass řekl, že útoky podle jeho názoru byly koordinované.

„Možná se jedná o shodu náhod, možná se prostě k násilnostem naskytla příležitost,“ uvedl P. Warda. „Avšak ať již jsou důvody jakékoli, zdá se, že jsou [násilnosti] plánované. Nemůžeme říct, že by všechno byla jen náhoda, odehrálo se to tak rychle.“

Úsilí o vyhnání křesťanů z Mosulu označil za „obrovský podnik“.

„Hovoříme o 1700 rodinách, které uprchly v průběhu devíti dnů.“

V návaznosti na útoky na křesťanská společenství a jednotlivé věřící iráčtí křesťané uprchli do okolních vesnic a zanechali za sebou své domovy a provozovny firem.

Někteří mosulští uprchlíci nalezli útočiště v Turecku nebo v Sýrii. Hlavní nápor však podle P. Wardy nesou malé osady v okolí města, zcela nepřipravené na příliv uprchlíků.

V současné době je hlavním předmětem zájmu církevních vedoucích bezpečný návrat uprchlíků.

„[Mosul je] jejich minulostí, jejich dědictvím, místem jejich vzpomínek. Všechny krásné vzpomínky se nacházejí právě tady. Musíme něco udělat,“ poznamenal P. Warda. Lidé, se kterými hovořil, se obávali vrátit domů a nevěděli, zda mohou důvěřovat státním orgánům, že jim zajistí bezpečnost.

Na dotaz, zda Mosul přijde o všechny své křesťany, P. Warda odpověděl: „Na to raději ani nemyslím, protože by to pro všechny znamenalo tragédii. Možnosti jsou tak omezené. Teď se zajímám hlavně o křesťany, kteří odcházejí.“

Přestože si Warduni „zachovává naději“ ohledně křesťanských obyvatel Mosulu, nebere si servítky, pokud se týče „mlčení“ mezinárodního společenství ohledně lidských práv iráckých křesťanů.

„Chci vzkázat rozvinutému světu, že od samotného začátku nikdo ani nepípl. Nikdo nehovoří o právech křesťanů a příslušníků menšin v Iráku. Čekáme na podporu zvenčí, přinejmenším jako lidské bytosti, nejen jako křesťané.“

zdroj: Compass Direct News, http://www.prayer.cz/

Istanbul, 19. září 2008
 

2567 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď